Onur Akay Kalıcı Olmak İçin Büyüdükçe Küçülmeyi Bilmek Lazım

Onur Akay Kalıcı Olmak İçin Büyüdükçe Küçülmeyi Bilmek Lazım
Bu haber 2013-02-06 13:05:55 eklenmiş ve 1310 kez görüntülenmiştir.

Onur Akay Kalıcı Olmak İçin Büyüdükçe Küçülmeyi Bilmek Lazım

Bir Zühre Gülşen Röportajı daha

06 Şubat 2013 Çarşamba 22:31

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Geçmişten bugüne sanat yaşamınızda en çok değer verdiğiniz, sizin için anlam bütünlüğü olan eser hangisidir?

ONUR AKAY- Sözleri bana ait, bestesi ölümsüz bestekâr Semahat Özdenses'e ait olan, "Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum" isimli hüzzam eser benim için çok değerlidir. Çünkü Semahat Özdenses'in son bestesidir ve Semahat Hanım 2003 yılında yine büyük bestekâr Baki Duyarlar'ın ölümü üzerine bestelemiştir. Bu ortak eserimiz TRT Müzik ekranlarında ilk defa Arif Özgülüş tarafından okunmuştur.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Ses tonunuz, sesinizin gücü ve rengi hiç bozulmadan aynı ahenkte devam ediyor... Bunu nasıl başarıyorsunuz?

ONUR AKAY- Uyku düzeni, bol su ve uzun yıllar konservatuvarda aldığım şan eğitimi sayesinde.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Yeni projeleriniz var mı? Biraz bahseder misiniz?

ONUR AKAY- Evet yeni projeler var. Kendi sunduğum televizyon programlarına ara vermiştim yeniden başlayacak ve yeni albüm var.

ZÜHRE GÜLŞEN- Yeni çıkan isimleri nasıl buluyorsunuz? Genç sanatçılara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

ONUR AKAY- Çok yetenekli gençler var ama eğitim almaları şart mutlaka konservatuar okusunlar.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Magazine önem vermiyor musunuz?

ONUR AKAY- Magazine karşı değilim. Göz önünde olunca insanlar özel hayatımızı merak ediyorlar ama ben sanatımla konuşulmayı seviyorum.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Günlük yaşamınızda neler yapıyorsunuz? Sosyal yönlerinizle de sizi tanıyabilir miyiz?

ONUR AKAY- Ben spor yapmayı, kitap okumayı, sinema ve tiyatroya gitmeyi çok seviyorum. Televizyonda sadece haber izliyorum ve müzik kanallarını takip ediyorum. Sevdiğim köşe yazarlarını mutlaka okurum ve yemek yapmak bana çok büyük bir keyif verir. Sevdiğim dostlarıma özel olarak yemek yaparım zaten “Yemekteyiz” yarışmasından insanlar bu yönümü öğrendi.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Ailede başka sanatçı var mı?

ONUR AKAY- Evet Ebru Yaşar'la kuzen torunları oluyoruz.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Sesinizin güzelliği kime çekmiş?

ONUR AKAY- Baba tarafında sesi güzel çok kişi var ayrıca annemin sesi güzel ve besteleri var.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Şöhretli bazı meslektaşlarınız kendilerini bir şey sanıp, halktan uzaklaşıyorlar. Siz çok mütevazi birisiniz. Sizce öyle sanatçılar müzik dünyasında kalıcı olabilir mi?

ONUR AKAY- Dünya starlarını takip etmiyorlar sanırım. Kalıcı olmak için büyüdükçe küçülmeyi bilmek lazım.

ZÜHRE GÜLŞEN- Kendi şarkılarınızı dinler misiniz?

ONUR AKAY- Kendimi dinleyemiyorum ama kendi bestelerimi başka bir sanatçı yorumladığında keyifle dinliyorum.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Kaç albümünüz var? Her çıkan albümün arkasından "Bakalım beğenilecek mi?" duygusu yaşar mısınız?

ONUR AKAY- O duyguyu yaşamamak elde değil. Piyasada Bu gece kalıyorum ve İstanbul Ağlıyor isimli iki albümüm var. Uzun yıllar albüm yapmadım ama eski albümlerimden hiç bıkmadı insanlar hâla dinliyorlar ve bu beni çok mutlu ediyor.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Keşke hiç olmasaydı” dediğiniz herhangi bir şey var mı? 

ONUR AKAY- Ben hiç keşke demedim. Herkes gibi Yaptığım hatalar mutlaka oldu ama pişmanlık duymadım. O hatalar benim daha çok olgunlaşmamı sağladı.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Onur Akay'ın repertuarında kaç şarkı var?

ONUR AKAY- Repertuarımda 3000 civarında şarkı var ama çok sağlam nota bildiğim için hangi eseri getirirlerse önüme okurum.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Size göre Türk Sanat Müziğinin duayeni kim desem?

ONUR AKAY- Müzeyyen Senar.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Yeni gelen nesli nasıl buluyorsunuz?

ONUR AKAY- Çok başarılı ve yetenekli buluyorum ama çok kısa yoldan meşhur olmak istiyorlar. Ben iki üniversite yani iki konservatuar mezunuyum bence öncelik eğitim olmalı. Benim şöhretimi değil daha çok eğitimimi örnek alsınlar. Ayrıca günümüzde yapılan yarışmaların gençlere katkısı olduğunu sanmıyorum bence harcanıyorlar jüri ön planda oluyor. Özellikle O Ses Türkiye isimli yarışmada gençler değil sanki jüri yarışıyor ve o gençler halkın gözünde hep yarışmacı olarak kalıyorlar sanatçı olmak için ve o imajı silmek için eğitim şart. Biraz tanınca ben oldum demesinler hep kendilerini geliştirsinler müziğin sonu yok.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Onur Akay'ın en önemli özelliği nedir diye sorsam?

ONUR AKAY- İnsanları çok sevmesi.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Onur Akay gündelik yaşamında nasıl biri?

ONUR AKAY- Çok doğal ve çok çok neşeli, espirili.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Sahnede şarkı söylerken hangi duygular geçer içinizden?

ONUR AKAY- Yaşadığım bütün duygular içimden geçer. Zaten o an ne hissediyorsam, nasıl bir duygu içindeysem repertuarım o yönde değişir. Ahh ahh dediğim zaman kadehler boş kalmaz.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Kazancınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

ONUR AKAY- Ben Arsa olarak yatırım yapmayı doğru buluyorum o yönde değerlendiriyorum.

 

ZÜHRE GÜLŞEN- Geçenlerde Kıvanç Tatlıtuğ ile ilgili haberiniz vardı.. Okurlarımızla paylaşmak ister misiniz?

ONUR AKAY- Kıvanç Tatlıtuğ'un hayranları bana çok ilgi gösteriyor özellikle Arap hayranlarından büyük ilgi alıyorum. Türkiye'ye gelen Arap turistler bana yolda kıvanç nasıl diye soruyor. Benzerliğimizden çok bahsettiler ama ben kendimi Kıvanç’a benzetmiyorum. Kıvanç çok yakışıklı ben çok yakışıklı değilim ama çok çekici olduğuma inanıyorum. Bu benzetme sanırım sarışınlık ve göz renginden kaynaklanıyor.

ZÜHRE GÜLŞEN- 6 Aralık Zeki Müren'in doğum günü sizin önerinizle geçen sene ilk kez "Türk Sanat Müziği Günü" olarak kutlandı nereden aklınıza geldi?

ONUR AKAY- Bir özel günü Twitter'dan kutlarken neden kendi öz müziğimiz olan Türk Sanat Müziği'nin günü yok diye düşündüm. Araştırdım gerçekten yoktu. Büyük bestekârların, sanatçıların o güne kadar hiç aklına gelmemiş ve Twitter'dan yazdım öneride bulundum. Sanat Güneşimiz Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık tarihi Türk Sanat Müziği Günü olsun, etkinliklerle ve konserlerle kutlansın dedim. Önerim musiki severler tarafından çok büyük bir ilgi gördü, musiki severler örgütlendi gruplar kurdular, sayfalar açtılar. Binlerce katılım oldu ve tarih yaklaşınca yazılı basında, sosyal Medya’da büyük yankı buldu. Bende TRT Müzik ekranlarından canlı yayına bağlanarak değerli sanatçı Arif Özgülüş'le beraber duyurdum. İlk kez 2012 yılında "Türk Sanat Müziği Günü" önerimle kutlanmış oldu. Her sene 6 Aralık tarihinin "Türk Sanat Müziği Günü" olarak kutlanması, 6 Aralık haftasında etkinlikler, konserler olması, musiki cemiyetlerinin konserler vermesi, Bütün Bestekârların anılması gelecek kuşaklara musikimizi tanıtma açısından büyük önem taşıyor. Yine büyük bestekâr Suat Sayın’ın ölüm yıldönümü 7 Aralık o hafta içinde yer alıyor. Ayrıca Suat Sayın benim bir şiirimi besteledi ve Zeki Müren'le ortak eserim var ve "Türk Sanat Müziği Günü" benim önerimle kabul ediliyor benim için büyük bir kıvanç vesilesidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Facebook'tan
Twitter
Cantürk Fm'den
Arabesk Alemi'nden
Arkadaş Tavsiyesinden
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat