Aysel Oturak Yazdı-Cide’nin Markası Rıfat Ilgaz


Bu makale 2017-07-12 20:44:25 eklenmiş ve 832 kez görüntülenmiştir.
Aysel OTURAK

Cide’nin Markası Rıfat Ilgaz

 

Aydın dediğin kişi; tıpkı Cide’nin simgesi haline gelmiş tüm topluma ve halka örnek olmuş ve güneş gibi olup herkesi eşit ısıtıp aydınlatan kişidir. Allah'ın verdiği rahmet yağmurlarını önce kendi ülkesinde acıyan yaralara ses olup duyurmaya çalışmalıdır.

Sonrada ışığını herkesin üstüne eşit saçmalıdır. Değerli ve usta yazar Rıfat Ilgaz gibi olmalıdır...

 

Mehmet Rıfat Ilgaz 7 Mayıs 1911 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Kastamonu şehrinde dünyaya gelmiş. Ve ülkenin en çalkantılı dönemlerinde yaşamıştır. Rıfat Ilgaz, defalarca mahkemelere ve cezaevlerine düşmüş. Roman, hikâye, deneme ve şiir gibi çeşitli türlerde eserler veren sanatçı, Hababam Sınıfı adlı eseri ile zirveye yükselmiştir. Hababam Sınıfında bugün bile izleyen herkes kendinden birer iz bulmaktadır. Toplumun seslerini yansıtan,   Rıfat Ilgaz eserlerinde sık sık mizah ile karışık ülkenin durumunu da eleştiren bir yazarımızdır.

 

Rıfat Ilgaz, Genellikle toplumsal konuları irdelemiş ve ışık tutmaya çalışmış olduğundan toplum tarafından bu denli sevilip sahiplenilmiştir.

Pijamalılar adlı kitabında da mizahla karışık yapılan eleştiriler, içinde bulunulan o dönemin ülkesinde yaşanan sağlık sorunlarına ve insana verilen değerler durumuna ışık tutmaktadır.

 

"Cide’li olmaktan gurur duymuş, Cideliyim diye göğsünü gererek anlatan usta sanatçı, 7 Temmuz 1993 yılında aramızdan ayrılmıştır. Usta yazar şair Rıfat Ilgaz'ın ölüm yıl dönümünde de kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

  *** *** ***

Her yıl olduğu gibi bu yılda 22.si düzenlenen ve Cide halkı tarafından yoğun ilgiyle beklenen Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali’nin ilk günü Cide Belediyesi, büyük bir katılımla Altı adet açılışı da gerçekleştirdi. Büyük Açılışa, Kastamonu Vali Yardımcısı Sayın Kerem Süleyman Yüksel, Kastamonu Milletvekilleri Sayın Hakkı Köylü, Sayın Metin Çelik, Sayın Murat Demir ve Cide Kaymakamız Sayın İbrahim Civelek, Cumhuriyet Savcısı, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş ve temsilcileri katılım sağladılar.

 

Bu tür açılışların genellikle seçim arifelerinde yapıldığını az çok hepimiz biliyoruz. Ama bu açılış; açılışa gelen ve katılanlar sayesinde seçim şöleninde gerçekleşti. 

Açılışın birçok yönetici ve yere örnek olmasını halka hizmet anlayışının sadece seçimler için kullanılmamasını dileriz.

 

Ve yine değerli belediye başkanımızın her konuya gösterdiği hassasiyeti, duyarlılığı bu eşsiz İlçenin tesislerine, Cide’de yaşayan ve yaşayacak olan herkesin: erişim (Wc, Tuvaletler, alışveriş için Marketler)ve ulaşımı için toplu taşıma araçlarının düzenlemesi ve güzergâhlar içinde her kesimi dikkate alacağına inanıyoruz.

Dilerdik ki: “Dünya’da Türkiye’de ve güzelliği eşsiz İlçe’mizde hasta ve engelliler hiç olmasın ama maalesef ki her insanın, her canlının birer engelli adayı olmasından ötürü” her yere erişim ve ulaşımda yine yöneticilerimize iş düşüyor her şeyde olduğu gibi bu konuya da dikkat çektirmelerini düzenlemelerin konulmasını arzu ediyoruz.

 

Cide’nin sevilen ve sayılan belediye başkan Sayın, Nejdet Demir "Cide'yi yarınlara hazırlamak en büyük hedefimizdir. Usta hocamız ve hemşehrimiz Rıfat Ilgaz’ın da dediği gibi Cide eşsiz benzersiz bir memleket. Yıllarca hizmetten yoksun kalmış ama biz ilçemizi hak ettiği yere getirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Cide her şeyin en güzelini en iyisini hak ediyor.  Diyerek açılış konuşmasına başladı ve 7 Temmuz da ilçede hizmete sunulan 6 adet tesisisin açılış konuşmasını yaptı.

 

Açılış programının ardından belediye tarafından halka verilen yemek ve içeceklerden sonrada, Rıfat Ilgaz Evinin bahçesinden başlayan, Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali Üç gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam etti.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat