Şair Mehmet Aksu'nun Emek Mücadelesi Sonuçlandı!

Cezaevi müdürü, şair, yazar Mehmet Aksu'nun hukuk mücadelesi sona erdi.
Bu haber 2019-03-22 16:35:29 eklenmiş ve 951 kez görüntülenmiştir.

Düzenlendiği konferanslar ve çok sayıda yazdığı deneme, şiir gibi birçok edebi eser ile basında da yakinen tanınan cezaevi müdürü şair yazar Mehmet Aksu'nun hukuk mücadelesi sona erdi.

Yazar Aksu 2010 yılında internette araştırmalar yaparken yayında olan bir internet sitesinde 1999 yılında kendi yazmış olduğu "Sevdamın Yurdu"  adlı eserinden 32 şiirini ve 2002 yılında kaleme aldığı "Başka Dağlar Var" isimli şiir kitabında yer verdiği 22 adet şiirin "nekri" rumuzlu bir şahıs tarafından hiçbir kaynak gösterilmeksizin kendisi yazmış gibi yayıma verdiğini gören Aksu, ilgili şahıs hakkında fikir ve sanat eserleri kanunun ihlali kapsamında savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar sonucunda mahkeme nekri rumuzlu Ç.G’nin Şair Yazar Mehmet Aksu'ya ait toplamda 54 adet şiirinin 5846 sayılı yasa kapsamında ilim ve edebiyat eseri olduğunu ve bu eserlerin nekri rumuzlu şahıs tarafından yazar Aksu'nun izni alınmaksızın korsan şekilde yayımlandığı yönünde verdiği karar ile ilgili şahsa cezai yaptırım uygulamıştır.  İstinaf aşamasında karar yeniden ele alınmış ve üst mahkemece yapılan değerlendirme sonucunda ilgili şahsın cezai yaptırımın yanı sıra tazminata da mahkûm edilmesi yönünde karar verilerek nekri rumuzlu şahsın şair yazar Mehmet Aksu'ya tazminat ödemesine hükmetmiştir.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şair -Yazar Mehmet Aksu" Öncelikle Türk Yargısına Ve Adaletine olan güvenimin perçinleştiği için mutluyum. Haklıya hakkı teslim edilmiştir. Zira hak haklının kutsal malı olarak bilinir.  Şiirlerim benim emeğim, yaşanmışlığım, birikimim, hayalim, geçmişim, geleceğim kısacası her şeyim öz ve öz benliğimdir.  Bu nedenle kişinin bütün uzuvlarının gözden süzülerek kelimelerde derinleşen, benliği gibi gördüğü göz nuru emeklerinin başkası tarafından hiç emek gösterilmeksizin sahiplenip kullanılması takdir edersiniz ki emek sahibini derinden yaralar. Bu sebeple başlatmış olduğumuz hak mücadelesi tarafımızın lehine sonuçlanmıştır. Böyle bir olayın olmaması en güzelidir. Ancak başkasının emeklerini kolaycılık yöntemi ile elde etmekte suçun yanı sıra büyük bir haksızlıktır kul hakkıdır.  Gemiyi taşıyan su, kul hakkı yiyeni taşıyamaz.  Adalet yerini bulmuştur. Ben tüm okurlarıma kalbi selamlarımı sunuyor, çalışmalarımızın devam edeceğini duyurarak şiir dolu günler,  Şiir duruşu türkü derinliğinde yaşam muhabbeti diliyorum.” ifadelerinde bulundu.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat