Sağlıkta Şiddet (Terör) ve Cinayetlere Ne Zaman Önlem Alınacak?

Dr. Fikret Hacıosmanoğlunun görevi başında hasta tarafından öldürülmesi hakkında Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2018-10-04 13:37:56 eklenmiş ve 471 kez görüntülenmiştir.

Sağlıkta Şiddet (Terör) ve Cinayetlere Ne Zaman Önlem Alınacak?

 

Sağlık çalışanlarının görevleri başında saldırıya uğrayarak Şiddete (TERÖR)e maruz kalması ve en son Dr. Fikret Hacıosmanoğlunun görevi başında hasta tarafından öldürülmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

 

Doktor Fikret Hacıosman İstanbul’da görevi başında eski bir hastası tarafından katledilmiştir. Doktorumuza Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Türk Sağlık-Sen olarak defalarca acil olarak önlemler alınması, sağlıkta ŞİDDET(TERÖR) ve cinayete dönüştü diyerek, yetkilileri yıllar öncesinden uyarılarda bulunmuştuk. 

Ne yazık ki soruna çözüm bulacak ve bu yönde kanuni düzenlemeleri çalışma hayatına uyarlayacak olan siyasi irade kanuni düzenlemeleri yapmadığı gibi kurum amirleride uyarılarımızı dikkate alınmadıkları ve geçmişte yaşanan darp, ölümlü olaylarını birkaç gün kınama, taziye mesajları ile olayları geçiştirmişlerdir. 

 

Geçmişe bakarak sorunun nasıl kangren olduğunu ve ilgililerin sorunun çözümüne duyarsız kaldıklarına belgeler ışığında bakmakta fayda var. Tek Derdi hastalara şifa dağıtmak olan Hekim ve sağlık çalışanlarının öldürülmesi,

1988 Dr. Edip Can Kürklü ile başlamıştır.

2005 Dr. N. Göksel Kalaycı 

2008 Dr. Ali Menekşe 

2012 Dr. Ersin Arslan

 2012 Dr. Melike Erdem 

2015 Dr. Kamil Furtun 

2015 Dr. Aynur Dağdemir 

2016 Dr. Abdullah Biroğul 

2017 Dr. Metin Güneş 

2017 Dr. Hüseyin Ağır 

2017 Dr. Muhammed S. Berilgen 

2018 Dr. Fikret Hacıosmanoğlu görevi başında öldürülmüştür. 

Ölüm olaylarında artış olmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları görmezden gelmektedirler. Yaşanan olayları unutmak mümkün değildir. Yetkililer unutsa da sağlık çalışanları unutmayacaktır. 

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın sözü siyasilerin işlerine geldikleri zaman kullandıkları bir cümle olmaktan çıkmalı, gerekenler yapılsaydı bugün bunlar yaşanmazdı.

Çözüm için geç kalınmıştır. Bu doğrudur fakat Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet (TERÖR) sadece televizyonlarda yayınlandığı zaman saldırganların tutuklandığı tuhaf bir adalet anlayışı halini almaya başlamıştır. Yeni dönem diyoruz ama sürekli eski sorunlarla boğuşuyoruz. 

Bir doktorumuz daha bir cinayete kurban verildi. İlk olmadı ne yazık ki böyle devam ederse sonda olmayacak. Bu vahşet düzeni gerekli önlemler ve ağır yaptırımlar olmaz ise sürüp gidecektir.

Artık bir şeyler yapılsın. İyi dilekler, temenniler bir kenara bırakılsın. Çalışana sevgi içeren cümleler kurmak yerine onların sorunlarını çözen adımlar atılmalıdır.

Gelin sağlık çalışanlarına şiddeti (TERÖR)’ü; el birliği ile çözelim, asgariye indirelim. Türk Sağlık Sen olarak buna hazırız. Bakanlık, STK’lar ve diğer tüm paydaşlar bir araya gelelim, Ne yapabiliriz tartışalım, karara bağlayalım.

Çünkü sağlık çalışanları sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailesine kavuşmak istiyor.  Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama endişesi ile yaşadığı bir ortam olmasını istemiyor

Vatandaşımıza şifa veren hekim ve diğer sağlık çalışanları mesai saatleri içerisinde hayatlarından endişe duymaktan yoruldular.  Yetkililerden bunun düzeltilmesini istiyorlar.

Bizde onların sesi oluyor ve bu çağrıya kulak verin diyoruz. Bir kez daha bugün hayatını kaybeden doktorumuzu rahmetle anıyor, ailesine sabır sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Yaşanan üzücü olaya ve olması muhtemel olaylara dikkat çekmek ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması sağlık kuruluşlarındaki şiddetin (TERÖR)’ün sonlandırılması ve yetkililerin gerekli yasal düzenlemeleri yapması için hekim ve sağlık çalışanlarının yapacağı eylem ve etkinlikleri destekliyoruz. Yanlarındayız. 

 

Ömer Çeker

Şube Başkanı

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber'i Okuma Sıklığım ...
Hep Açıktır
Haftada En Az Bir Defa
2 Günde Bir
Her Gün En az 1 Kere
15 Günde Bir
Ayda Bir
İlk Defa Okuyorum
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat