Çevre Sağlıkçılar Hastanelerde Görev Almak İstiyor.

Çevre Sağlıkçılar Hastanelerde Görev Almak İstiyor.
Bu haber 2015-08-31 22:12:34 eklenmiş ve 368 kez görüntülenmiştir.
Çevre Sağlıkçılar Hastanelerde Görev Almak İstiyor.
Çevre Sağlığı Derneği, çevre bölümlerinden mezun Teknisyen ve Teknikerlerin Tıbbi Atık Yönetiminde görevlendirilmeleri için bir girişim başlattı.
Çevre Sağlığı Derneği Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama şöyle;
Bilindiği gibi, çevre bölümlerinden mezun meslektaşlarımızın, bünyesinde çevre sağlığı hizmetlerinin yürütüldüğü Entegre İlçe Hastanelerinin dışında bulunan kamu ve özel hastanelerde kadro tahsis edilmemesi nedeni ile görev yapmaları mümkün bulunmamaktadır.
Meslektaşlarımızın hastanelerin tıbbi atık yönetiminde görevlendirilmeleri gerektiği derneğimizce muhtelif platformlarda dile getirilmiştir. Ancak, yasal düzenleme engeline karşılık her hangi bir gelişme kat edilememiştir.
Konunun hassasiyetle değerlendirilerek çözüme kavuşturulması amacı ile bu yöndeki talebimizi yazılı olarak sunmak üzere çalışmamızı tamamlamış bulunmaktayız.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın, Prof. Dr. Nihat TOSUN, Müsteşar Yardımcı sayın Doç. Dr. Turan BUZGAN ve Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Sayın Uzm. Dr. Hasan ÇAĞIL’a bir yazı yazarak, hastanelerin başta tıbbi olmak üzere her türlü atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermeden toplanması, muhafaza edilmesi ve bertaraf edilmesi veya geri dönüşümü amacı ile yürütülecek iş ve işlemlerde Çevre Sağlığı Teknisyeni veya Çevre Sağlığı Teknikerleri istihdam edilmesi hususunda düzenleme yapılmasını talep ettik.
 
 
Sayı: GM.06.2012/89.18                                                          Tarih: 06.11.2012
Konu: Hastane Atıklarının Alanında Eğitimli
İnsan Gücü İle Yönetimi
 
                                             DOSYA
Bilindiği gibi, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinden kaynaklanan tıbbi ve diğer atıkların toplanması, muhafaza edilmesi ve bertaraf edilmesi, gerek toplum gerekse de çevre sağlığı açısından önem arz etmektedir.
Söz konusu kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından yatak kapasitesi 20 ve üzeri olan hastanelerde en az bir çevre görevlisi çalıştırma veya çevre yönetim birimi kurma ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet alma yükümlülüğü getiren 21.11.2008 tarihli ve 27061 sayılı Çevre Denetimi Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen söz konusu yönetmelikte; çevre mühendisleri ile çevre mühendisliği alanında lisansüstü eğitime sahip kişilere sınav şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesinin verileceği, diğer bazı meslek gruplarına (En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak) ise Çevre ve Orman Bakanlığınca yapacak sınav sonucu başarılı olması durumunda çevre görevlisi olabileceği belirtilmiştir.
Yönetmelikte zikredilen mesleklerin (çevre mühendisliği hariç) müfredatı; çevre görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları ile bağdaşır bir yanı olmadığı gibi, bu mesleklerden mezun olanların sertifika programları ile çevre ve çevre sağlığı alanına uyum sağlayabilmeleri uzak bir ihtimaldir. Bu alanda eğitim almış meslekler kapsam dışında tutularak başka meslekleri yeterli olmayan kurslarla yetiştirmeye çalışmak ülkemize ve ülkemiz insanına yapılan büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Ne yazık ki söz konusu yönetmelik meslek taassubu güdülerek,  ülkemizin şartları ve sağlık sektörünün ihtiyaçları tamamen göz ardı edilerek hazırlanmıştır.
Kamu ve özel sağlık sektöründe her türlü atıkların toplanması, muhafaza edilmesi ve bertaraf edilmesi için çevre görevlisi belgesine değil, çevre bilgisine sahip olmak esas olmalıdır. Sağlık Meslek Lisesi, Sağlık ve Teknik Meslek Yüksekokullarında eğitim gören ve teknisyen-tekniker olarak mezun olanların müfredat gereği aldıkları eğitimler bu alanda görevlendirilebilmeleri için yeterlidir. Öte yandan, tıbbi atık yönetiminde görev alacak personelin sağlık bilgisine sahip olması gerektiği kuşku taşımamaktadır. Meslekleri icabı bu alanda görev alacak olan personelin oryantasyon eğitimleri de daha kolay ve daha az maliyetli olacaktır.
Bu itibarla, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının her türlü atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermeden toplanması, muhafaza edilmesi ve bertaraf edilmesi veya geri dönüşümü amacı ile yürütülecek iş ve işlemlerde Çevre Sağlığı Teknisyeni veya Çevre Sağlığı Teknikerleri istihdam edilmesi hususunda ilgililere emir ve talimatlarınızı saygılarımla arz derim.
 
Muhammet BİRİNCİ
Genel Başkan
 
Dağıtım:
Sayın Prof. Dr. Nihat TOSUN              :Müsteşar
Sayın Doç. Dr. Turan BUZGAN                :Müsteşar Yardımcısı
Sayın Uzm. Dr. Hasan ÇAĞIL                 :Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı
ETİKETLER : Çevre Sağlıkçılar Hastanelerde Görev Almak İstiyor. Çevre Sağlığı Derneği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat