Hasan Kurşuncu Yazdı - Kendimizden


Bu makale 2019-07-22 14:46:59 eklenmiş ve 375 kez görüntülenmiştir.
Hasan KURŞUNCU

Hasan Kurşuncu Yazdı - Kendimizden

Toplumumuza baktığımızda;

Gerginiz, sinirliyiz, saldırganız, geçimsiziz. Dolayısıyla da mutsuzuz huzursuzuz, iyiliklerden güzelliklerden uzağız. Neticede anlaşmayı, yardımlaşmayı, iyilik yapmayı, birlikte hareket etmeyi ve güzel değerlerimize sahip çıkmayı unutmuşuz.

Bunların olması için yeterli sebep de var elbette.

Olumsuzluklar, için yeterli sebeplerin olması ve bizim bunları bilmemiz, dile getirmemiz bu olumsuzlukları ortadan kaldırmıyor. Üstelik bu sebepler dile getirilirken kullanılan dil kırıcı ve sert olduğundan olumsuzluklara katkıda bulunuyor.

Bizlerde yaşadığımız toplumun birer üyesi olduğumuzdan bu olanlarda az veya çok payımız oluyor. Yani herkes ucundan kıyısından kabahatli.

Peki, ne olmalı?

Önce bizde bu olanlardan sorumlu olduğumuzu kabul edeceğiz. Sorumlu olduğumuza göre. Kendimize bakacağız. Kendimizi iyileştirmeye çalışacağız. Biz iyi davranmadığımız sürece başkalarının iyi olmasını bize iyi davranmasını bekleyemeyeceğimizin idrakine varacağız.

Şunu da idrak edeceğiz. İyilikte kötülükte bizi ilgilendirdiğinden önce sorumluluğu biz üstleneceğiz. Bizim dışımızdan birinin veya birilerinin bizi iyileştirmesini düzeltmesini yardımcı olmalarını beklemeyeceğiz. Zaten herkesin derdi olduğunu kendi dertlerinin kendilerine çok geldiğini göreceğiz. Bu olumsuzlukları biz kendi problemimiz olarak görmez onların sebebini başkalarına yüklersek, başkalarını aynı zamanda suçlamış oluruz. Başkaları biz kendimiz dururken biz sorumluluk almazken bizim problemlerimizi niye kabul etsinler ve sorumluluk alsınlar.

İyiliğin güzelliğin, mutluluğun huzurun, sevginin, birliğin, beraberliğin vs. nin kaynağı biziz. Bunlar bizim için ve bizim benliğimiz de var. Bizler bizde ve bizim için olana ilk kendimiz sahip çıkmalıyız. Bizler bunları öne çıkarır bunları yaşamaya ve yaşatmaya çalışırsak bir yerlere varabiliriz. Aksi halde karabasanların içinde uzun yıllar bekler dururuz.

İyi niyet ve gayemizi belirledikten sonra kendimizi düzeltmeye çalışırken bunu başkalarına da aktarmalıyız. İyi niyet sahibi olmaya çalışanların ellerinden tutmalıyız. İyi niyet sahibi kişilerle birlikte iyi niyet adacıkları oluşturmalıyız. Bunu yaptığımızda yalnızlıktan ve karamsarlıktan kurtuluruz. Bunu yaptığımızda başka insanlara da örnek olabiliriz. Bilindiği gibi görmek insanları en iyi ikna eden bir metottur.

Bunun için elbette sabır, dirayet, ve anlayış gerekir. Başta bu zor gibi görünse de bunun için harcadıklarımız, olumsuzlar yüzünden kaybettiklerimizin yanında hiç kalır.

İyilikler, güzellikler birlik ve beraberlik başarı ve mutluluklar deryasına bir zamanda bir yerlerden yelken açmak lazımdır.

Buna mecbur ve buna görevliyiz.

Yaşayan biziz kazanan kaybeden biziz. Kazansak ta kaybetsek te biz kazanalım biz kaybedelim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Cantürk Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
GÜNDOĞDU PANSİYON- CİDE GİDEROS KOYU
Cantürk Haber - İnternet Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Cantürk Haber İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Final Bilişim Final alt yapısı ile yapılmıştır.
TAVSİYE SİTELER
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
HABERLER
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat