Ahmet Ragıp Hızal: Kahraman Türk İtfaiyecisinin İtfaiye Haftası Kutlu Olsun.

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı Ahmet Ragıp Hızal tarafından İtfaiye Haftası vesilesiyle bir basın açıklaması yayınlandı.
Bu haber 2019-09-25 20:46:15 eklenmiş ve 883 kez görüntülenmiştir.

Ahmet Ragıp Hızal: Kahraman Türk İtfaiyecisinin İtfaiye Haftası Kutlu Olsun. 

 

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı Ahmet Ragıp Hızal tarafından İtfaiye Haftası vesilesiyle bir basın açıklaması yayınlandı. Açıklama Şöyle:

 

Gönül isterdi ki meslek sınıfı olmuş, yıpranma hakkını (fiili hizmet zammı) almış, kadro derece problemi çözülmüş, tam şehitlik statüsü kazanmış, kendini geliştirerek, kariyer ve liyakat ilkesine göre yükselen, çavuş, amir, müdür olabilen, insanca üç öğün yemek yiyebilen bir mesleğe sahip olup, itfaiye haftasını güle oynaya kutlayabilseydik. 

İtfaiye yangın söndürür, itfaiye trafik kazasında yaralanan vatandaşı sıkıştığı araçtan çıkarır, depremde, selde, heyelanda, göçükte, boğulma vakalarında görev yapar, insanı kurtarır, yetmez ağaçta kalan kediyi, kuşu kurtarır, yetmez bataklığa düşmüş atı, ineği kurtarır, kanalizasyona düşen köpeği kurtarır. Belediye Başkanının keyfine göre gider sokakları yıkar ne görev verilirse yapar. Bunları yapar üstüne olay yerinde acılı vatandaşın hışmına uğrar, saldırıya uğrar bide dayak yer.

İtfaiyeci çalışır çalışır yılların verdiği yorgunlukla, soluduğu dumanla ya emekli olamadan kalp krizinden ölür ya da emekli olsa da farklı hastalıklar nedeniyle fazla yaşamaz ölür. Peki, neden İtfaiyeciler bizim ülkemizde hiç bir hakkını alamaz? Neden hep görmezden gelinir? Sorun yöneticiler de mi? Sendikalar da mı? Ya da başka bir şey mi var? 

Kısa bir analiz yapalım. İtfaiyeci; İtfaiyeciliğin mesleki statü kazanmasını ister, yıpranma hakkı ister, bunları sendikasından bekler, idareciden bekler, hükmedenlerden bekler. Ancak sendikası itfaiyecinin hakkını savunmaz. İdareciden talep de bile bulunmaz. İdarecinin de zaten bu gibi şeyler hiç umurunda olmaz. İtfaiyeci ise belediyeler siyasi kurumlar olduğu için mobbing korkusuyla ne sendikasına tepki gösterebilir ne de idarecilere? Mecburen eyvallah der; başına vekâleten, liyakatsizce atanan idarecilere boyun büker, yandaş sendikalarda üye olmaya devam eder, kendisini görmemezlikten gelenlerin peşinden gitmeye kendini mecbur hisseder. 

Bütün itfaiyeci kardeşlerimize buradan sesleniyorum. Öncelikle biz mesleğimize saygı duyalım ki toplum, sendika, yönetenler bize saygılı olsun. 

Peki, Mesleğimize nasıl saygı duyarız? 

Bizi masada satan, hakkımızı savunmayan sendikadan istifa ederek,

Bizi görmezden gelen bize baskı yapan idareciye bütün hukuki yolları kullanarak karşı durarak,

Bizi unutan, Meclis’te hakkımızı savunulurken lehte bir el kaldırmayı çok görenlerden sandıkta hesap sorarak,

En önemlisi ise bir birimize destek olarak, bir birimizi severek, birbirimize saygılı olarak, bir birimize destek olarak, tek yumruk olarak, 

Siyasi görüşü, hayat tarzı ne olursa olsun bu mesleğin icrasında, canlarımızı bir birimize emanet ettiğimiz İtfaiyeciler tek yumruk olmalıdır.

Böylece karşısında ne yandaş bir sendika, ne liyakatsiz bir yönetici ne de bütün bu sorunlarını görmezden gelen yiğide hakkını teslim etmeyen hükmeden kalır. Gelin mesleğimize saygılı olalım... Sonrası mı? Sonrası zaten kendiliğinden gelir. 

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı Ahmet Ragıp Hızal

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat