Çevre Sağlıkçılar Atamalar için TBMM’de

Konuyla ilgili platformun web sitesinden bir basın açıklaması yapıldı.
Bu haber 2019-02-05 20:10:11 eklenmiş ve 911 kez görüntülenmiştir.

 

Çevre Sağlıkçılar Atamalar için TBMM’de

4 Şubat 2019 Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Konferans salonunda Sağlık Profesyonelleri Platformu (SPP) nun organizasyonu ile toplanan 550 sağlık çalışanıyla birlikte Çevre Sağlıkçılar platformu üyeleri Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ile yapılan toplantıya katılım sağladı. Konuyla ilgili platformun web sitesinden bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklama şöyle;

 

Atamalar İçin Gazi Meclisteydik.

 

Bilindiği üzere Platformumuz Çevre Sağlığı Mesleği için olumlu katkı yapacak her türlü girişimin içinde bulunacağımızı beyan etmiştir. Bu sebeple Sağlık Profesyonelleri Platformu (SPP) nun organizasyonu yaptığı sağlık çalışanlarıyla birlikte harekete ederek 4 Şubat 2019 Pazartesi günü Gazi Mecliste 550 sağlık çalışanı ile birlikte Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ile bir basın toplantısı gerçekleştirilmiştir.

 

Söz konusu basın toplantısı Meclisin en büyük konferans salonunda yapıldı ve sağlık alanında çalışan 39 branş ve atanmamış 550 bin adına salonu dolduran 550 kişi ile Sağlık Bakanlığı tarafından 8 aydır yapılmayan sağlık atama taleplerini sıraladılar.

 

39 sağlık branşı içerisinde yer alan Çevre Sağlıkçılar adına konuşan Hilal Altun da atama beklentilerini sıralamış olup konuşma metni şu şekildedir.

 

Koruyucu Sağlık Hizmetinin vazgeçilmezi olan Çevre Sağlığı Teknikerleri ve Teknisyenleri olarak teknisyenlerimizin bölümü kapatılmış olup kalan mezunlarının da mağdur edilmeden istihdam edilmesini istiyoruz.

 

Çevre sağlığı teknikerleri ise beş bölüm birleştirilip 3064 tercih koduyla birlikte tercih yapmalarından dolayı ve yetersiz istihdam ve yetersiz kontenjanlarla sürekli artan mezun sayılarından kaynaklanan mağduriyetin giderilmesini bekliyoruz.

 

Ayrıca yıllardır süren mahkeme süreci bahane edilerek özellikle tekniker alımlarındaki adaletsizliğin göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz.

 

Biz çevre sağlığı tekniker ve teknisyenleri olarak özel sektörde de kendimize bir alan buladığımızdan dolayı buralarda da kendimize bir alan bulmak istiyoruz.

 

Sıfır atık projesi kapsamında çevre sağlığı teknisyen ve teknikerlerinin değerlendirilerek göz önünde bulundurulmasını bu kapsamda belediyelerde ve il özel idarelerinde istihdam sağlanmasını istiyoruz.

 

Bizim burada sesimizin daha gür çıkmasına vesile olan ve her zaman çözüm arayışında bize destek olan Sefer Aycan beyefendiye teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız. Dedi

 

Kapanış kısmında konuşan MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’nın konuşmasının ana başlıkları ;

 

“Sağlık Bakanlığından bir an önce 2019 yılı kadrolarını ilan etmesini ve sağlık çalışanlarını atamasını bekliyorum.

 

Sağlık çalışanları açısından ortada “ciddi bir sorun olduğunu, şu an en temel sorunun “atama” olduğu ve bu talebi desteklediğini, Sağlık profesyonellerinin bu atama talebini Sağlık Bakanlığına ileteceğim.

 

Sağlık Bakanlığından bir an önce 2019 yılı kadrolarını ilan etmesini ve sağlık çalışanlarını atamasını bekliyorum.

 

Sağlık Bakanlığının bu sesi duymasını istiyorum.”

 

Farklı zamanlarda farklı şekillerde bu konu üzerinde çalıştıklarına değinerek, bu sorunu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmalarda da gündeme getirdim.

 

“İnşallah Sağlık Bakanlığı bu sese kulak verecektir.

 

“550 bin sağlık çalışanın atama bekliyor olması çok ciddi bir sorun. Bu bir plansızlığın ve programsızlığın da göstergesi.” ,

 

Sağlık hizmetlerinin bir ekip işidir, sadece uzman doktor istihdam ederek sağlık hizmeti verilemeyeceğini, ekibin her bir üyesine ihtiyaç var..

 

Sağlık meslekleri kanununda da bir düzenleme yapılması gerekiyor.

 

Ayrıca vekilimizin konuşmasında özellikle çevre sağlığı teknisyen ve teknikerlerini de örnek göstermesi bizlere ayrıca bir gurur yaşatmıştır.

 

Basın toplantısına geleceklerin tesbiti ile görevli Çevre Sağlığı Teknisyeni Firdevs ÖZDEMİR’e, Çevre Sağlığı Teknikeri Muhammet ŞAHİN’e, uzaktan bakmayarak bizzat içinde bulunmak isteyip fedakârlık yapıp gelen meslektaşlarımıza, toplantımızın adeta maskotu olan küçük yeğenimiz Musa’ya, Dilek Arslan meslektaşımızın kıymetli annesine, Bilecik’ten kalkıp gelip toplantımıza gelen Bahtiyar Sülünoğlu beyefendiye, Milletvekili Danışmanı Mehmet EDİZER ve kendisi de atanmamış Çevre Sağlığı Teknikeri olan Milletvekili Danışmanı Nalan AYDOĞDU’ya

 

Bir çağrısı ile o kadar insanı toplayan SPP Saha Koordinatörü Aras Ali Arslantaş’a,  SPP Başkanı Tülin Akçay DÜLGER’e, MHP Milletvekilimiz Sayın Sefer Aycan’a teşekkür ederiz.

 

İki saat süren toplantı sonrası derneklerin Sefer Aycan ve SPP yönetim kuruluna plaket vermeleri ve katılanların toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Basın toplantısından sonra Kızılay’da bir kafede yapılan değerlendirme toplantısında ise mesleğimizle ile ilgili gerekli girişimlerin hız kesmeden devam etmesi gerektiği, bunun bir yolunun da daha sık bir araya gelmek ve istişarelerin devamı kararı alındı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Ayla 2019-02-05 22:44:04
EN AZ 500 cevresaglikteknisyen istiyoruz.Emegi geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Diğer SAĞLIK-ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat