Kral Çıpçıplak


Bu makale 2017-04-17 23:23:02 eklenmiş ve 371 kez görüntülenmiştir.
Aysel OTURAK

Kral Çıpçıplak 

 

Belki de bana düşmez bunu yazmak ama bende bir engelli oluşumdan dolayı engelli adlarının her yerde her alanda kullanıp reklam malzemesi yapılması üzüyor bütün engellileri. 

 

Engelli biri olarak katıldığım birçok program da oldu, katılmadığımda. Ama şahit olduğum hiç bir etkinlik ya da programdan bir tek engelli reklam olmasının dışında hiç bir fayda görmemiştir. Sadece adları kullanıp engelliye adı altında kendilerine reklam vs pay çıkmıştır. Nerden bu kanıya vardın diyene Çünkü Bende Engelliyim Hiç Ama Hiç Kimse Bir Engelliyi Engelli Kadar Anlayamaz At Gözlükleriyle Baktıkça Onun Yerine de Sözcülük Edemez.

Bir Kaç Yerin Değil İsterse Dünyanın Başbakanı Olsun Beni En İyi Ben İfade Edebilir. Kimse Değil. 

 

Stk ve Dernekler madem adı üstünde, engellilerin adına çalışıyor o halde bir şeyleri de engelli olarak fikrimizi belirtmek hakkımız olmalıdır. 

Türkiye de bazı engelli hakları için olduklarını varsayan dernek ve savunucularının kamuoyu oluşturup gerekli şeylerde ses olmaları gerekir. 

Mesela, Sağlık Bakanlığımıza seslenebilirler sesimizi, bir oluşum adı altında duyurmak daha kolay olabilir. 

Ben tek başıma o kadar mücadele edip ortak olan derdimizi, sesimizi duyurmaya çabalıyorum ama kişisel olarak bakılıp hiç bir cevap alamıyorum. 

 

Mesela: 

Sağlık Bakanlığımıza sesimiz ulaştırabilir. " Sağlık bakanlığımız, "keşke bizi duysa da Türkiye’de sağlık sektöründe Neler döndüğünü bir baksa ilgilense" diyenlere ses olsalar. 

Gelir testini ortadan kaldırdık, sağlık güvencesine kalmasın diye. 

Hastaneler de muayeneyi bedava yaptırdık. 

Hele engellilere “Her şey bedava hava bedava su bedava yaşamak bedava hele muayene ilaçlarda parasız” diyen, Reklamların gerçeği yansıtmadığını dile getirseler. 

Her şey bedava ama nedense engelliler Devlet hastanelerinde bile bedava muayene olamıyor, ücretli oluyor muayene ücretlerini Eczanede ödemezse engelli veya hasta Eczaneden ilaç anlamıyor. 

2022 maaşıyla beraber, Sağlık güvenceleri de kesilen engelli ve hastalar bu yetmiyor gibi sağlık güvencesi cezası adı altında bahanelerle çeşitli para cezasına da maruz kalıyor. 

Kendim ve ablam aynı duruma maruz kaldığımızdan çok iyi biliyorum. 

Bir yıldır 2022 ve sağlık haklarımızın kesilmesi yetmiyor gibi bir de ikimize de 550 er TL sağlık güvence cezası gelmiş 

Sağlık güvenceleri kesikken. 

Sebebini de belirtmek gerekir birçok insan eleştiri dozajını çoktan aşmış geçtiğimiz günlerde sosyal medya da şahit oldum cumhurbaşkanlığı grubundaydı, paylaşım.  En büyük kusur devletimizi temsil eden, üstün kademelerine amca dayı vasıtasıyla getirilmiş olan kin ve düşmanlık aşılayanlara arka çıkılması. Kim olursa olsun, onların hükümetime anca zararı dokunur; asıl insanlık din, ırk, görüş ve mezhep farkı gözetlemeksizin herkesi kucaklayabilmektir... 

 

Bayağı bir engelli ellerinde hayır pankartlarıyla yollarda resimde. 

İzmirli bir bayan paylaşmış gruptaki bazı hadsizlerse hep yaptığı gibi ağza alınmayacak küfür ve hakaretleri sıralamışlardı. Bu kadar ahlaktan terbiyeden mahrum kalmak nasıl bir duygudur bilemem... Bu gibi gruplarda yöneticilerin ne işe yarar yaptığı işin farkında mıdır? 

Hiç biri sormamış, yorumlarda. 

Güzel ülkemiz neden bu halde, bu insanların derdi sıkıntısı ne neden isyandalar, diye? 

 

Allah inancı olan bir insan aslını anlar öğrenir biz böyle gördük bildik. 

Bu insanlar sefalet içinde kimse keyfinden sokağa dökülmez. 

Ağlayıp, zırlamaz. Tıpkı "karnı doyan bebeğin ağlamadığı gibi". 

Bunlardan birkaçının durumu iyiyse bile hepsine bu mal edilemez. Bunun sorumlusu ise yine kendi denetimsizlikleridir. Sapasağlam insanlara üç kuruşa rapor verenlerdir. 

Kiminin kimsesi yok, evi yok babası yok. Yetişkin birer insanlar arkadaşıyla çıkıp sosyal hayata katılmaları, belki de içinde bulundukları durumda hayata tutunmalarını sağlayacak. 

Sanıldığı gibi onlar, hava bedava su bedava yaşamıyor... 

Hep bunun için diyorum. 

Tohum yetiştirmek çok kolay, herkes tohum ekebilir ya da yetiştirebilir. 

Ama önemli olan insan yetiştirmek topluma faydalı insanlar yetiştirmek seçilenlerin sadece ben varım diyenler değil başkalarını da düşünenlerden olması gerekiyor. 

Çünkü: 

Kral Çıplak diye bağıran bir çocuk Kralı sevmediği için bağırmamıştır. Onu uyarmak için, kimsenin söyleyemediğini söyler ve dile getirir yani... 

Lafı anlamadan alkış tutanlardan olunmamalı. 

Menfaatten çıkarcılıktan yalakalıktan anlamaz anlamadığı için ve sevdiği için bağırmıştır, aynen benim gibi. 

 

Bunun için topluma ve olduğu yere bulunduğu ekibe insanlığa faydası olmayanlara verilen imkânlar yeniden gözden geçirilmeli boş yere koltuk ve makam işgal ettirilmemelidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat