Aysel Oturak Yazdı- Cide İçin, İlçemiz İçin


Bu makale 2018-09-09 18:30:53 eklenmiş ve 6047 kez görüntülenmiştir.
Aysel OTURAK

Cide İçin, İlçemiz İçin
 
 
Altta söz konusu edeceğim paylaşımımdan dolayı, alakasız ileti ve yorumlardan dolayı, yanlış anlamalara da mahal verdim ise açıklama yapmak adına...
 
Eylül ayının başlangıcında, sosyal medyada paylaştığım bir yazı üzerine, bazı bir iki kişinin idrak edemediği, anlayamadığı paylaşım üzerine değinmek dilimin döndüğünce tekrar anlatmak istedim.
 
Hatta konuyu açmışken, bilindiği üzere ben “Friedreich’s ataxia hastalığıyla” boğuştuğum için ve sürekli hastanelere ihtiyaç duyduğum için.
 Yine, ülkemizde bu hastalık üzerinde ki destekleyici tedavilerin yasal olmadığını dile getirdiğim halde. O kadar çabama rağmen, neden yurtdışına gönderilip o tedavilerden yararlandırılmadığımı yâda ülkemize getirilmediğini benim geçmişte çalıştığım (10 sene) önceki bir gazeteye ve saçma bağdaştıracak seviyelere kadar zihniyetlere kadar, düşüp, indik maalesef üzülerek söylüyorum. 
 
Bu yazıdan; paylaşımdan böyle konulara kadar inip, girmek nasıl bir anlayıştır, ben bilemedim. Ben ne vatan hainiyim ne de muhalefet yapıyorum. Ben, gezi parkı olaylarına karışmadım. Ama o parkın, g sini bilmeyenlerden eleştiri almak, son derece üzücü.
Hiç kimse neden diye düşünemiyor, benim geçtiğim yollardan geçmeden ayakkabılarımı giymeden beni eleştiriyor!
 
Paylaşım şu, “kimine göre kısa, kimine göre uzun hayatımda başıma (çekmediğim çile manasında) gelmeyen kalmadı ve Yaşamadığım hiçbir şey kalmadı, sayılabilir.
Burası Cide hastane yolu, burada engelliye uygun ulaşım yok.
Bu gibi Acil durumlarda engellinin çağırabileceği asansörlü yâda rampalı engelli aracı yok.
Bazı,  kurumlarda olduğu ve olması gerektiği gibi.
 
Benim hastalığım çok zor artık biliyorsunuz.
Hangi saat, nasıl olacağım belli değil.
Bütün bunlara bu zor şartlara rağmen ben mücadelemi bırakmıyorum. Sizlerinde desteklerinizle bırakmak istemiyorum…
 
O gün de geldiğinden beridir, yani sürekli kronik olan hastalığımdan dolayı devam eder ağrılarım için, yine hastaneye gitmek zorunda kaldım. 2 saatte anca gidebildim. Çünkü sandalye ile gitmek zorunda kaldım, bu sıcakta bu güneşli yaz gününde. Kışın aylarında zaten hiç çıkılmayan o yoldan.
Güzel İlçemizin sahilli Km’lerce uzunken, bulunduğum ev çarşıya uzak ve hastane yolu çok dik. (rampa)
 
 
Çarşıya gitmek hastaneye gitmek, benim gibi bir engelli için ölümden beter. 
Ama “her şeye rağmen, bir şeyleri yapmak zorundasın”. Hayatımız ve yaşam devam ettiği sürece. Yemek içmek, çalışıp, iş sahibi olup sağlık durumuna da baktırmak gibi, elinden geldiği kadar…
 
İnanıyorum ki;
Cide gibi ilerleyen gelişen ve göz bebeği bir ilçede ve civar köylerde veya merkez'de yaşayan 400 ü aşkın, 
Her dalda örnek bedensel, zihinse veya benim gibi hasta olup yürüyemeyen engelli sayısını ben bulabildimse, yöneticilerimizin, idarecilerimizin ulaşamayacakları yerler, bulmayacakları çare ve çözümler yoktur. 
Çünkü güzel ilçemizin başta; belediye başkanımız ve kaymakamımızın bu ve bunun gibi konularda çok duyarlı olduklarını biliyoruz. 
İlçemizin diğer bütün idarecilerinin de, birbirinden değerli olduklarının ve duyarlı olacaklarının farkındayız.
Bu insanların, toplumdan bu kadar uzak kalma sebebi en çok ulaşımdır.
Onların da bir insan olduğunu düşünürsek, o zaman topluma karışmak onların da hakkıdır.
Yine, kendimi örnek vererek kaleme almam gerektiğinden. Bu sorunlar olmazsa, yani çözüm çare üretilirse ben ve benim gibi birçok kişi kimseye ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirebilir. Üretip, çalışabiliriz.
 
Buradan Kastamonu'ya gitmek istediğinde, Taksiler 450-500 TL İstiyor. Hiç bir şekilde, Engelli birisi için başka türlü ulaşım yok. İki yıldır burada olduğumdan ara, ara hastaneye gitmem gerekiyor. 
 
Yönetici ve temsilcilerimizden ricamızdır. 
Benim ve benim gibilerin her daldaki mücadelemizi görüp bize destek olacak, hayatımızı kolaylaştıracak düzenlemeleri yapacaklarına inanıyorum.
İlçemizin birçok işadamı ve Kastamonu’muzun birçok milletvekili var, destekleriyle belediyemizin de, bir asansörlü araca sahip olup mecburi durumlarda kullanıma verileceğini düşünüyorum. 
Ve toplu taşıma araçlarında yasal zorunluluğu da olan bunun için devletimizden zaten maddi destekler alan minibüslere rampa yaptırılabileceğinin farkındayız.
 
Şimdiden teşekkür ederim” diyeydi.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat