Fildişi Kulesinde


Bu makale 2016-11-23 23:03:49 eklenmiş ve 260 kez görüntülenmiştir.
Aysel OTURAK

Fildişi Kulesinde

 

Kişileri de, toplumları da bitiren ve sonunu hazırlayan bu kulak tıkayışları değil midir, zaten?

Toplumuzda, İnsan yetiştirmekte, iyi tohum yetiştirmek kadar önemli ve değerlidir.

Zira insan fasulyeden, pamuktan ya da birçoğundan daha önemlidir. İnsanlığın hüküm sürdüğü yerlerde de bu nevi tohumlar zaten üretilir. Önemli olan insanlıktır.

Baştan yazayım benim hiçbir siyasi taraftarlığım yoktur, siyasette ki taraf tutmayı “futbol takımı” tutmak gibi görürüm. Hak neredeyse bende orada olmak isterim aklım erdiğince ve sağlığım el verdiğince. Çünkü önemli olan x, y parti değil, insanlığı tutmak yanında olup, hakkı adaleti savunmaktır.

 

Türk aydınının ve yetkilinin (temsilcisinin) varlık sebebi, fikir üretmektir. Çözüm bulup, çözümü aramaksa.

Aydın ya da temsilci kişi kendi fildişi kulesinden çıkıp, ütopiklerinden ayrılıp halkın içinde olanları görmelidir. Halkın sesine kulak verip dinlemelidir. Çünkü fildişi kulesi, onu realiteden koparmakta ve hayatın sesine kulaklarını kapatmaya itmekte yanlış kararlara sürüklemektedir… 

Kişileri de, toplumları da bitiren ve sonunu hazırlayan bu kulak tıkayışları değil midir, zaten? 

Eksiğim varsa, yanlışsam da af ola. Çünkü en yüce ve en güzel kanun hükmü içimizde ki, hiç bitmeyecek iktidar olan vicdanımızdır… O kimseye hiçbir rütbe ve makama göre değildir, bana göre de değildir. Allah’ın içimize nakşettiği duygularımızdır sadece. 

 

İçerde ve dışarıda birçok düşmanların bulunduğu, sayısız güzelliklere ve bereketlere sahip bir coğrafyada olan ülkemiz, Osmanlı Devlet-i Aliyyesi’nin hâkim olduğu coğrafyadır. Neden imparatorluk denmediğini bir yerde okumuş ama şuan hatırlamıyor olmanın üzüntüsündeyken. Yazı da, imparatorlukların kökeninde sömürmek olduğu anlatılıyordu. 

Ama “Osmanlı Devleti’ni kuran o eşsiz irade için ise “iman ve adalet sahibi insan alan değil, veren bir hayat hak üslubunu benimsemiş”, diyordu.

Hatırımda kalanlara göre, Osman Devleti coğrafyasında şu Dört şey (4) çok önemliymiş insan hakları, ırk, dil ve din…

Aynı kitapta yine bir bölüm vardı, Sırplı tarihçi bir hanım bu konuyu kısaca şöyle özetliyordu: Osmanlı Devleti’nin yıkılması, aslında sadece bizim felaketimize değil birçoklarının felaketine sebep olmuştur. Çünkü o Devlet’te bir köylünün keçisi çalınsa, o keçi bulunmasa sahibi de Bab-ı Ali’ye şikâyet etse Osmanlı, valisini azleder, ihmal varsa, başını bile vurdururdu, çünkü insana saygı, adalete saygı hat safhadaydı. Bu hak ve hürriyetlerin en önemlilerinden biri de din ve vicdan hürriyetidir, diyordu…

 

Netice olarak, Osmanlı hayranlığını her fırsatta dile getiren birçoklarımız gibi tarih konulu dizi ve filmleri severek izliyorsak.   Bunu da sorgulamalıyız “Osmanlı Devleti’ne olan hayranlığımızı, diğer hak ve adaletine de duyup benimsiyor muyuz, diye”? 

Öyle ki, 500-600 yıllık bir Devletin arşivlerinde yüzünü kızartacak bir belgeye çok nadir rastlandığı da iddia edilmekte… 

Eğer ki, geçmişte ve şu zamanlar da bir yerlerde hata var sesleri, masumların feryat sesleri yükseliyorsa o seslere kulak verilmeli, gerekirse ekip içinde yeniliklere gidilmelidir.

 

Karar yüce gönüllerinizin.

Hak ve hukukun sesiyle, vicdanlara kulak verilmesi dileklerimle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat