80 Bin Anestezi Mezunu Atama ve Sorunlarının Çözümü İçin Bekliyor

Hastanenin en önemli sağlık personellerinden olan Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri her yıl katlanan mezun sayısı ve buna paralel olarak azalan kamuya alımlar sebebiyle 80.000 mezun sayısına ulaştı.
Bu haber 2019-02-06 17:19:36 eklenmiş ve 656 kez görüntülenmiştir.

80 Bin Anestezi Mezunu Atama ve Sorunlarının Çözümü İçin Bekliyor

 

Hastanenin en önemli sağlık personellerinden olan Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri her yıl katlanan mezun sayısı ve buna paralel olarak azalan kamuya alımlar sebebiyle 80.000 mezun sayısına ulaştı. 

Büyük umutlarla ve severek bu bölümü okuyan öğrenciler mağdur duruma geldi. Bir ameliyatın salimen devam edebilmesi için olmazsa olmazlardan olan Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri sağlık kurumlarının bir parçasından ziyade yapıtaşlarıdır. Atama sayılarının yetersiz oluşu ile Anestezi Mezunlarının iş alanlarının kısıtlı olması alımları sınırlayan en önemli etkenlerdir. Buna ek olarak ta hemşire, sağlık memuru gibi personeller 2-3 aylık eğitimle Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin yerine çalıştırılmaktadır. Özellikle de yapılan düşük alımlarla Anesteziye üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Gençleri umutsuzluk, çaresizlik noktasına getirmiştir. 80 BİN "ANESTEZİ MEZUNU" olmasına rağmen 2018 yılında 645 Anestezi Teknikeri, 202 Anestezi Teknisyeni kamuya istihdam edilmiştir. Yapılacak alımlarda artık "ANESTEZİ TEKNİKER VE TEKNİSYENLERİNİN" göz ardı edilmemesini ve 80 bin gencin sesine kulak verilmesini beklemektedirler.

 

*ANESTEZİNİN SORUNLARI VE TALEPLERİ*

 

1-Anestezi teknikerlerinin atama sorunlarının en başında; hastanelerin Anestezi teknikerlerinin yerine başka branşlardaki sağlık görevlilerini çalıştırmaları gelmektedir. Hatta Ankara'nın en büyük hastanelerinde Anestezi teknikerleri yerine ameliyathanelerde hemşireler çalıştırılmaktadır. 

 

2-80.000 mezuna göre Anestezi tekniker ve teknisyen alımları yetersiz kalmaktadır.

 

3-Hemşire, sağlık memuru vs. kişilerin ameliyathanede anestezi teknikerinin yerine çalıştırılmasının önüne geçilmesi ve şuan bu şekilde çalışan anestezi dışı sağlık personellerinin bir an önce asıl görev yerlerine çekilmesi gerekmektedir.

 

4-İhtiyaç olduğu halde atama yapılmamakta, kalıcı çözüm üretilmemekte, periferlerde rotasyon yapılmaktadır. Yüksek sayıda kadro verilmeli, kalıcı çözüm üretilmelidir.

 

5-Üniversite hastaneleri de sözleşmeli alımda isme yönelik talepte bulunmamalı, istenilen belge, çalışma şartlarını vs. belli bir kişiye yönelik yapmamalı, Anestezi alımlarında daha adil, daha adaletli olmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK-ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat