Başkan Oktay Kaya’dan KKTC'nin 20 Temmuz Bayramı Mesajı

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Oktay Kaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı mesajı yayınladı.
Bu haber 2019-07-20 23:03:34 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

Başkan Oktay Kaya’dan KKTC'nin 20 Temmuz Bayramı Mesajı

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Oktay Kaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı mesajı yayınladı.

Mesajı Şöyle;

 

20 Temmuz 1974 Bu Tarihi gün; Kıbrıs Adasında Yunan Cuntasını deviren, Rum mezaliminden Kıbrıs Türk Halkının uğradığı baskı, zulüm ve kısıtlamaları kaldırıp, huzur, barış, özgürlük ve yaşama hakkını yeniden getiren, Türk ordusunun Dosta dost elini gösterip, düşmana Osmanlı tokatını vurduğu tarihi bir gündür.

Kıbrıslı Türkler 1963-1974 yılları arasında, Rumların acımasızca yürüttüğü, Türkleri Ada’dan kovma ve etkisiz hale getirmelerine karşılık Kıbrıs Türk Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk Toplumunu, adeta uçurumun kenarından çekip kurtarmıştır.

1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile Rumların Kıbrıslı Türkleri Ada’dan kovma ve yok etme girişimleri durdurulmuş, Kıbrıslı Türklerin can güvenlikleri sağlanmış, Rumların ENOSİS hayali Akdeniz’in karanlık sularına gömülmüş ve Ada’da kalıcı bir barış ve huzur ortamı sağlanmıştır. Uluslararası Anlaşmalara dayanılarak gerçekleştirilen Barış Harekâtı aynı zamanda Yunanistan’a da demokrasiyi getirmiştir. Ayrıca, Ada’da bulunan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Halklarının birlikte barış içinde yaşamalarının yegâne güvencesidir. Dolayısıyla, ne Ada’daki Türk Askeri varlığının ne de Garanti ve İttifak Anlaşmalarının tartışma konusu yapılması düşünülemez. Kendi hayat alanının tam merkezinde yer alan, Osmanlı’nın bakiyesi konumundaki Kıbrıs’ın güvenliği ve nihayet Ada’da kalıcı bir huzur ortamının sağlanması, Türkiye’nin birinci önceliği olmaya devam edecektir.

Türkiye bu harekâtı ile kendi güvenliğini ve Kıbrıslı Türklerin güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere hiçbir zaman seyirci kalmayacağını dünyaya fiilen kanıtlamıştır.

Bu uğurda büyük mücadeleler veren ve Ömrünü Kıbrıs Türklüğünün bağımsızlık mücadelesine adayan millî kahraman, Anavatan Türkiye’ye daima bağlı kalmış; halkı için verdiği mücadelede Türkiye’nin ve Türk milletinin menfaatlerine halel getirmemek için azami gayret sarf etmiş, “Türkiye olmadan cennete bile girmem.” sözleriyle, Anavatan’a bağlılığını dile getiren ve 13 Ocak 2012 yılında vefat eden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı, Devlet Kurucusu, Millî Kahraman, Baş Mücahit ve Millî Kıbrıs Davası’nın yılmaz savunucu Merhum Rauf Denktaş'ı, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhu şad mekânı cennet olsun.

Denktaş, İngiliz Koloni İdaresi altında yaşayan Kıbrıs Türk Toplumu’nu, kendi Devlet çatısı altında, kendi ülke topraklarında egemenliğini kullanan, bağımsız Kıbrıs Türk Halkı’na dönüştürmüştür.

Bu savaşta; 415’i Kara, 65’i Deniz, 5’i Hava ve 13’ü Jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit olmuş, 1200’ü de yaralanmıştır. 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit olmuş, 1000 Kıbrıslı Türk de yaralanmıştır.

Bu vesileyle, Kıbrıs harekâtına katılarak şehit olan ve hayatta olmayan gazilerimiz ile Tüm NÜCAHİT ŞEHİTLERİMİZİ minnetle ve şükranla anıyor hayatta olan MÜCAHİT GAZİLERİMİZE sağlık sıhhat ve hayırlı uzun ömürler diliyor, Kıbrıs Türk Halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Saygılarımla

 

Oktay KAYA

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat