Aysel Oturak Yazdı-Gülümseyişin Külfeti


Bu makale 2017-08-23 00:02:12 eklenmiş ve 195 kez görüntülenmiştir.
Aysel OTURAK

Aysel Oturak Yazdı-Gülümseyişin Külfeti 
 
En çok acı çekenler gülümsermiş. Çünkü acılarını gülücüklerle gizlermiş. En kolay sadaka gülümsemekmiş, o zaman haydi gülüşlerini çoğalt hayata.
Çoğu zaman çevremizdeki insanların bize neden açık davranmadıklarını fark edip, onları bundan dolayı eleştirir dururuz. Yeri gelir samimiyetsizlikle yüzünün de gülümseyip, gülümsememesiyle eleştiririz. Çünkü insanoğlunun cilası 5 yaşından itibaren, sadece kendini süslüyor.
İnsanların size karşı açık davranmamalarının sebebini merak ediyorsanız belki de biraz kendinize de bakmalısınız. Önce gel gel diye getirir sonra gitmesi için can çekiştirirseniz.
Çevrenizdekileri sürekli olarak iyi ya da kötü yöne doğru kaymaya başlar sizde anca yargılarsınız ya da sürekli olarak onlarla rekabet – eleştiri halindeyseniz size karşı açık davranmaları mümkün olamayacaktır. Ya da siz karşınızdakine güvenmezken, gülümsemezken karşı taraftan o güveni o gülücüğü beklemek ne kadar doğrudur?
 
Birine sahip olma arzularımız, ne zaman ki onunla birlikte var olma arzumuzun önüne geçmeye ve onun da bir insan olduğunu unutur, fikirlerinin olabileceğini görmemeye başlarsak, hiçbir konuyu konuşarak çözmez üstünü kapatırsak işte anlaşmazlık burada başlar.
 
Aslında en başından beri asıl sebebin bu olduğunu bilirsiniz.
Aslında siz onu severken, böyle olduğun için sevmiştiniz anımsayın… Etrafa samimi olduğu için, gülümseyişlerini saklamadığı için olduğu gibi olup göründüğü için.
Peki, şimdi ne değişti?
Neden olduğu gibiyken sevdiğiniz kişiyi kendi kalıbınıza sokmaya çalışıyorsunuz? 
Neden, değiştirmek için onu kırıp döküyorsunuz bin bir parçaya ayırıyor yargılıyorsunuz?
Ortak noktanın konuşarak anlaşmak, birbirinizi dinleyip yargılamamak olduğunu bilirsiniz. Birazcık karşı tarafı da olumlu görüp, onunda kendi fikirlerini kabul edebilir ön yargılarımıza “koş koşabildiğin kadar” değil de, ortada dur demeyi başarabilirsek hiçbir sorun kalmaz çiftler arasında belki de!
Her ne kadar, zekice yargılama konusunda birkaç defa başarılı olsanız da, sevildiğiniz için susulsa da bir müddet sonra insanlar sizinle birlikteyken kendilerini sürekli baskı altında, en küçük hatasının yakalanma gözetiminde olduğunu düşünmeye başlayacaklarından dolayı, kendini iyi hissetmemeye başlarlar.
Zihninizden geçenleri etrafınızdakilerle paylaşmasanız dahi, bu düşünceler yüz ifadenize yansıyacaktır. Eminim, etrafınızda sürekli yargılayan, hiç bir şeyden memnun olmayan asık bir yüz ifadesi ile dolaşan insanlar olduğunda, siz de açık davranamazsınız. Çekildikçe çekilirsiniz kabuğunuza! 
Ve sonunda patlar bomba oysa.
Andrew Carnegie, bir gülümseme külfetli bir şey değildir, fakat insana çok şeyler kazandırır. Göz açıp kapatıncaya kadar geçen zaman içinde meydana gelir, bazen de bütün bir ömür boyu hatırası yaşanır, der.
 
Hz. Süleyman da; insanlar için en güzel hediye, hiç bir masrafa ihtiyaç göstermeyen tatlı bir gülümseyiştir, demiştir.
Etrafta gülümseyerek dolaşın. Zihninizde ki sizi kötü zan’lara iten düşüncelere dur deyip tek bir günlüğüne de olsa ara verin.
Etrafınızdaki her şeye, her insana ilk defa bakıyormuş gibi bakın. 
 
Deneyin faydası olacaktır, manen… 
Gözlerinizin içi gülsün.
Tedbir almayın. Mümkünse konuşmak yerine dinleyin.
Bakın bakalım neler olacak?
Belki de, ne çok sevildiğinizi o zaman görecek anlayacaksınız…
Bence bunu deneyin, çünkü bu hal hem size hem de çevrenizdekilere çok iyi gelecek! Bu denemeyi yapmaya bir günden daha fazla zaman ayırmaya başladığınızda ise size karşı açık davranan bir sürü dostunuz, seveniniz olabilir denemekten ne kaybedebiliriz?
Bol tebessümlü bir hayat sizinle olsun.                                       
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber'i Okuma Sıklığım ...
Hep Açıktır
Haftada En Az Bir Defa
2 Günde Bir
Her Gün En az 1 Kere
15 Günde Bir
Ayda Bir
İlk Defa Okuyorum
Cantürk Haber
© Copyright 2015 Cantürk Haber Sitesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
Cantürk FM Dinle
Arabesk Alemi Dinle
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Seçimler
SPOR
Beşiktaş
Galatasaray
Fenerbahçe
Trabzonspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Başbuğ Alparslan Türkeş
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Engelli
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat