Simge - Ben Bazen: Hem Deneysel Hem Oturaklı Bir Nefis Yapıt

Simge'nin yeni albümünün Engin BOLAT değerlendirdi.
Bu haber 2018-06-10 10:41:27 eklenmiş ve 2014 kez görüntülenmiştir.

Simge - Ben Bazen: Hem Deneysel Hem Oturaklı Bir Nefis Yapıt

 

Simge'nin yeni albümünün Engin BOLAT değerlendirdi.

 

Yazar: Engin BOLAT

 

Simge... Ilk albümü "Yeni Çıktı" beklenen yankıyı yapmasa da bu kez istediği gibi bir işle zirveye oynuyor gibi görünüyor!

Miş Miş ile dev bir kitleye ulaşan, Yankı gibi bir başyapıt 'la piyasada "uzun yol yolcusu" olduğunu ispatlayan Simge yeni albümüyle karşımızda. Kariyerinin son yıllarında edindiği kitlenin de etkisiyle böyle bir albüm harcanmayacak diyebiliyorum gönül rahatlığıyla.

Peki, tutunmasında "çıktıların" hiç mi payı yok. Beraber görelim bakalım bu iş hangi kritikleri göz önüne almış,  aynı zamanda klişelikten kaçınmış.

 

Albüm 12 şarkı 2 versiyondan meydana geliyor.

Simge bu albümde Ersay Üner, Alper-Onurr ikilisi, Çağrı Telkıvıran, Sezen Aksu, Sibel Algan, Erhan Bayrak, Öğünç Başara, Ozan Bayraşa ve Serkan Ölçer gibi isimlerle işin mutfağında çalışmış. Bunun yanı sıra kendi de işin mutfağında yer almış. Sadece isimlere bakarak bile albümün ne kadar renkli olduğunu görebiliyoruz

 

Albüme dair önyargılarım yoktu diyemem

Albüm çıkmadan evvel, yer yer olumsuz yer yer olumlu düşünceler kafamda oluşmadı değil. Biliyorsunuz, Simge "Yankı " dan sonra "versiyonları" diyebileceğimiz 2 single çıkardı. Bu beni "acaba birbirinin versiyonları gibi monoton şarkılardan oluşan bir albüm mü dinleyeceğiz" diye düşünmeye sevk etti.

Albümü dinleyince ne kadar büyük bir yanılgıya düştüğümü anladım. Zira albümde R&B 'den House müziğe, electro-dance 'a ve hatta türküye kadar birçok türe ait sample var.

Hem Deneysel Hem Oturaklı Bir Albüm Çıkmış Ortaya

Deneysel bir albüm olduğu apaçık ortada ama deneysel albümlerin en büyük sorunu "oturaklı" şarkılar içermemesi. Belirle kalıba sokulamayan, eksik, bitmemiş tınılı şarkılar barındırması. 

Oysa bu albümde tüm şarkılar ne anlattığını, ne amaçla yazılıp bestelendiğini belli ediyor. Kısaca "Oturaklı"

 

Gelelim Albümün Parçalarına

Ben Bazen:

Perdeler açılsın! Karşınızda alışılmadık sound'lu deneysel bir A1

Ersay Üner-Ozan Bayraşa işbirliğiyle ortaya çıkan bu eserde, albümün farklı olacağı mesajını alıyorsunuz. Açılış için de en uygun seçim. Ama çıkış parçası için uygun mu, bilemedim. Daha ziyade ısınma parçası gibi olmuş. Sizi albümün başyapıtlarından biri olan "Pes Etme" ye hazırlıyor. Klip için 2. Track daha iyi bir seçimdi. Hem hit potansiyeli yüksek olan hem de oturaklı bir şarkı "Pes Etme"

Ram Ta Tam:  Hadi dansa!

Harika bir parça. Albümün Top 5 'inden 1'i benim için.

 

Üzülmedin mi?:  Vurulduk ama sustuk! 2. Yankı!

Ersay Üner Yankı ve Üzülmedin mi ile “diğer yapıtları ile” son 5 yılın en iyi bestecisi olduğunu ispatladı.

 

Hu:

Enfes bir slow daha! Albüm rengarenk demiştik ya, bir yanda dansa kaldıran R&B electro-harmonix, dance şarkıları bir yanda bu duygusal soul şarkı!

 

Ayrılık Yazması: 

Doğu enstrümanları ile albümün genelinden ayrılan güzel bir slow. Albümü dinlerken slowların içinde kaybolma anınız var ya, bu onun nirvana noktası

 

☆☆☆Aşkın Olayım:

Bu parçaya dikkat! Simge'nin vokalini açıkça tadabileceğiniz ve sonrasında övgüye mazhar olacağını göreceğiniz parca çünkü bu! Söylenmedi hiç, albümü dinlemeden önce böyle bir şarkıyla karşılaşacağımız! Ha unutmadan, Yeni Çıktı albümüne de göz kırpıyor Simge "Aşkın Olayım" ile!

Onurr'un re-mix versiyonu da şarkının temel dokusuna zarar vermeden ileri boyuta taşımış! Müthiş bir çıktı her iki versiyonu da, dilerim klipsiz kalmaz, geniş kitlelere ulaşır. Vokal başarısı için ayrıca tebrikler Simge!!

 

☆☆Ister Inan Ister Inanma;

2000lerin başlarında patlayan "dance" hitlerini anımsattı bana. Başarılı bir sample olmuş. Kayıta yapılan "konser havası" jestini de cok beğendim.

 

Öpücem:

Ilginçtir, tarzım olmamasına rağmen beğendim! Aynı natura kullanılarak yapılan şarkılara  "o öyle degil böyle yapılır" diyor resmen.

 

Yalnız Başına

Çok güzel bir R&B. Back vokallerin de etkisiyle kendimi kumsalda hissettim. Tam yaz şarkısı ama öyle "ucuz dance hitlerinden" değil  bir R&B ve oturmuş bir mesajı var. Tek sıkıntısıenstrümanlar biraz yoruyor dinlerken. Araya bir akustik kısım eğlenebilirdi diye düşünüyorum.

 

Kalp Kırmak:

Açılış introsundan dahi anlaşılıyor farklı olduğu.

Albümün farklı 'sı...

Patlayacak bir yer bekliyorsunuz ama aynı frekansta devam ediyor. Ve... Bir-çok kişi üzerinde uğraşmış. Sound da göz önünde bulundurunca, Simge, "Batı"ya göz kırpıyor.

Sonuç olarak, beklediğimize değmiş! Aynı renk, monotonlaşmış ve üzgünüm ama ucuzlaşmış piyasaya güzel bir renk olmaya gelmiş bu albüm için hem tebrikler tem teşekkürler!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer MAGAZİN haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber'i Okuma Sıklığım ...
Hep Açıktır
Haftada En Az Bir Defa
2 Günde Bir
Her Gün En az 1 Kere
15 Günde Bir
Ayda Bir
İlk Defa Okuyorum
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat