10. Yılında Urumçi Katliamı Protesto Edildi

Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ankara Ulus Heykel Önünde Urumçi Katliamına ilişkin bir anma töreni düzenlendi.
Bu haber 2019-07-05 16:46:56 eklenmiş ve 978 kez görüntülenmiştir.

10. Yılında Urumçi Katliamı Protesto Edildi

 

Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ankara ve İstanbul’da eşzamanlı olarak yapılan etkinliğin Ankara Ulus Heykel Önünde 5 Temmuz 2009 tarihinde binlerce Uygur Türkünün hayatını kaybettiği Urumçi Katliamına ilişkin bir anma töreni düzenlendi. 

 

Ulus Heykel önünde gerçekleştirilen etkinliğe Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yöneticileri, Türkiye Kamu-Sen adına Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, ülkemizde yaşayan Doğu Türkistanlılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Seyit Tümtürk: Kimse Sanmasın Ki, Doğu Türkistanlılar Sahipsizdir

 

Tam 10 yıl önce Çin devletinin yaptığı zulmün lanetlendiği basın açıklamasında konuşan Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı ve Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk;

 

“5 Temmuz 2009 yılında ata yurdumuz Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de meydana gelen, binlerce kardeşimizin şehit edildiği, yaralandığı ve yine yüz binlerce insanımızın tutuklandığı Urumçi Katliamının 10.yıl dönümünde acımızı ve öfkemizi haykırıyoruz. Sanılmasın ki yalnız ve biçareyiz. Sanılmasın ki hürriyet denilen o kutlu ışık bizden ötelere kaçmıştır. Hayır, hayır yanılıyorsunuz.

 

Yüceler yücesi Rabbimizin ilahi hükmüne boyun eğdik, teslim olduk. Biliyoruz ki; O kendine iman eden mazlumları yalnız ve çaresiz bırakmaz. İstiklal ve istikbalimiz. Türk milletinin kendine hedef koyduğu kızıl elma mefkûresinin burçlarında dalgalanmaktadır. İşte bu iman ve inançla zalim ve eli kanlı Çin devletinin zulmüne rağmen, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Geleceğimizi Türk- İslam âleminin birlik ve beraberliğinde görüyoruz.

 

Dün dil ile ikrar ettiğimiz sözleri bu gün kalbimizde taşıdığımız imanla daha da inanmış bir şekilde haykırıyoruz. Akıttığın kanda boğulacaksın Çin. Yıkılacaksın, yıkılacaksın. Gün inanmış yüreklerin günüdür. 10 yıl önce Urumçi caddelerini, sokaklarını ve hanelerini birer ölüm kafesine çeviren katil Çin. 

 

Bugün Nazi kamplarını aratmayan sözde eğitim kamplarında milyonlarca soydaşımızı esir etmiş durumdadır. Sağlık başta olmak üzere hiçbir insani şartın bulunmadığı bu kamplarda bulunanlar Çin’e sadık birer köle olmaya zorlanmakta, kampta tutulan insanlarımızın evlerine Çinliler zorla misafir olarak gönderilmektedir. Kızlarımız Çinliler ile evlenmeye zorlanmakta, yavrularımız Çinlileştirilmek üzere ailelerinden koparılmaktadır. Uygurların âlimleri, edipleri, aydınları, sanatçıları akıl almaz işkencelerle Çin zindanlarında şehit olmaktadır. 

 

İşte böylece bir millet sindirilmekte yok edilmek istenmekte ve tarihten izi silinmektedir. Müslüman ve Türk olan Uygurların karşılaştığı bu vahşet cenderesi ne yazık ki her geçen büyüyerek devam etmektedir. Yüreğinde taşıdığı iman ile geleceğe ümitle bakmak dışında elinde, avucunda bir şey kalmayan halkımızın ümidi benim, sensin velhasıl biziz. Eğer bu cinayet şebekesi, bu katil ve terör yuvası zalim Çin devletine karşı bizimle olmayacaksanız, Ne zaman yanımızda olacaksınız?

 

Son olarak buradan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir öneride bulunacağım.

 

Çin Hükümeti 2 Temmuz 2019’daki ziyareti sırasında kendilerine bağımsız bir heyetle Sincar-Uygur özerk Bölgesini ziyaret edebileceklerini iletmiş olup bu heyete kendileri tarafından Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların yakınlarının isimlerinin bulunduğu bir liste oluşturmak istediklerini ve yakınlarının akıbeti hakkında bilgi almak istemelerini ve böylece kimin haklı olduğunun ortaya çıkacak dedi.

 

Protesto etkinliği herhangi bir sorun olmadan kendiliğinden dağıldı.

 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat