Ömer Çeker: Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli

Sağlık çalışanlarının katkıları ile elde edilen döner sermaye dağıtım oranlarındaki yaşanan sorunlara Sağlık Bakanlığının duyarsız kalması nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, işyeri temsilcileri ile birlikte Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2019-03-21 16:28:52 eklenmiş ve 130 kez görüntülenmiştir.
Ömer Çeker: Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli
 
Sağlık çalışanlarının katkıları ile elde edilen döner sermaye dağıtım oranlarındaki yaşanan sorunlara Sağlık Bakanlığının duyarsız kalması nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Gölçük İlce Temsilcisi Gürol Şanbayatlı, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Orhan Gazi Gencel, Temsilci Osman Kılıç, Medine Beşiracı Yiğit, Selim Akduman, İzmit İlce Temsilcisi Ercan Öztürk, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Eski İş Yeri Baş Temsilcisi Yalcın Gül ve hastane çalışanları ile birlikte Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.
 
 
SIFIRLANAN DÖNER SERMAYE’YE ACİL ÇÖZÜM GEREKLİ
 
Gerek hasta sayısında gerekse de muayene, ameliyat, tetkik ve tedavi ücretlerinde sürekli bir artış yaşanmasına,  sağlık çalışanlarının iş yükü sağlık hizmetlerini etkileyecek yoğunluğa ulaşmasına rağmen, ne hikmetse çalışanlara ödenen döner sermaye miktarları sürekli düşmekte veya hiç ödeme yapılamamaktadır
Sağlık çalışanları kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir faydası kalmamıştır. Kurumların her türlü ihtiyaçlarının çalışanların katkısı ile elde edilen döner sermaye gelirlerinden karşılanması nedeni ile çalışanlara pay ayrılmaması, gittikçe kümelenen bir rahatsızlık oluşturmaktadır
Türk Sağlık Sen olarak, performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenerek personelin hakkının ödenmesi gerektiğini defalarca her platform da dile getirdik. Genel Başkanımız Sağlık Bakanı ve Bakanlık yetkililerine yaptıkları ziyaretlerde sistemin köklü bir şekilde değiştirilerek çalışanların sistemin merkezine alınması gerektiği konusunda uzlaşma sağlandı. 
Sendikamız ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde bakanlık yetkilileri Döner Sermaye Yönetmeliğinde yeni düzenleme yapılacağını, bu noktada çalışmaların devam ettiğini ifade etmişlerdir. Aradan aylar geçmesine rağmen Döner Sermaye Yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesi konusunda bakanlık yetkilileri hala somut bir adım atmamıştır. 
Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarının birinci öncelikli sorunu olan döner sermaye sorununa duyarsız kalmaları sağlık çalışanlarını ziyadesiyle üzmekte, Bakanlığa karşı olan güvenlerine gölge düşürmektedir. 
 
Sağlık çalışanlarının artık sabrı kalmamıştır.
Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Hastanelerde döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar Sabit Ek Ödemeye mahkum edilmiştir. 
Aylık bütçelerini Döner Sermaye Ek Ödemesini hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır.  
Sağlık çalışanları kendilerine 10 yıl önce ödenen Döner Sermaye Ek Ödeme ücretlerini bile mumla aradıklarını beyan eder hale gelmiştir. Sağlık çalışanlarının acil çözüm beklentileri göz ardı edilmemelidir.       
Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği ve alın teridir. İstenen lütuf değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak çalışanlara teslim edilmelidir. 
Geçtiğimiz günlerde Döner Sermaye Ek Ödemeleri hakkında Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca “Performansa göre ek ödeme amacından uzaklaşmış, kalite kriter olmaktan çıkarılmıştır. Bu nedenle güncel hedeflere göre tekrar düzenlenecektir. Çalışmalarımızı yürütüyoruz.” demiştir.
Sendika olarak uzunca bir süredir dile getirdiğimiz, sistemin rayından çıktığı ve çalışanlara bir faydasının kalmadığı yönündeki düşüncemize sayın bakanında katılması son derece önemlidir. Bu vahim tablo Sağlık Bakanı tarafından da kamuoyuna ilan edildiğine göre acilen çözüm getirilmelidir. 
Sağlık Bakanlığı’nın yapması gereken bir an önce Döner Sermaye Sisteminde sağlık çalışanlarını merkeze alarak yeniden düzenleme yapmak ve adaleti tesis etmektir.
Sağlık hizmeti bir ekip işidir. Ekibin etkin ve verimli çalışabilmesi bu ekibi oluşturan personelin moral ve motivasyonunun yüksek olmasına bağlıdır. Yaptıkları işin ağırlığı ve riski göz önüne alındığında, emeklerinin karşılığı olan ücreti alamadıkları anlaşılacaktır. 
Bu durum karşısında motivasyonlarının olumsuz etkilenmemesi ve çalışma şevklerinin kırılmaması mümkün değildir. Bu nedenle çalışanlar Döner Sermaye Ek ödemelerinden adaletli bir şekilde hak etikleri ekonomik değeri alabilmeleri için acilen yeni mevzuat düzenlemeleri yapılarak Döner Sermaye ücretlerinin günümüz şartlarına uygun bir seviyeye çıkarılması gerekmektedir.
Yapılacak düzenlemede, katsayılar arttırılmalı ve yükseltilen katsayılar tavan oranda uygulanmalı, sözleşmeli daime işçi pozisyonunda çalışan personelin maaş ve diğer özlük hakları, 4/B sözleşmeli personelin aylıklarının genel bütçeden ödenmeli, ayrıca Sabit Ek Ödemelerinin de genel bütçeden ödenmesi yönünde hükümler getirilmelidir.
Çalışanlar adına Türk Sağlık Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına ve yetkililerine sesleniyoruz. Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine, adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Sendika olarak konuyu her platformda dile getireceğimiz gibi takipçisi de olacağız. 
Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
 
Ömer ÇEKER
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı 
Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi
Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK-ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Facebook'tan
Twitter
Cantürk Fm'den
Arabesk Alemi'nden
Arkadaş Tavsiyesinden
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat