3 Aralık Pazartesi Tüm Engelli Kamu Çalışanları İzinlidir

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2018-12-02 10:34:42 eklenmiş ve 2410 kez görüntülenmiştir.

3 Aralık Pazartesi Tüm Engelli Kamu Çalışanları İzinlidir

Kamuda görev yapan Engelli memurlara tanınan hakların kullanılması sırasında bazı kurum amirlerince bu hakların kullanılmasının engellenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı. 

3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Sosyal yaşamda ve çalışma hayatında engellilere gerekli kolaylıkların sağlanması, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşturulmaları, sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birisidir.

Bugün kamuda görev yapan on binlerce engelli arkadaşımız özellikle çalışma ortamlarının fiziki şartlarının uygunsuzluğuna rağmen özverili bir şekilde hizmet üretmektedirler. Hizmet üretirken karşılaştıkları sorunları çözüme kavuşturarak onların rahat etmesini sağlamak, bazı mali ve özlük hakları konusunda bekledikleri iyileştirmeleri karşılamakta sosyal devletin yerine getirmesi gereken önemli bir hizmettir.

Engelliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kamu kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektöre örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Kamu idarecilerinin engelli memurlar için bu tür işlerle uğraşmaları gerekirken, Sendikamıza ulaşan yazılı ve sözlü şikâyetlere göre Engelli memurların yasal izinleri bile kullandırılmamaktadır.

İdareciler engelli memurlara her türlü kolaylığı sağlayarak önlerindeki engelleri kaldırması gerekirken bunu yapmayarak engelli memura hayatı zindan etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Sendikamıza başvuru yapan Engelli arkadaşlarımız 3 Aralık Engeliler gününde kendilerine izin kullandırılmadığını belirtmişlerdir.  Hatırlanacağı gibi 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli olacağı Başbakanlık tarafından yayınlanan bir Genelge ile yasalaşmıştır.

İdareciler neye dayanarak bu izni iptal etmişlerdir anlamak mümkün değildir. Mevzuatı çiğneyerek bu idareciler suç işlemektedirler. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile uğraşmak ne demektir onu da Kocaeli kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Engelli memurların görev yapmış oldukları kurumlarda engelli olduklarına dair bilgi ve belge özlük dosyalarında mevcuttur.  Bu neden 3 Aralık 2002 tarihinde yayınlanan 2002/58 sayılı genelge gereği 3 Aralık Pazartesi günü tüm engelli kamu çalışanları idari izinlidirler.  Yapılacak etkinlilere katılmak için gönül rahatlığı ile katılabilirler

Konu ile ilgili olarak engelli memurlar ve sendika olarak Sayın Valimizden hassasiyet bekliyoruz. Valimizin bu usulsüz uygulamaya son vereceğini umuyoruz. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile ilgili olarak tüm platformlarda gerekli girişimlerde bulunacağız. Hala yanlışta ısrar eden olursa 3 Aralık günü engelli arkadaşlarımızı çalıştıran tüm kamu idarecilerini de açıkça ifşa edeceğimiz gibi haklarında ise yasal işlem başlatacağız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat