Temel Kırcı Yazdı - Robotların Yükselişi


Bu makale 2018-10-16 14:06:30 eklenmiş ve 5395 kez görüntülenmiştir.
Temel KIRCI

Temel Kırcı Yazdı - Robotların Yükselişi

 

Yapay zeka kavramı hem ülkemizde hem de dünyada gittikçe popülerleşen ve her gün farklı haberlerle karşımıza çıkan bir kavramdır. Ayrıca günümüzde sıkça konuşulan Endüstri 4.0 içinde en kilit konularından biridir. Peki bu Yapay Zeka nedir ?

Yapay zeka, insan hayvan gibi canlıları daha önce programlanmış algoritmaları kullanarak taklit edebilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Yapay zekanın geçmişi 1940 lı yıllara kadar gidiyor.4 Eylül 1939 da İngilterenin 2.dünya savaşına girdi.Fakat almanların geliştirdiği ve kullandığı Enigma adındaki makine almanlara şifreli bir iletişim yöntemi sunuyordu ve bu İngiltere için büyük kayıplara neden oluyor.İngiliz hükümeti Enigma makinesinin şifresini çözebilmek için bir proje başlattı. Matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Turing , Turing makinesi adında bir makine geliştirdi.Bu makine Enigma makinesinin şifrelerini kırmayı başardı ve İngiltereye savaşı kazandırdı.”Makineler düşünebilir mi” fikrini ortaya atan Alan Turing , yapay zekanın babası olarak gösterilmektedir.

 

O günden bu güne kadar entegre devreler, işlemciler ve karmaşık matematiksel hesaplamalar yapabilen makineler giderek gelişmiştir.Son 5-10 yıldırda Yapay zekalı robotlar sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır.Bunlardan bazıları Hanson Robotics in üretmiş olduğu Sophia, ASIMO, Boston Dynamics şirketinin üretmiş olduğu tüm robotlar, Google firmasının üretmiş olduğu clever bot, Apple fimasının üretmiş olduğu Siri, Microsoft firmasının ürettiği Cortana gibi bir çok yapay zekalı robotlar bulunmaktadır.

Yapay zekayı tek başlık altında ele almak yanlış olur.Bu yüzden yapay zeka kavramını 2 alt başlıkta incelemek yararlı olur.Makine öğrenimi(Machine learning) ve Derin öğrenme(Deep learning) olarak alt dallarıda bulunmaktadır.

 

Makine öğrenimi (Machine learning) : Bir olayı yada bir sayıyı işleyerek programlama gerektirmeden bizlere tahminlerde bulunan bir bilim dalıdır. 1980’lerde açığa çıkmış olup veri madenciliğin kullanılması ile beraber daha popüler hale gelmeye başlamıştır.Makina bunu yaparken bir takım algoritmalar kullanır ve bu algoritmalar sonucunda bizlere anlamlı ve özel sonuçlar çıkarmaya çalışır.

Derin öğrenme (Deep learning) : Derin öğrenme makine öğrenmesinin aksine kendi kendine öğrenebilmektedir.Örneğin makineye bir köpek ve bir kedi resmi gösterirseniz makinebu iki resmi işleyip kendi kurallarını oluşturabilir.

 

Yapay zeka alanları

Doğal Dil İşleme

Görüntü sistemleri

Konuşma Algılama

El yazısı algılama

 

 

Yapay Zekanın Faydaları

Kas gücü gerektiren işlerde insanların yerinı alarak ağır ve zor işleri yapabilirler.

Hassas işlerde insanların yerini alarak hata oranını 0 a yaklaştırabilir.Bu özellikle mikronluk cerrahi ameliyatlar için önemli olabilir.

Oksijen problemi olan  uzay çalışmalarında beslenme ve ısınma gibi herhangi bir ihtiyaca gerek kalmadan gezegenin atmosferine uyum sağlayarak uzun süre çalışabilir.Bu en çok uzay madenciliği alanında kullanılması düşünülmektedir.

Madenlerde, su altı araştırmalarında ve bunun gibi tehlikeli iş kollarında insanların yerine robotlar kullanılabilir.

Hız gerektiren seri üretim sistemlerinde insanların yerini alarak daha hızlı, daha uzun süreli ve daha hassas bir şekilde çalışarak üretim hızını arttırabilirler.

Sürücüsüz araçlar ile trafikteki tüm araçlar birbirleriyle haberleşecek, birbirlerine göre hızlarını ve yönlerini değiştirecek ve bunun sonucunda kaza oranını sıfıra indirebilecekler.

 

Yapay Zekanın Tehlikeleri

Kendi benliklerin farkına vararak insanlara itaat etmeyi bırakıp kendi ırklarını kendileri üretip tüm insanlığa savaş açabilirler.

Bir çok iş kolunun tamamen robotların eline geçmesi sonucu dünyada işssizliğin artması ve bunun sonucunda ülkelerde yaşanan ayaklanmalar ve iç savaşlar.

Yapay zeka ile ortaya çıkan bir sorunda robotların hukuku ve ahlaki değerleri.

Robotların herhangi bir hisleri bulunmadığı için hayati kararlar vermesi gerektiğinde bu kararlar duygularıyla değilde önceden programlanmış algoritmalara göre alınacaktır.Bu da kazalara hatta ölümlere neden olabilir.

Robotların bakım,arıza,onarım maliyeti oldukça masraflı olacaktır.Yazılımının güncellenmesi, optimizasyonu gibi durumlarzaman kaybına yol açabilir ve maliyeti fazla olabilir. 

 

 

Yapay Zekanın geleceği

Yapay zekanın geleceği ile ilgili birçok teori bulunmakta. Daha çok filmlere konu olan bu teoriler; Günümüz dev şirketlerinin CEO'larının dahil olduğu tartışmalara  kadar uzanmaktadır.

 

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk; Yapay zekada ki gelişmelerden endişe duyduğunu belirtmişti. 

Yapay zeka hakkında olumsuz görüşleri bulunan Musk, olumsuz görüşlerine rağmen geçen aylarda kendi kendine giden sürücüsüz aracı Tesla Model S’i tanıtmıştı. 

 

Ünlü fizikçi Stephen Hawking;”Yapay zeka insanlığın son buluşu olacak.” diyerek yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini ima etmişti.

 

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise;  "Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum." diyerek tüm olumsuz görüşlerin aksine yapay zeka geleceğine olumlu baktığını vurgulamıştı. Yapay zekayla ilgili olumsuz görüşleri bulunan yöneticileri eleştiren Mark Zuckerberg'e cevap gecikmemiş tartışmaya Elon Musk dahil olmuştu.

 

Bir takipçisinin bu konuşmayla ilgili attığı bağlantıya cevap veren Elon Musk; "Bu konuyu Mark'la konuştum. Bu konuyu pek anlamıyor". demişti.

 

Ünlü iş adamlarını ve CEO ları bi kenara bırakıp dünyadaki yapay zekalı robot denildiği zaman akla gelen ilk firmalara göz atalım.

Boston Dynamics firmasının üretmiş olduğu robotlar tüm dünyayı hayrete düşürmüştür.Tipki bir insan gibi yürüyen, hareket edebilen, düştüğü zaman kendi başına karar verebilen, yüksek miktarda yük taşıyıp kendi dengesini sağlayabilen robotlar üreten Boston Dynamics firması bu alanda dünyanın en iyisi demek herhalde abartı olmaz sanırım.Özellikle Atlas adındaki insan görünümlü bu robot 1.5m yüksekliğe, 75 kg ağırlığa ve 11 kg lık yük taşıma kapasitesiyle yük dengeleme yapabiliyor.Fakat bu robotlar henüz satış aşamasında değiller.Boston Dynamics robotlarını hala test ediyor ve geliştirme devam ediyor ve 2019 yılında bazı robotları satışa açacağını söyledi.

 

Hanso Robotics firmasının üretmiş olduğu Sophia adındaki robotu bir çok yüz ifadelerini yapabiliyor, kendi kendine öğrenebiliyor, sohbeti karşısındaki insanın sohbetine göre yönlendirebiliyor.Sophia ayarıca Suudi iş adamlarından milyarlarla yatırım almış ve aynı zamandada vatandaşlık alan ilk robot olmuştır. İnsanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak için geliştirilen Sophia, “İnsanları yok etmek istiyor musun?” sorusuna “Evet” cevabı verip bizi biraz korkutsa da Hanson Robotik, Sophia’nın tamamen insanlara yardım etmesi ve onlara iletişime geçmesi için tasarlandığını söylüyor. Sophia, insanların yapay zeka teknolojisini geliştirirken sonuçlarını iyice düşünmelerini tavsiye ediyor. Gelecekte insanların çalışabileceği iş alanlarının daralma ihtimali ve ekonomik problemler, Sophia’nın da dikkatini çekiyor.

 

Ülkemizde ise AkınRobotics firması Konyada bulunan yerleşkesinde AKINCI-4 robotu ile ülkemizde gelişmekte olan yapay zeka alanında oldukça güzel işlere imza atmaktadırlar.Yüz tanıma sistemi olan, türkçe konuşabilen, belirli kokuları tanıyan bu robotların bir çok donanımı ve yazılımı türk mühendisleri tarafından üretilmiş ve üretilmeye devam edilmektedir.

 

Robotların ahlaki değerleri ile ilgili sorun hakkında Isaac Asimov ilk kez 1942 tarihli “Runaround” isimli öyküsünde Üç Robot Yasası kuramını ortaya atmıştır.Buna göre

Birinci Yasa: Bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.

İkinci Yasa: Bir robot, birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.

Üçüncü Yasa: Bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla sorumludur.

 

 

Tüm bunların dışında ; Yapay zeka ile ilgili hala bir çok soru işaretleri mevcuttur.

Yapay zeka insanların yaptığı her işi yapabilir mi ?

Kendi oluşturduğumuz yapay zekalı robotlar bir gün benliklerinin farkına varıp birer terminatöre dönüşebilirler mi ?

Yapay zeka insanlardan daha zeki olabilir mi ?

Yapay zeka konusunda adeta bir yarışa dönüşen robot endüstrisi kontrolü bir gün kaybedebilir mi ?

Yapay zekalı bir robot üretebilen bir yapay zekalı bir robot nasıl olurdu ?

20-30 yıl önceki bilim kurgu filmlerindeki yapay zeka, cep telefonu, hologram ve robot gibi kavramlar bugün hayatımızın birer parçası olmaya başlarken günümüzdeki bilim kurgu filmlerinde olması imkansız gibi görünen şeyler 20-30 yıl sonra hayatımızın birer parçası haline gelebilir mi ?

Eğer yapay zeka insanları geçerse insanların bu duruma karşı hamlesi neler olur ?

İnsanlar ve yapay zeka gelecekte bir birleriyle çatışacak mı yoksa bir birleriyle uyum içerisinde yaşamaya devam mı edecek ?

Stephan Hawking in de dediği gibi yapay zeka insanlığın en büyük ve son icadı olabilir mi ?

 

Görüldüğü gibi Yapay zeka kavramı ile karşımıza bir çok yanıtlanacak sorunlar çıkıyor.Teknoloji takip edilmesi imkansız bir şekilde gelişmeye ve kontrolümüzden çıkmaya başlıyor.İnsanlık tüm bunlara hazır mı?.Benim tavsiyem bu Teknoloji üzerine iyi düşünülmeli ve tüm insanlığı etkileyecek olan ve geri dönüşü olmayan bu yola çok dikkatli bir şekilde hazırlanılmalı.Her ne olursa olsun insanlık robotların çağını çoktan başlattı. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat