Astım Hastaları Nefes Alamadığı için Değil, Veremediği için Tıkanır

Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Karamehmet, nefes alışkanlıklarının astım hastalarını nasıl etkilediği konusunda açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2018-10-22 22:37:49 eklenmiş ve 1321 kez görüntülenmiştir.

Astım Hastaları Nefes Alamadığı için Değil, Veremediği için Tıkanır

 

“Astım hastaları nefesi bırakmadıkları, dışarı tam vermedikleri için yeni nefese yer kalmaz” diyen Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Karamehmet, nefes alışkanlıklarının astım hastalarını nasıl etkilediği konusunda açıklamalarda bulundu.

 

“Nefes alamıyorum endişesiyle nefes tam bırakılmıyor”

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astım, nefes darlığı, öksürük, hırıltı, göğüste tıkanma şikayetleriyle kendini gösteriyor ve kişilerin yaşam kalitesini etkiliyor. Astım hastalığında “nefes alamıyorum” endişesinin negatif düşünceye neden olduğunun altını çizen Nefes Uzmanı Nevşah Karamehmet, “Derin bir nefes alın. Hepsini vermeyin, bir bölümünü içinizde tutun ve üstüne tekrar nefes almaya çalışın. İşte astım krizi yaşayan kişilerin, ‘nefes alamıyorum’ dedikleri anda hissettiklerini şimdi siz de tecrübe ettiniz!” diyerek nefesi tam bırakmadan nefes almanın ne kadar zor olduğunu açıklıyor.

 

 Düşünce sistemi nefes alışkanlıklarına yansıyor

Astım hastalarının birçoğunun “nefesimi bırakırsam ve bir sonraki nefeste yeterince hava olmazsa” kaygısını yaşadığını belirten Nevşah Karamehmet, “Astım hastalarının nefes alışkanlıkları düşünce sistemlerine, düşünce sistemleri de nefes alışkanlıklarına yansıyor. Astım hastalarının düşünce yapılarında geleceğe güvensizlik hâkim. Gelecek korkusu ve sahip olduklarının ellerinden gideceği düşüncesi ile alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar” diyor.

 

 Nefes açıcı çalışmalar ne olmalı?

Nefes Uzmanı Nevşah Karamehmet, profesyonel bir nefes terapisti ile çalışmanın yanı sıra zihinde bu hastalığı yaratan düşünce sistemini düzeltmek için olumlamalardan da yardım alınabileceğini belirterek, şu cümleleri sık sık tekrar etmeyi öneriyor:

 

“Yaşamı kendi akışına bırakıyorum. Bırakmak güvenli.”

 

“Yeniyi, geleceği, yeni güzellikleri, fırsatları, taze nefesi kabul ediyorum. Nefes vermek kolay ve güvenli.”

 

“Bana ve herkese her zaman yeteri kadar yaşam, nefes, bolluk, bereket, sağlık, sevgi, huzur, mutluluk var.”

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK-ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Facebook'tan
Twitter
Cantürk Fm'den
Arabesk Alemi'nden
Arkadaş Tavsiyesinden
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat