Kars, Sarıkamış ve Bozayıları BBC Türkiye Belgeselinde

Simon Reeve ve BBC Ekibi, Kuzeydoğa Derneği İçin Kars’a Geldi
Bu haber 2017-04-02 23:44:25 eklenmiş ve 355 kez görüntülenmiştir.

Kars, Sarıkamış Ve Bozayıları BBC Türkiye Belgeselinde

 

Simon Reeve Ve BBC Ekibi, Kuzeydoğa Derneği İçin Kars’a Geldi

 

BBC Türkiye belgeselinin geçen Pazar yayınlanan ilk bölümünde İstanbul’da Ali Ağaoğlu’nun misafiri olan Simon Reeve ve ekibi, bu Pazar 23.00’de BBC Two kanalında ve internette (http://www.bbc.co.uk/programmes/b08l56ws) yayınlanacak olan ikinci bölümü için hem coğrafya hem de konu olarak Türkiye’nin diğer ucunu seçti. Ekolojik araştırmaları ve doğa koruma çalışmaları ile TÜBİTAK Özel Bilim Ödülü’nü alan KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun Kars’daki yaban hayatı araştırma ve koruma çalışmaları için BBC ekibi trenle Sarıkamış’a gitti. Sunucu Simon Reeve ve BBC ekibi, KuzeyDoğa Derneği’yle beraber Sarıkamış’daki bozayıları çekti. Kars’ı, Sarıkamış ormanlarını ve Sarıkamış’dan Posof’a uzanan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridorunu dünyadaki yüz milyonlarca seyircisine tanıttı. Kars Kuyucuk Gölü, Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti ve Türkiye’nin ilk yaban hayati koridoru araştırma ve koruma çalışmaları ile 2008 ve 2013 yıllarında İngiltere Prensesi Anne’den İngiltere’nin en önemli doğa koruma ödülü Whitley Gold ödülünü iki kez alan Doç. Dr. Şekercioğlu, BBC ekibiyle geçen üç gününü şöyle özetledi:

“KuzeyDoğa Derneği olarak Kars, Iğdır ve Ardahan’da doğa koruma, eğitim ve araştırma çalışmalarımızı sürdürürken BBC’nin gelmesi güzel bir sürpriz oldu. BBC ilk kez 2008 yılında Kuyucuk Gölü’ndeki çalışmalarımızı çekmiş ve BBC World Report’da duyurmuştu. Daha sonra 2013 yılında Whitley Gold ödülü aldığımız Türkiye’nin ilk yaban hayati koridoru ve Aras Nehri Kuş Cenneti araştırma ve koruma çalışmalarımız BBC web sitesinde haber oldu. O yüzden KuzeyDoğa Derneği’nin çalışmalarından haberleri vardı. Bu belgeselin sunucusu olan Simon Reeve, her ülkede bir yaban hayatı ve doğa koruma çalışmasını konu aldıklarını, Türkiye belgeseli için de KuzeyDoğa Derneği olarak Doğu Anadolu’da yaptığımız çalışmalarımızı seçtiklerini belirtti. Kars’a gelip bozayıları ve Türkiye’nin ilk yaban hayati koridorunu görmek istedi. Biz de kabul ettik. BBC ekibi Sarıkamış’a trenle geldi. Onları istasyonda karşıladık. Samimi ve sıcakkanlı insanlardı. İstasyonda tanışır tanışmaz Simon Reeve, “Senin de bizi Ali Ağaoğlu gibi mayoyla karşılayacağından korkmuştuk” diye espri yaptı. 

Üç gün boyunca Sarıkamış başta olmak üzere Kars ve Erzurum’da yaban hayatını gözledik. Sarıkamış’ın bozayılarına hayran kaldılar ve infrared kameralarla çektikler. Sarıkamış’ın bozayıları ilk kez infrared kamerayla gösterilecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ağaçlandırma yoluyla hayata geçirdiği, Kars, Erzurum, Artvin ve Ardahan’ı kapsayan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridorunu anlattık. Bölgedeki bozayıları uydu vericileri ile takip ederek dünyanın ilk göçmen bozayıları olduklarını keşfettiğimizi belirttik. Kars, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’nın büyük bir ekoturizm ve kültürel turizm potansiyeli olduğunu vurguladık. Alisofu köyünün misafiri olduk ve yöre yemeklerini yedik. Kars’da ve Türkiye’de yaptığımız ekolojik araştırma, yaban hayatı koruma ve ekoturizm projelerini anlattık. Bu program sayesinde Doğu Anadolu, Kars ve Sarıkamış’ın dünya çapında yüz milyonlara tanıtılacak olması bizi çok mutlu etti. Umarım BBC belgeselinin bölgede ekoturizmin artmasına ve yaban hayatının korunmasına olumlu bir katkısı olur.”

ETİKETLER : Kars Sarıkamış Ve Bozayıları BBC Türkiye Belgeselinde
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat