Röportaj Konuğumuz Sayın Selahattin Kaplan

Kansere Gülümse Derneği Başkanı Sayın Selahattin Kaplan
Bu haber 2016-04-17 21:52:18 eklenmiş ve 601 kez görüntülenmiştir.

 

Röportaj Konuğumuz Sayın Selahattin Kaplan

 

Akciğer kanseri, meme kanseri, gırtlak kanseri. Daha sayamadığım birçok kanser türleri. Her Kanser türünde erken teşhis çok önemli. Bazı hastalar kanser olduklarında moral itibariyle çöküş yaşarlar. Elbette kolay değil, yaşadıkları. Sağlıklı bireyken birden hasta biri oluyorlar. Kanser hastaları bu hastalığı yenemeyeceklerini düşünürler. Morallerini sağlam tutmalılar ki, bedenleri kansere yenik düşmesin. Moral çok önemli dedik, Kansere Gülümse Derneği de tam da bu işi yapıyor. Yani moral veriyor. Bu köşemin konuğu Kansere Gülümse Derneği Başkanı Sayın Selahattin Kaplan.

 

RUKİYE TÜREYEN: Merhaba Sayın Kaplan, hoş geldiniz. Kısaca okurlarımıza kendinizden 

Bahseder misiniz?

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, merhaba bize bu fırsatı verdiğiniz için şahsım, yönetim kurulu üyelerimiz ve temsilcilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Ben 1955 doğumluyum. Bir kamu kuruluşunda Uzman olarak görev yapıyorum.02 Nisan 2013 tarihinde trake kanseri olduğumu öğrendim. Halen tedavim devam etmektedir.

 

RUKİYE TÜREYEN: Bu Derneği kurarken ne amaçla kurdunuz? Amacınız moral vermek miydi?

Yoksa bunun dışında başka bir amacınız var mıydı?

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, ben 7 aylık bir tedavi süreci geçirdim. Bu zaman zarfında kendimin de kanser hastalığı hakkında çok az bilgi sahibi olduğunu gördüm. Bildiğiniz gibi, insan herhangi bir konuda bilgili ve bilinçli olursa bununla mücadele etmek yani bunu başarmak daha kolay oluyor. Benim öncelikli amacım bu tecrübe ve deneyimlerimi ulaşabildiğim kadar toplumumuza yaymak ve aktarmaktı. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Kanser hastaları için, ne tür faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz? 

SELAHATTİN KAPLAN: Kanser hastaları için, şu anda çeşitli illerde bilgilendirme ve tanışma toplantıları yapıyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Sadece eğlenmeleri için mi etkinlikler düzenliyorsunuz? Etkinliğin içerisinde

Yardım da ediyor musunuz? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, biz kanser hastalığında moral ve motivasyona çok önem veriyoruz. Tanışma toplantılarımıza da bizimle olmak isteyen sanatçıları da davet ediyoruz. Ama bu olmazsa olmazımız değil. Çünkü imkânlarımız da çok kısıtlı. İmkânlarımız dâhilinde yardım da bulunuyoruz. Ev ve hastane ziyaretleri de yapıyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Ne gibi, ihtiyaçları oluyor kanser hastalarının?

SELAHATTİN KAPLAN: Kanser hastalarının öncelikle morale ihtiyaçları var. Daha sonra büyük şehirlere gelen hasta ve hasta yakınlarına imkânlarımız dâhilinde yardımcı oluyoruz. Bildiğiniz üzere SGK yani sosyal güvenliği olmayanlar için, kanser tedavisi ve ilaçları çok pahalı oluyor. Böyle kardeşlerimize de yardımcı oluyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Kanser hastaları derneğinize nasıl ulaşıyor? Sizler mi araştırıp buluyorsunuz?

SELAHATTİN KAPLAN: 15 Nisan 2014 tarihinde Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünden izin alınarak kurulan Derneğimizin genel merkezi Ankara’dadır. Facebook sosyal ağı üzerinde de KANSER’E GÜLÜMSE adı altında örgütlenen Derneğimizin 02 Haziran 2015 tarihi itibari ile 11.800 üyesi bulunmaktadır. Ayrıca gerek yazılı gerekse görsel basında zaman zaman yer alarak derneğimiz hakkında bilgi veriyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Diyelim ki, bir hasta dernekte iken hastalandı. Sizler neler yapıyorsunuz?

İlk yardım ekibi var mı Kansere Gülümse Derneğinde? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, biz yeni bir derneğiz ve resmi üye sayımızda çok az bu bakımdan takdir edersiniz ki, Derneğimizin zaruri ihtiyaçlarını bile bizler kendi imkânlarımızla karşılıyoruz. Gerçekçi olmak gerekirse şu anda böyle bir imkânımız yok. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Şimdiye kadar neler yaptınız? Neler yapmayı planlıyorsunuz dernek olarak?

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, şimdiye kadar derneğimiz kendini tanıtmak amacındaydı. Ve bunu büyük ölçüde tamamladık. Bundan sonra tüzüğümüz gereği öncelikli amacımız kanser hasta ve hasta yakınlarına moral motivasyon sağlamak ve kendilerine tedavileri bakımdan da yardımcı olmak istiyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Bu hastalığa yakalanmamak için, ne yapmalıyız? Kansere yakalanınca ne

Yapabiliriz? 

SELAHATTİN KAPLAN: Bu hastalık yeni doğan çocukta dahi vardır. Öncelikle hangi yaşta olursak olalım bağışıklık sistemimize dikkat göstermemiz lazım. Yani bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmamız lazım. Kansere yakalanınca da bunu Allah’ın takdiri olarak görmeli, telaş yapmadan karşılamalı ve kendimizi mücadeleye hazırlamalıyız. Kısaca mücadele etmemiz lazım bu hastalıkla ki, hastalığın evresi 3 veya 4 olmasın. Bilmeyen dostlarımız için, bunu biraz açarsak kanser hastalığının evreleri vardır 1–4 arası,1 ve 2 evrede tedavi imkânı fazla iken 3–4 evrelerde moral bozmak için söylemiyorum ama bu biraz zorlaşıyor. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Derneğin ismi çok güzel, kim verdi bu ismi? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, ben tedavi sürecince çok düşündüm, bu hastalıkla ilgili neler yapabilirim diye, çünkü öncelikle bilgi eksikliğimiz vardı bunu doktorlara bıraktım. Bu Derneği ben yalnız kurma kararı aldım. Her adımında kendi emeğim var. Olağanüstü Genel Kurulu bile ben yaptım. Sonra Allah razı olsun duyarlı arkadaşlarımla bir araya geldim. Şu anda çok güzel bir şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kanser hastaları için çok önemli bir yere sahip olan moral ve motivasyondan yola çıkarak kanseri kabul etmek gerekliliğine inandığım için, hastalığıma Gülümseyerek baktığım için Derneğimizin adını da KANSERE GÜLÜMSE DERNEĞİ olarak ben verdim.

 

RUKİYE TÜREYEN: Sayın Kaplan, siz de kanserdiniz öyle değil mi? Sağlığınız için, neler yapıyorsunuz?

Ne yiyip ne içiyorsunuz? Bilgi verir misiniz? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, ben trake kanseri olduğumu 02 Nisan 2013 tarihinde öğrendim. Daha sonra çok zorlu bir 7 ay tedavi süreci geçirdim. Radyoterapi-Kemoterapi aldım. Şu anda şükür Allah‘ıma iyiyim. 3 er aylık kontrollere gidiyorum.

Özellikle kanser hastaları bağışıklık sistemini daha kuvvetli tutmalı. Moral ve motivasyona dikkat etmeli, stres yapmamalı. Bende doktorlarımın

Tavsiye ile öngörülen gıdalar alıyorum. Alternatif tıp denilen yardımcı ilaç-baharat- yiyecek kullanmıyorum.

 

RUKİYE TÜREYEN: Dernek hakkında bilgi verir misiniz?

SELAHATTİN KAPLAN: Derneğimiz henüz yeni kurulmuştur. Bu süre zarfında gerek görsel gerekse yazılı medyada kendimizi tanıtmak için, çalışmalarda bulunmakla beraber size kısaca amaçlarımızdan bahsetmek istiyorum: 1.Olağan Genel Kurulu’nu 22 Haziran 2014 tarihinde yapan Derneğimiz üye kayıt ve bağış işlemlerine başlamış bulunmaktadır. Yurt dışında 3, yurt içinde 20 İlde Temsilciliği bulunan Derneğimizin esas amacı öncelikle kanser hastası ve hasta yakınlarına moral ve motivasyon sağlamak ve bunların ihtiyaçlarını karşılamak, üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamaktır.

Bununla birlikte tüzüğümüze uygun olarak Derneğimizin diğer amaçları aşağıda kısaca sunu maktadır: Kanser hastalıkları konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde kanserin tedavisi için, en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için, ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Kanser ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. 

Hasta ve yakınlarının eğitimi için çaba göstermek, rehberler veya standartlar oluşturmak, planlar ve önerilerde bulunmak. Üyeleri arasında bilimsel ve sosyal ilişkileri güçlendirmek amacı ile görev ve çalışma grupları oluşturmak.

Gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak ve yurt içinden ve yurt dışından bağış kabul etmek,

Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için lokal açmak, sosyal ve kültürel tesisler kurmak ve Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak.

 

RUKİYE TÜREYEN: Derneğe gelince ilk yaptığınız şey nedir? 

SELAHATTİN KAPLAN: Derneğimizi açınca ilk yaptığım şey benim gibi, kanser hastası olan hasta ve hasta yakınlarına moral vermek oldu. Biliyorsunuz moral bizim için çok önemlidir. Önce bunu sağlarsak tedavimiz ve mücadelemiz daha kolay oluyor düşüncesindeyim.

 

RUKİYE TÜREYEN: Hastalık olarak bir tek kanser hastalığını kapsayan faaliyetler mi gerçekleştiriyorsunuz?

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, takdir edersiniz ki, öncelikli amacımız Kanser hastalığı. Ama bunun yanında çok büyük dostluklarımız sayesinde kan ihtiyaçlarının karşılanmasında da yardımcı oluyoruz. Esasen hasta olan ve yardıma muhtaç olan herkesin yanındayız biz. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Engelliler ile ilgili projeleriniz var mı? Bu soruyu sorma nedenim,

Bazı kanser hastaları hastalığı ilerlediğinden dolayı tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalabiliyor.

SELAHATTİN KAPLAN: Hastalığı ileri evrede olanlar ve yaşlı olanlar için, söylediklerinize katılıyorum. Sadece engelliler için değil, kanser hastalığı ile mücadelede ve hasta yakınlarına moral vermek için, projeler üretme çalışma ve gayreti içindeyiz. Bu konuda arkadaş ve dostlarımızın da özellikle bağış yaprak bizlere yardımcı olmalarını temenni ediyoruz. Çünkü bizler bu işi Allah rızası için yapıyoruz.

Engelli kardeşlerimiz için Türkiye’de imkânlar çok kısıtlıdır. Bunların geliştirilmesi ve bu konuda projeler üretilmesi ve uygulanması gerekliliğine inanıyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Sigara kullanımı hakkında neler söylemek istersiniz? Hasta oldukları Halde hala sigara kullanımını sürdüren kanserli hastalar var. Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

SELAHATTİN KAPLAN:  Esasen hastalığa yakalandığında değil her yönden zararlı olan sigara kullanımını terk etmeliyiz. Hasta olduktan sonar sigara-alkol kullananlar da kendi tedavilerini zorlaştırmakta tabiri caizse kendi ayaklarına kurşun sıkmaktadırlar. Bilinçli ve uyarlı bir şekilde azimle sigara ve alkol kullanmamamız lazımdır. Çünkü hem tedavi hem sigara yan yana olmuyor. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Sigara kullanan bir kanser hastası ile sigara kullanmayan kanser hastasının arasındaki fark nedir?

SELAHATTİN KAPLAN: Akciğer hastalığının en büyük nedeni sigara kullanımından dolayı olduğunu biliyoruz. Sigara içenin öncelikle nefes almakta zorluk çekmekte ve sigara kullanan insan tedaviye çok zor cevap vermektedir.

 

RUKİYE TÜREYEN: Birçok, kanser türü var. En tehlikelisi ve tedavisi olmayan kanser türü

Hangisi?

SELAHATTİN KAPLAN: Esasen her geçen gün tıp ilerlemekte ve diğer hastalıklar yanında kanser hastalığı için, tedavi imkânları gelişmektedir. Bu sorunuza kısaca şöyle cevap vermek istiyorum. Eğer geç kalınmışsa yani 3–4 evrede ise tehlikeli demektir hangi kanser türü olursa olsun.

 

RUKİYE TÜREYEN: Neden kansere yakalanırız?

SELAHATTİN KAPLAN: Öncelikle bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmadığımız için, daha sonra da stres, sigara, alkol, GDO ’lu gıdalar, çevresel faktörler başlıca etkenlerdir.

 

RUKİYE TÜREYEN: Engelliler ne yapmalı kanser olmamak için. Engelli ailelerine ne gibi, tavsiyelerde bulursunuz? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, bu hastalık engelli engelsiz çocuk büyük dinlemiyor. Vücudunuzun zayıf olduğu bir yerde ve zamanda ortaya çıkıyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi Engelli kardeşlerimiz ve aileleri kansere neden olan gıdalardan stresten ve diğer etkenlerden daha uzak durmalı ve sağlıklarına daha çok dikkat etmelidirler.

 

RUKİYE TÜREYEN: Size kanseri 3 kelime ile anlatın desem? 

SELAHATTİN KAPLAN: Kanser Gülümsemek Lazımdır Diyorum. (Kanseri Kabullenmek Ve Mücadele Etmek Anlamında) 

 

RUKİYE TÜREYEN: Kanserli hastalara nasıl davranılmalı? 

SELAHATTİN KAPLAN: Kanserli hastalara artık Kanser oldukları söyleniyor. Ailelere de bu yönde tavsiyelerde bulunuluyor. Çünkü kabullenmek başarının yarısıdır bence. Ama hepimizin bildiği gibi, insanoğlu maalesef bunu bir türlü Kabul etmek istemiyor. Kanser hastaları çok hassas oluyorlar onların içinde bulundukları bu durumu da göz önünde tutarak ve morallerini yükseltmek için, özellikle hasta yakınlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Kanser hastalığının de tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bildirmeleri ve kendilerinin de bu mücadelede yanında olduklarını hissettirmeleri gereklidir.  

 

RUKİYE TÜREYEN: Kanser hastalığı kader midir?

SELAHATTİN KAPLAN: Kanser hastalığı doğuşumuzda var olan bir hastalıktır ve bazı insanlarda görülmez yani hissedilmez fakat özellikle yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı maalesef ki,  birden bire ortaya çıkan KISACA SİNSİ bir hastalıktır. Bazı üyelerimiz ve arkadaşlarımız bunun bir iris olduğunu da söylüyorlar ama ben şahsen inanmıyorum Kanser hastalığı bir kader değil ama Allah’ın takdiridir diye düşünüyorum ben.

 

RUKİYE TÜREYEN: Çocuklar da kansere yakalanma riski var mıdır?

SELAHATTİN KAPLAN:  Kanser hastalığı her yaştaki insanı tehdit eden bir hastalıktır. Bu bakımdan çocukluğumuzdan yani doğduğumuzdan itibaren sağlığımızı tehdit eden GDO’dan, çevreden, stresten, sigara ve alkol den uzak durmalıyız.

 

RUKİYE TÜREYEN: En çok hangi kanser türü ile karşılaşıyorsunuz?

SELAHATTİN KAPLAN: Erkeklere Akciğer, bayanlarda ise, meme kanseri.

 

RUKİYE TÜREYEN: Hastalara nasıl moral veriyorsunuz? Neler yapıyorsunuz moral vermek için?

SELAHATTİN KAPLAN: Hastalara kendilerinin yalnız olmadığını ve bu hastalığın yenilebilir bir hastalık olduğunu gerek ikili gerekse büyük toplantılarımızda ve grubumuzda anlatmaya çalışıyoruz Çünkü bizim gibi, kanser hastası olanlar için, moral ve motivasyon çok önemlidir. Morali düzgün olan insan tedaviye daha olumlu cevap veriyor. Biz ve bu hastalığı halen geçirmekte olan ve atlatmış olanlar hasta ve hasta yakınlarının yanında olduğumuzu her fırsatta belirtiyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Hayatınızda bu işle uğraşırken unutamadığınız bir olay veya üzüldüğünüz

Bir şey oldu mu? Oldu ise, bizimle paylaşır mısınız? 

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, bu hastalık öyle bir hastalıklı ki, eğer hastalığı Kabul etmez ve onunla mücadeleyi bırakırsanız sizi büyük bir ihtimalle hayattan koparır hele 3 veya 4 evrede iseniz. Ben ışın tedavisi ve kemoterapi alırken (bir salonda 40 kişi) bazı hastaların kendilerini bıraktıklarını bazılarının ise hayattan kopmadıklarını gördüm ve o zaman anladım ki, moral insan hayatı boyunca çok büyük bir yere sahip. Bu yüzden bende mücadele etme kararı aldım ve şükür Allah‘ıma büyük bir olasılıkla atlattım. 

 

RUKİYE TÜREYEN: Hastalar öncelikle kanserle barışmalı. Her ne tür hasta olur ise olsunlar. Ben

Öleceğim diye, bakmamalılar. Çare arasınlar iyileşmek için. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

SELAHATTİN KAPLAN: Haklısınız, öncelikle moral moral moral. Hastalığı kabul etmek sonra doğru teşhis tedavi ve hasta yakınlarının desteği. İnsanın içinde yaşama iradesi ve hayata bakış açısı da çok önemli, kendinizle barışık iseniz, moralinizde yüksek tutarsanız bunun vücudunuza olumlu yani hastalıkla ilgili büyük bir aşama kaydettiğinizi bilmeniz lazım.

 

RUKİYE TÜREYEN: Derneğinizde kaç kişi çalışıyor?

SELAHATTİN KAPLAN: Merkezi Ankara'da bulunan Derneğimizde ücret mukabili çalışan arkadaşımız yok bende dâhil.  20 kişilik yönetim kurulu üyemiz Yurt içinde 20 yurt dışında da 3 temsilci arkadaşımız bulunmakta ve gönüllülük esasına göre görev yapmaktayız.

 

RUKİYE TÜREYEN: Son sözlerinizi alalım, okurlarımıza son olarak neler söylemek 

İstersiniz?

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, size 2 konudan bahsetmek istiyorum:

A- PROJELERİMİZ:

1- GDO (Genetiği değiştirilmiş bitkiler), hormonlu, fazla miktarda tarım ilaçlı gıdalar ve aşırı kimyasal gıdalarla mücadele konusunda toplantılar düzenlemek.

2- Sebze ve meyvelerin iyi yıkanması – yeşil sebzelerde kansere karşı antioksidanlar bol miktarda bulunur. Sebze ve meyveler tüketilirken iyi yıkanmadığı takdirde sağlığımıza ciddi zararlar verir. Bu konuda ilköğretimden başlayarak bilinçlendirme toplantıları ve seminerler yapmak.

3- Kadınların yıllık mamografilerini ihmal etmemeleri konusunda halkımızı bilgilendirmek, Bilindiği üzere meme kanseri kadınlarda rastlanan kanserler arasında birinci sırada yer alıyor.

4- Kanserden korunmak için, dengeli beslenmek çok önemlidir. Bunun için, özellikle kızartma, tuz ve fastfood’lardan uzak durulması gerektiği hususunda projeler üretmek.

5- Stresli ortamlardan uzak durmak, kafeinli ürünleri çok tüketmemek, egzersiz yapmak ve düzenli uyumak kanser riskini azaltır. Bu konuda da halkımızı aydınlatma çalışmaları yapmak.

6- Sigara ve Kanser konusundaki en güçlü ilişki akciğer kanseri ile ilgilidir. Pasif olarak da sigara dumanına maruz kalındığında da kanser riskinin arttığı bir gerçektir. Ayrıca çevre faktörleri, taşıtlar, asbest, benzin, kolalı içecekler, naylon, deterjanlar, katran, boya maddeleri, bazı kozmetikler, ozon) ile mücadele konusunda seminer ve paneller düzenlemek.

7- Kanser hasta ve yakınları için, moral ve maneviyat çok önemlidir. Bu hususta da araştırma çalışmalarımız devam etmektedir.

 

B-  KANSER HASTALARININ SORUNLARI:

Bilindiği üzere Kanser belirli bir doku ve organdaki hasarlı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde üreyerek bir kitle veya tümör oluşturmasıdır. Kanser vücudumuzda bir hücrenin günün birinde hiçbir kontrol dinlemeden çoğalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kanser teşhisiyle karşılaştığında birçok insan şok ve inanmama ile karşılık verir ve bunları depresyon takip eder. Çoğu durumda birkaç hafta içinde hastalar hastalıkları ile yüzleşmeyi öğrenirler. Yine de kanser hastalarının ciddi bir kısmı profesyonel müdahale gerektiren kalıcı psikolojik rahatsızlıklar gösterebilirler.

Tüm kanser hastalarının üçte birinin kronik bir biçimde yüksek stres düzeyine sahip oldukları ve bu durumun hastalığa uyumu zorlaştırarak, hastalığın seyrini olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Kanserli hastalarda travma sonrası stres bozukluğuna da rastlanmaktadır. Görülen ve Genellikle ilerlemiş kanserli hastalarda zaman ve yer yöneliminde bozulma, bilinç bulanıklığı, düşünce içeriği, algılama, dikkat ve bellek bozuklukları görülmektedir.

Kanser yalnızca hastanın problemi olmayıp tüm aileyi ilgilendirmektedir. Yakın akrabaların esenliği önemlidir.

Kanser tedavisinde hasta ve sağlık personeli arasındaki ilişki ve iletişimin niteliği çok önemlidir. Yetersiz bilgilendirme hastanın teşhis, hastalığın gidiş ve sonlanımı, potansiyel ruhsal tedavi seçenekleri konusunda kafasının karışmasına ve dolayısıyla da ruhsal sıkıntısının artmasına neden olmaktadır. Bu da tedavi ve bakım konusundaki tutumları etkilemekte, tıbbi önerilere uyum konusunda zorluklar ortaya çıkarmakta ve tedavi sonuçlarının daha olumsuz olmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde kanser tedavisi büyük maliyetler gerektirmektedir. Tedavi ve ilaçlar çok pahalıdır. Bunlarla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ve Kanser ile ilgili Dernekler tarafından

Kanser hastalığının daha iyi anlatılması, kanser hasta ve hasta yakınlarının eğitilmesi, moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması ve tedavi sırasında kendilerine gerekli maddi ve manevi yardımların yapılması büyük önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere kanser zor bir hastalık olup, tedavisi içinde büyük maliyetler gerektirmektedir. Bu bakımdan özellikle Kanser Dernekleri ile ilgili mecliste gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Çünkü bizim gibi, derneklerin gelir kaynakları sadece üye aidatları ve çok azda bağışlardan oluşmaktadır.

Kanser ile STK ’larının kamuya yararlı dernekler olarak kabul edilmesi bizleri daha iyi hizmet yapmaya ve yardımda bulunmaya teşvik edecektir. Bizler gönüllü olarak hizmet etmekteyiz. Gelir kaynaklarımız kısıtlı olduğu için, gücümüzün yettiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Devletimizin bizleri maddi olarak desteklemesini bekliyoruz.

 

RUKİYE TÜREYEN: Selahattin Bey, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için,

Teşekkür ederiz. Başarılarınız devamını dileriz.

SELAHATTİN KAPLAN: Rukiye Hanım, Kansere Gülümse derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak bizlere zaman ayırdığınız için, şahsım ve tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

Rukiye TÜREYEN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Facebook'tan
Twitter
Cantürk Fm'den
Arabesk Alemi'nden
Arkadaş Tavsiyesinden
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat