Kaligrafi Eğitmeni Adem Erdoğan Varlı ile Söyleşi Yaptık

Bir çoğumuzun bilmediği kaligrafi sanatını ile ilgili bir araştırma yaptık ve kaligrafi eğitmeni Adem Erdoğan Varlı ile bir röportaj yaptık.
Bu haber 2018-05-09 18:58:32 eklenmiş ve 1107 kez görüntülenmiştir.

Kaligrafi Eğitmeni Adem Erdoğan Varlı ile Söyleşi Yaptık

 

Bir çoğumuzun bilmediği kaligrafi sanatını ile ilgili bir araştırma yaptık ve kaligrafi eğitmeni Adem Erdoğan Varlı ile bir röportaj yaptık.

 

Keyifle geçen röportajımız haberimizde...

Kaligrafi hat sanatı güzel yazı yazma sanatıdır. Uzak doğudan Asya ya ve daha sonra da günümüze taşınan ve cağımızın en estetik yazı biçimi olarak nitelendirilir. Kaligrafi yazısı kaligrafi sanatçısı tarafından kusursuz bir şekilde yapılarak dikkatli bir şekilde belge, kart veya tablo olarak çalışmalarla gerçekleştirilir. 

Bu sanat dalının şuan kullanıldığı alanlar ise Levha , davetiye , porselen süsleme, büro masalarında ve ev dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Bu mesleğe yaklaşık 15 sene önce başladım ve amatör olarak başladığım bu sanata 4 yıl profesyonel özel ders alarak başladım ve şuan bir vakıfta 25 öğrenciye ders vermekteyim ve öğrenmiş olduğum sanatı şimdiki nesle aktarmaktayım. Özel işaret ve şekiller kullanılarak da yazıya daha da cazibelik katılabilmekte ve görsel yönden de oldukça iddialı görünümlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlanmaktadır. Kaligrafi eğitimi 7 den 70 e herkesin öğrenebileceği bir sanat dalıdır. Önemli olan kişinin bu sanatı öğrenmek istemesi kurslara devamlılığı derse katılımı ve her daim verilen alıştırmaları yapması ve yapacaklarını zihninde canlandırması ve kendince görsel yaratmasıdır. Günümüz gençlerinin ise şuan bu sanat dalına eğilimi bayağı fazlalaştı ve yaygın biçimde kullanılmaya başlandı. Şuan eğitimi almaya çalışan öğrenci kitlemde yaş sınırı 10 ila 45 olarak sınıflanmıştır. Ve her bir öğrencim kendi sınırlarını zorlamaktadır. Başta herkese zor gelen bu sanat dalı sonrasında kolay ve eğlenceli bir hal alıp devamlılığını getirmektedir...

Peki kaligrafi sanatı nedir: Uzak doğudan asya’ya ve daha sonra da günümüze taşınan ve çağımızın en estetik yazı birimi olarak nitelendireceğimiz kaligrafi ile yazılar artık süslenerek kusursuz bir şekilde yazılmaktadır. Kaligrafi sanatı ile pek çok davetiyeden süslemeli eşyalara kadar her bir detay kaligrafi ile şekillenmektedir. Dik ve yatay çizgiler estetiksel bir biçimde şekillenerek davetiye,setifika,diploma,güvenlik kartları ve porselen ürünlerin üzerine işlenmektedir. Tamamen el yeteneği olan kaligrafiyi herkes kolay kolay yapamamaktadır.

Harf boyutlarının aynı olması ve yazıya simetrik görüntünün en iyi şekilde verilmesi gerekir. Tamamen hayal gücü ve asimetrik becerilere sahip olan kaligrafi güzel yazma sanatı ülkemizde en çok ihtiyac duyulan konuların başında gelmektedir. Çünkü çevremizde her bir davetiye ve belgeler üzerinde görmüş olduğumuz yazı stili kaligrafi sanatından esinlenerek yapılmaktadır. Kaligrafi yazısı kaligrafi sanatçısı tarafından kusursuz bir şekilde yapılarak dikkatli bir şekilde belge ya da kartın üzerine yazılmaktadır. Dekoratif amaçlı bir yazı stili olan kaligrafi ile estetik görünümleri ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. Fakat kaligrafi sanatı için dikkat edilecek hususlar da vardır. Bu hususları şu şekilde açıklayabiliriz,

-Doğru boşluk bırakmak

-Doğru biçimlendirme yapmak

-Yazıya simetrik görünüm kazandırmak

-Zarif ve kibar bir yazı stilini ortaya çıkarmak

-Harf orantılarını eşit hazırlamak gibi tüm ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Sanatçıya oldukça fazla estetik seçenekler de sunan kaligrafi yazı şeklini genellikle bu dalda ilgi duyan ve pek çok kart basımlarını çıkartan özel kuruluşlar tarafından çıkartılmaktadır. Özel davetiyelerde bu hat sanatından faydalanılmakta ve davetiyelere daha da özel ve şık bir görünüm kazandırmaktadır. Güzel ve zarif bir görünümün ortaya çıkması yan ürünler üzerine yazılan yazıyı daha da özel kılmaktadır.

İletişimin görsel bir parçası haline gelerek çağımızda başvurulan temel yollardan birisi haline dönüşen kaligrafi el yazma kitaplarda ,davetiyelerde,süs eşyalarında,kart baskılarında ihtiyaca dönüşerek başvurulan zarif yazı çeşitlerinden birisi haline gelmiştir. Kaligrafinin pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında Latin kaligrafi ve Arap kaligrafisi en göze çarpan yazı stillerinden birisi haline gelmiştir. Fakat günümüzde daha çok kullanılan kaligrafi daha yaygındır. Ülkemizde her ne kadar batı kaligrafisi yaygınlaşsa da yurt dışında ise Arap kaligrafisi başvurulan güzel yazılar arasında yer almaktadır. Batı kaligrafisi Latin harflerinden oluşmaktadır. Alfabeye görsel yönden bir çekicilik ve estetiklik kazandıran kaligrafi artık günümüzün her alanında rahatlıkla kullanılmakta ve uzman sanatçılar tarafından yazı stillerinden istifade edilmektedir. Kültürel zenginliğin simgesi olarak nitelendireceğimiz bu sanat, deneyimli ve profesyonel kişiler tarafından en iyi şekilde yapılmaktadır. Günümüzde pek çok alan içerisinde kullanılsa da ticari levhalar üzerinde de başvurulan yazı stillerinden birisi haline gelmiştir.

Artık levhadan kartlara,davetiyelerden porselen süslemelere kadar tüm ihtiyaçlar kaligrafi teknikleri ile giderilmektedir. Kültür ve dilin zenginliğin önemini en iyi şekilde vurgulayan kaligrafi oldukça önemlidir. Yüksek bir sanatı temsil eden kaligrafi yazı çeşidi görselliği ön plana çıkarmak ve dikkatleri üzerinde toplamak adına pek çok ürünlerde uygulanmaktadır. Kaligrafi kalemi ile birlikte tüm harfleri uyumlu bir şekilde simetrik özelliğe dönüştürerek davetiye, diploma ve levhalar üzerinde harika görünümler ortaya çıkartılmaktadır. Kaligrafi oldukça profesyonellik ve bir o kadar da yetenek isteyen bir sanat olduğundan dolayı kaligrafi sanatçılarına başvurarak bu tür ihtiyaçların karşılanması mantıklı bir yol olacaktır. Düğün ve nişan davetiyelerinde görülen yazı stilleri kaligrafi sanatından esinlenerek yapılmaktadır. Güzel el yazısı olarak da taçlandıran kaligrafi yazıları gün geçtikçe daha fazla sıklaşmakta ve çağımızda yoğun olarak kullanılmaya başlamaktadır. Ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük önem arz eden bu yazı stili, artık tüm eşya ve ürünler üzerinde uygulanmaya başlanmıştır ve dekoratif yönler ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Bu tür eşya ve ürünlerin yanı sıra artık logo üzerinde de kaligrafi el yazısından yararlanılmaya başlanmıştır. Değişik şekiller ve yazı stilleri logoların daha çok dikkat çekici bir güzelliğe sahip olmasına zemin hazırladığından dolayı kaligrafi yoluna başvurulmaktadır. Özel işaret ve şekiller kullanılarak da yazıya daha da cazibelik katılabilmekte ve görsel yönden oldukça iddialı görünümlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat