Meteler’e Şırnak’ta Gala

Türk Silahlı kuvvetlerinin kahraman timi Meteler konu alan sinema filminin çekimleri tamamlandı.
Bu haber 2019-04-01 22:46:57 eklenmiş ve 259 kez görüntülenmiştir.

Meteler’e Şırnak’ta Gala

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin bölgesine düzenlediği operasyonda görev alan Yüzbaşı Kürşad ve 8 kişilik mangasının Afrin’in kuzey bölgesinde bulanan Burseya Dağı yakınlarında, teröristlere karşı verdikleri destansı mücadelesinin anlatıldığı Türk Silahlı kuvvetlerinin kahraman timi Meteler konu alan sinema filminin çekimleri tamamlandı.

 

Yapımcılığını Jineps Yapımın üstlendiği başrolünü Yüzbaşı Kürşad karakteriyle Gökhan Mumcu’nun oynadığı “ Meteler” filminde Yüzbaşı’nın 8 kişilik mangasındaki askerlere, Burak Akbulut, Cem Okay,  Kerem Tanık, Mert Temizce, Mete Deran,  Nazım Atcı,  Serhan Çeliker, Temmuz Gürkan Karaca, gibi oyuncular hayat verdi.

 

5 ay ön hazırlık süresi sonrasında 2 ay gibi bir sürede Kayseri’de çekilen, 19 Nisan tarihinde vizyona girecek “Meteler”  sinema filminin galası oyuncular ve Terörle mücadele konusunda birçok başarılı operasyona katılan Türk Silahlı Kuvvetleri Jandarma Özel Harekât Meteler Timi’nden askerlerin katılımı ile yapılacaktır.

 

2.000.000 TL’lik dev bütçeli filmde Milli Savunma Bakanlığı ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun da destek verdiği filmde milli piyade tüfekleri MPT-76, MPT 55 ile milli keskin nişancı tüfeği JMK Bora 12 gibi gerçek silahların kullanılması yanı sıra Anafartalar tarafından tahsis edilen orijinal üniformalar, katmerciler tarafından tahsis edilen gerçek zırhlı araç kullanıldı.

 

Oyuncuların  – 5 derecede Kovalı Barajı’na girdikleri anlar setin en zor anları olarak objektiflere yansıdı.

 

Burak Akyol'un yazıp yönettiği film için; Filmde, Afrin bölgesindeki Jandarma Özel Harekâta bağlı 9 kişilik bir timin başından geçen olayları anlattıklarını belirten Akyol, şunları dile getirdi: “Filmimiz, Afrin operasyonunun 43'üncü gününde Yüzbaşı Kürşad ile 8 askerinin yer aldığı Meteler timinin teröristlerle ve onlara destek veren yabancı unsurlarla mücadelesinin konu alıyor. Filmde Meteler timinin, Suriye'deki Burseya Dağı bölgesinde bulunan Katma köyünü teröristlerden alarak oraya Türk bayrağını dikenlerin kahramanlıklarını anlattık."

 

 

 

ŞIRNAK METELER ÖZEL HAREKÂT TABUR KOMUTANLIĞI HAKKINDA BİLGİ

Şırnak ili ve kırsalında Terörle Mücadelede en etkin şekilde operasyon görevlerini icra eden Jandarma Komando Özel Harekât Birliği (JÖH) olup, 1993 yılından bugüne kadar METELER ismiyle anılan J.Gn.K.lığına bağlı Şırnak Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığıdır.

 

2000 yılından itibaren ismi Özel Harekât Tabur Komutanlığı olarak değiştirilmiştir.

 

GÖREVLERİ

 

Jandarma Komando Özel Harekât Tabur Komutanlığının vazifesi; emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlamak maksadıyla;

 

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel niteliklerini ortadan kaldırmaya yönelen her türlü yıkıcı, bölücü örgütlere karşı mücadele ederek etkisiz hale getirmek,

 

Kriz durumu ve seferde verilecek görevlere hazır olmak ve yapmak,

 

Yetkili kurumların talebi halinde yasalar çerçevesinde büyük deprem, yangın, sel gibi doğal afetler ile toplumsal ve cezaevi olaylarına müdahale etmektir.

 

2015-2019 tarihleri arasında bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik yüzlerce operasyon gerçekleştirmiş, yapılan operasyonlarda 200’e yakın terörist Meteler Taburu tarafından etkisiz hale getirilmiştir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat