Çağlar Barlas: PR İle Şişirilmiş İşler Daha Hit Oluyor

İlk Tekli çalışmasını yayınlayan genç Sanatçı Çağlar Barlas Engin Polat’ın sorularını cevapladı.
Bu haber 2016-10-05 23:31:01 eklenmiş ve 11309 kez görüntülenmiştir.
Çağlar Barlas: PR İle Şişirilmiş İşler Daha Hit Oluyor
 
İlk Tekli çalışmasını yayınlayan genç Sanatçı Çağlar Barlas Engin Polat’ın sorularını cevapladı.
İşte Sorular ve cevapları:
 
Engin Bolat-Merhaba:)
İlk olarak piyasaya giriş sürecini sormak istiyorum, nasıl bir süreçti? İlk çalışma için hedefin neydi ve Sonuç istediğin gibi oldu mu?
Çağlar BARLAS-Merhaba... Kesinlikle zorlu bir süreçti. Müzik aşkım yıllardır süregelen bir his. Bunu kariyer olarak hayata geçirmek yıllardır planladığım bir şeydi. Ve ben bunu bilinen yollarla yapmak istemedim. (Şirketlere demo kaydı yollayıp bu yolda ilerlemek)
Risk almış oldum elbette, bir şirket desteği olmaksızın... Ya duyulmayacak, hayal kırıklığı yaşayıp batacaktım ya da iyi bir başlangıç yapıp (ayrıca bunu bilinen yollarla yapmayarak) takdir edilecektim ki 1. İhtimal daha yüksekti.
Çok şükür ki 2.si oldu. Kendi çapımızda hazırladığımız şarkımız onca büyük prodüksiyon, onca büyük ismin arasından sıyrılıp İ-tunes da 2 numaraya yükseldi. Hedefime ziyadesiyle ulaştım. Samimi, ufak bir işti. Başarısı boyundan büyük oldu.
 
Engin Bolat-Dediğin gibi; bir sürü büyük prodüksiyon, büyük isimlerin arasından sıyrılıp çıktı çalışman.
Peki sence nasıl bir piyasaya girdin? Türk müzik piyasasına bakış açın nasıl?
Çağlar BARLAS-Türk müzik piyasası benim için oldukça zor bir piyasa açıkçası. İnsanlar, bir noktaya gelmek adına çevrelerinde ki, yakınlarında ki, ya da sıyrılmış diğer insanların üzerlerine basmaktan asla çekinmiyorlar. Yani ilerlemek adına her şey mubah insanlara göre. Müzik icra eden bir insanın, toplumun diğer kısmına göre daha naif, hassas ve duyarlı olması gerektiğini düşünmeme rağmen Türk müzik piyasası maalesef bugüne kadar hep yenilen haklar, görmezden gelinen insanlar ve başarı uğruna verilen haksız savaşlarla anılmıştır. Ancak hayatta ki hiçbir sonuç, başlangıç yapmaya hazırlanan bir insanı durdurabilecek güçte değildir, buna kesinlikle inanmıyorum. Evet, bir takım şeyler bugüne kadar bu şekilde ilerlemiş olabilir ancak bu asla bu durumun, bundan sonra da bu şekilde ilerleyeceği anlamına gelmemektedir. Zor, engebeli fakat bir o kadar keyifli anılar biriktireceğim şeylerin yaşanacağını umuyorum girdiğim bu sektörde. Önce vicdan sahibi olduğumu hatırlayıp, kimsenin kalbini kırmadan, emeğine ihanet etmeden, ardımda bırakmadan ilerleyebildiğim kadar ilerleyeceğim. Her ne olursa olsun, bildiğim tek bir şey var ki o da güçlü olmak zorunda olduğum. Ki bu hayatımızın her alanı için geçerli bir durum zaten. Güzel niyet, temiz kalp ve büyük hedeflerle ciddi anlamda büyük işler ortaya koyup, her geçen gün daha iyi şeyler için çalışıp, elimden geldiğince üretip, hem başarılı olmaya hem de insanlara biraz olsun ilham verebilmeye son derece kararlıyım. İnanıyorum ki olacak.
 
Engin Bolat-İnanç önemli...
Peki, bu yolda ilerlerken çalışmak istediğin kimler var. Müzisyen ve aranjorlerden?
Çağlar BARLAS-Buna hiç düşünmeden Ozan Çolakoğlu ve Ozan Doğulu diye cevap verebilirim. İkisi de bu ülkenin müziğinde kilit taşı rol oynuyor.
Müzisyenlerden Gülşen, Murat Dalkılıç, yeni çıkış yapanlardan Edis'in yanı sıra hayranlıkla izlediğim Süperstar Ajda Pekkan ve rock türünde Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi'ni yazabilirim.
 
Engin Bolat-Peki dünya müziği?
Nasıl özetlersin, ülkemizden farkları nedir?
Kimleri örnek gösterebilirsin "başarıya" "kaliteye"?
Çağlar BARLAS-Müzik aşkım zaten dünya müziği ile başladı.
Britney Spears, Justin TİMBERLAKE,  Christina Aguilera üçlüsü önemli yer tutar benim için. Yakın dönemde Taylor Swift Katy Perry ve Rihanna başarıya örnek verilebilir.
Madonna'nın inatçı ruhu Lady Gaga'nın farklı çizgisi de beni epey etkiliyor.
Ama günümüzün efsanesi Beyoncé'dir. O nasıl yetenek öyle!
Dünya Müziği ile ülkemiz müziği kıyasına gelince;
Orada müziğe her şeyden önce bayağı yatırım yapılıyor, törenler düzenleniyor ve tüm bunlar büyük bir ciddiyetle ve adil yapılıyor. Umarım bir gün ülkemizde de müziğe yatırımın batıya yaklaştığını görürüz
 
Engin Bolat-Türk müziğinin Dünya müziğine yetişeceğini düşünüyor musun desem?
Ya da buna gerek var mı?
Çağlar BARLAS-Türk müziği ile Dünya müziği çok ayrı iki kutup. Birinin içeriği çok farklı, diğerinin içeriği ve hedefi çok farklı. Benim temenni olarak bir şey belirtmem gerekirse, bu kesinlikle Türk müziğine yapılan yatırımın, bir gün Dünya müziğine yatırılan yatırıma yaklaşabilmesi olur ancak. Çünkü müzik bir sanat dalıdır ve sanatı da toplumlarım coğrafi koşulları, kültürleri ve tarihi mirasları belirler. Kesinlikle ülkemizde son yıllarda pek çok gelişim olduğu bir gerçek. Ancak Dünya müziği ise çok farklı bir pazar ve her geçen gün "ulaşılmaz"lığı başarılı bir şekilde devam ettiriyor. Ülkemizde müzik kıymet görsün, telif hakları konusunda gerekli tedbirler alınsın, radyo ve medya grupları yeni isimlere şartsız koşulsuz destek olsun, çekilen kliplere ve sahne performanslarına ayrılan bütçe daha fazla olsun, işte o vakit hem tıkanmış olan müzik piyasamız canlanır, hem de yeni gelen isimlerin önü açılır. Kişisel hırs ve egoları müzikten uzak tuttuğumuz vakit müzik kazanacaktır, bundan eminim.
 
Engin Bolat-Kesinlikle, aradığım cevap! Ben de böyle düşünüyorum.
Hazır içerik demişken hangi tür müziği daha çok sever, dinlersin?
House ve türleri mi (Techo house, deep house..)
R&B mi
Yoksa electro türleri mi (senin çalışmanda da elektronik ezgiler varken, seversin herhalde)
Yoksa klasikçi misin?
Çağlar BARLAS-Buna net bir cevap vermek çok güç olur benim için. Yani Pop dinlediğim kadar R&B dinlerim, Elektronik müzik dinlediğim kadar Klasik müzikte dinlerim, House müzik çizim yaptığım zamanların en büyük destekçisidir aynı zamanda. Ben 4-5 yaşlarımdayken annem bana geceleri yatmadan önce ılık sütümü bitirene kadar Beethoven'ın 9. Senfonisini dinletirdi (hala en sevdiğim senfonisidir). Bundan dolayı olsa gerek, enstrümana ağırlıklı müzikleri hep çok severim. Ancak zıt kutupların birbirlerini çekmesi gibi bir durum söz konusu ki, bir o kadar da elektronik ve house müzik takipçisiyimdir. Sanırım şunu seviyorum; şarkılarımın albüm versiyonlarının elektronik tınılı, insanları her ortamda dans konusunda harekete geçirebilecek, launch pad ile sentezlenmiş, hafiften techno'ya göz kırpan soundlar beni direkt olarak kendisine çeker. İlerde de elektronik, r&b ve dans müziklerini sentezleyip, sahnede bunların yanı sıra enstrüman içerikli, akustik performanslar da sergilemek istiyorum.
 
Engin Bolat-Keşke...
Başka bir hususa geçmek istiyorum;
Bu yıl piyasaya sürülen albümlerden en beğendiğin 3 yerli ve 3 yabancı albüm desem hangi albümleri yazardın?
Çağlar BARLAS-Yerli albümlerden Emanet Beden, Hepsi Hit ve her ne kadar önceki albümleri kadar ses getirmese de müzikal açıdan Murat Dalkılıç'ın Epik albümü.
Yabancı albümlerden tabi ki ilk olarak Britney Spears'ın Glory, Beyoncé'nin Lemonade ve Rihanna'nın Anti'si derim.
 
Engin Bolat-Gelelim müzikal yükselişe... Sence bir solist/muzisyen nasıl yükselir? Emek dedin, inanç dedin güzel de; bir de bunun kitlelere sunuş aşaması var. Medya mı, prodüktör mü, fan kitlesinin çok olması mı daha çok kitleye ulaşmada en önemli şey?
Çağlar BARLAS-Kesinlikle PR gücü! Kaliteli işlerden ziyade PR ile şişirilmiş işler daha Hit oluyor maalesef. Ne kaliteli işler gördük geri planda kalmış.
Sosyal medya da önemli bir yükseliş alanı.
Şimdi herkes buna ayak uydurmak zorunda, uyduramayan yerinde sayıyor ne yazık ki...
Her HİT şarkı kaliteli mi sence? Ya da kalitenin ölçütü nedir senin için?
-Hayır, asla... Artık sözler tekerleme gibi anlamsız. Liste ve radyo dostu olan işler büyük bir garanticilikle piyasaya sürülüyor maalesef.
Amacı yalnızca "müzik yapmak" olan herkes kaliteyi yakalar. Umarım sonunda kazanan müzik olur tek dileğim bu.
 
Engin Bolat-Klişe olacak belki ama müzik her zaman evrensel midir?
Çağlar BARLAS-Kesinlikle. Birçok farklı kültürden insanın aynı müziği dinlemesinin temeli evrensel olması.
 
Engin Bolat-Tekrar dönelim ülkemize... Sence müzik ödülleri adil dağıtılıyor mu?
Ya da radyo ve TV ler "gerçek" Hit leri mi çalıyor?
Çağlar BARLAS-Bence hayır. 2-3 müzik ödülü var ve bunlar maalesef belli güç sahibi insanların tekelinde.
Radyo ve TV ler de şarkıya değil bütçeyle orantılı olarak yayınlıyor şarkı ve klipleri.
 
Engin Bolat-Kesinlikle katılıyorum.
Tekrar Dünya geneline dönelim 
Biliyorsundur dj mag top 200 listesi var.
Sence en başarılı DJ ler kim?
Ülkemizden de başarılı bulduğun 1-2 isim yazar mısın?
Çağlar BARLAS-DJ White ve Calvin Harris inanılmaz yetenekli iki DJ'dir benim için dünya müziğinde. Yaptıkları işler mutlaka bir noktaya ulaşan ve global anlamda başarı kazanan işler oluyorlar. Ülkemizde ise Emrah İş ve Burak Yeter favorilerimden. Aynı zamanda Mahmut Orhan'da bu iki isim gibi global anlamda başarı kazanan değerli müzik adamlarının başında geliyorlar. Doğuş Çabakçor içinde aynı şey geçerli. İnanılmaz kaliteli işler ortaya koyuyor Çabakçor'da. Büyük bir zevkle takip ediyorum hepsini. Aynı zamanda popüler müziğe el atmalarını da istiyorum. Amerika ve Avrupa'da DJ'ler dünya starları ile işbirlikleri yaparak müzik listelerinin altını üstüne getiriyorlar. Aynı şekilde bir gücü ülkemizde de kazanabileceğimizi düşünüyorum. Bu piyasanın, bu güzel müzik adamlarına daha çok ihtiyaçları var.
 
Engin Bolat-Peki, piyasaya yeni giren ya da girmeye hazırlananlara 1-2 tavsiye verebilir misin?
Çağlar BARLAS-Estağfurullah. Ben daha yolun başında bile değilim. Böyle bir tavsiye verecek konuma henüz erişmedim; sadece kendimden örnek verirsem; inanmadığı işin altına imza atmasınlar ve kim ne derse desin kafasına koyduklarını gerçekleştirsinler.
Ben 15 yaşından beri bu hayali kurdum ve her zaman - onca acımasız eleştiriye rağmen - bu hayalin arkasında durdum...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Başarılı
Kaan Türkcan 2016-10-07 04:18:17
Keyifli bir röportaj olmuş, şarkı da çok iyi, yolu açık olsun.
Yeni bir yıldız
Elif Karasu 2016-10-07 04:15:18
Çok başarılı bir röportaj olmuş. Röportajdan sonra şarkıyı dinledim, çok başarılı gerçekten. Cevaplardan da ne kadar zeki ve olgun olduğu belli, yolu açık olsun. :)
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Facebook'tan
Twitter
Cantürk Fm'den
Arabesk Alemi'nden
Arkadaş Tavsiyesinden
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat