Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlıkçılar Gezicidir

Konuyla ilgili Çevre Sağlıkçılar Platformundan yazılı bir açıklama yapıldı.
Bu haber 2019-01-17 10:16:04 eklenmiş ve 1882 kez görüntülenmiştir.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü "Çevre Sağlıkçılar Gezicidir"

Konuyla ilgili Çevre sağlıkçılar Platformundan yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle;

 

HSGM “Çevre Sağlıkçılar Gezicidir” Dedi

  

Girişimlerimiz Sonuç Veriyor

Bir süre önce Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından illere bir resmi yazı gönderilmiş ve o yazıda; Çevre Sağlığı Teknisyenlerinin “Gezici Sağlık Hizmeti Sunan Personel” sayılamayacağı ve buna bağlı olarak Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğine ekli l sayılı cetvelin 11. ve 12. sırasında belirlenen giyecek yardımının yapılmasına imkân olmadığı belirtilmişti.

Ancak akabinde Platformumuzun Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde yaptığı görüşmelerde sözkonusu görüşün uygun olmadığı ve konunun yanlış mütaala edilerek Çevre sağlıkçıların mağduriyet oluşturacağını yetkililere belirtilmiştir. Sonrasında ilgili daire Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Hukuk Ve Mevzuat Dairesi Başkanlığı’nın görüşüne başvurdu. Hukuk ve Mevzuat Dairesi Başkanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda yıl boyunca görevini sahada icra eden Çevre Sağlığı Teknisyenleri’nin Gezici Personel Kapsamında Değerlendirilmesinin Uygun Olduğu belirtilmiştir. Bu durumda; yıl boyunca görevini sahada icra eden Çevre Sağlığı Teknisyenleri, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğine ekli l sayılı cetvelin 15.sıradan (gezici olmayan) değil, 11. ve 12. Sırasında (gezici sağlık hizmeti sunan personel) belirlenen giyecek yardımının yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.

Eminiz ki Halk Sağlığını Genel Müdürlüğünün görüşü bir öncesi Strateji Dairesi Başkanlığı görüşü haline dönüşerek sahada meydana gelen tereddütlerin giderilmesine sağlayacaktır.

Çevre Sağlıkçılar Platformu Mesleki konuların takipçisi olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

 

Yazı Şöyle:

İlgide kayıtlı yazınız ile. İl Sağlık Müdürlüklerinden gelen görüş yazılarından bahisle İl Sağlık Müdürlükleri emrinde görev yapan sağlık personellerinin (sağlık memuru, ebe, hemşire, çevre sağlığı teknisyeni) okul aşıları, okul taramaları, çevre sağlığı hizmetleri gibi (su numuneleri atımları vb.) hizmetlerde görevli oldukları durumlarda giyim yardımı ödemelerinin. “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” hükümlerince gezici sağlık personeli esasına göre ödenip ödenmeyeceği ile ilgili tereddüt hasıl olduğundan Genel Müdürlüğümüz görüş ve önerileri talep edilmektedir.

Bu itibarla, ilişikte gönderilen yazınız tetkik edilmekle:

I-) Aile Hekimliği Ödeme Ve Sözleşme Yönetmeliğinin “Aile hekimine yapılacak ödemeler” başlıklı 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi hükmü kapsamında gezici sağlık hizmeti gideri altında aile hekimlerine ücret ödenmekte olup, söz konusu maddenin altıncı fıkrasının ilk cümlesinde de “Sözleşmeyle çalıştırılan aile hekimlerine bu Yönetmelikte belirlenen ödemelerin dışında. 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu kapsamında ödenecek geçici görev yolluğu hariç olmak üzere, herhangi bir ad altında başkaca bir ödeme yapılamaz.” hükmü gereği zaten aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği’nn ilgili hükümleri gereği herhangi bir ödeme yapılamamaktadır.

2-) Bununla birlikte Toplum Sağlığı Merkezi ve Bağlı Birimler Yönetmeliği “tanımlar” başlıklı 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (r) bendi gereği “TSM mobil sağlık hizmeti: Mevsimsel tarım işçileri, göçmenler, kırsalda yaşananlar gibi temel sağlık hizmetlerine kolay ulaşamayan dezavantajlı gruplara bulundukları mahalde verilecek koruyucu ve geliştirici sağlık hizmetlerini,” ifade etmekte olup, söz konusu Yönetmeliğe istinaden de ekte sunulan 2018/24 sayılı Genelgemizde Toplum Sağlığı Merkezleri bünyesinde mobil sağlık hizmetleri kurgulanmış ve bu personel mesaisini mobil (gezici) olarak birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında; belde, köy. mezra, uzak mahalleler vb. yerleşim yerlerine koruyucu sağlık hizmeti sağlayarak geçirmektedirler.

Diğer taraftan 4207 sayılı Kanun ve bu Kanuna istinaden yayınlanan 2009/44 sayılı Genelge hükümlerince, Toplum Sağlığı Merkezi ve Bağlı Birimler Yönetmeliğinin “çevre sağlığı hizmetleri” başlıklı 25 inci madde hükümlerince ve yine aynı Yönetmeliğin “çevre sağlığı teknisyenlerinin görevleri” başlıklı 26 ncı maddesi gereğince de özellikle çevre sağlığı teknisyenlerinin sahada tütün denetimlerinde bulunup ve aynı zamanda kırsal kesimlerde bulunan depolardaki su analizlerinde görev aldığı vb. görevleri de dikkate alındığında ÇST ler gezici olarak sahada hizmet vermektedirler. 

3-) Okul sağlığı için sunulan hizmetlerimiz ise, yılın veya ayın belli bir döneminde verilen hizmetlerdir. Bu sebeple söz konusu hizmetler zaten yılın tamamına yayılmış bir hizmet olarak değerlendirilmemektedir.

Yukarıda bahsedilen hususlar değerlendirildiğinde;

Netice olarak; 2018/24 sayılı Genelgemiz kapsamında illerde Toplum Sağlığı Merkezi mobil sağlık hizmetlerinde görevli personelin ve vıl boyunca görevini sahada icra eden çevre sağlığı teknisyenlerinin gezici personel kapsamında değerlendirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmiştir.

Kaynak: http://www.cevresaglikcilar.com/hsgm-cevre-saglikcilar-gezicidir-dedi/ 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK-ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat