10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Yerel 15 Ağustos 1461 Trabzon’un Fetih Tarihi Olarak Tescillendi

15 Ağustos 1461 Trabzon’un Fetih Tarihi Olarak Tescillendi

15 Ağustos 1461 Trabzon’un Fetih Tarihi Olarak Tescillendi

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru kamuoyuna teşekkür etti.

Açıklama şöyle;

Öncelikle bir gerçeğe dikkatlerinizi çekmek isteriz ki, tarihi vesikaların objektiflikle önündeki engellerin kaldırılması olmaktadır.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ…

Bilimsel çalışmalarla tarihi hakikatleri ortaya koyan tarihçi, akademisyen ve Trabzon’ da faaliyette bulunan Sivil toplum kuruluşlarından Trabzon’ un fetih tarihindeki belirsizliğin giderilmesi için TÜRKAV’ la çalışmaları olmuştur.

Dolayısıyla Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) olarak; Bilim insanlarından, tarihçilerden, yazarlardan ve STK’lardan ( Dernek, Vakıf, Sendikalar, Meslek odaları) çalışma içinde olarak yaptığımız çalışmalarımızı kısaca sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşarak TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

Gerek bilim insanları, tarihçilerle vb. çalışmaları yaparak Trabzon’ un fetih tarihindeki belirsizliğe yanı, 26 Ekim’ de kutlanılan tarihe kafa yorarak bütünlük içinde çalışmalarımız olmuştur.  Trabzon’ da doğmuş, dünyaya objektif bakan anlayışla var olan bir milletin mensupları olarak Türk Tarih Kurumu Başkanlığınızca 15 Ağustos 1461 olarak Trabzon’un fetih tarihinin ön görülmesinden onaylanarak tescil edilmesiyle Trabzon’ un fetih tarihindeki belirsizlik giderilmiş olmasından bahtiyarız.

Sayın Vali’mizin Basınla yaptığı toplantıda 15 Ağustos’ ta kutlamaların yapılacağını resmi olarak bildirmesi sonucu Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Trabzon Şubesi olarak yapılan çalışmalara dair katkısı olanlara teşekkür ederek basınımızın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıyoruz. Dünya tarihinde hakkaniyeti şiar edinmiş, hoşgörüyü, sevgiyi ve insanı değerlerin yerleşmesindeki katlısı olanların TÜRKAV’ la yaptığı çalışmaları ve destekleri yer almıştır. Teşekkür ediyoruz.

Sayın Vali’mizin yaptığı açıklama sonrasında yetki- sorumluluk dengesi oluşturulmuştur. Yönetim olgusunun, bilgi ve veri derlemeye, çözümlemeye ve başarım hedefini tespit etmeye, hedefin bütünlük içinde çalışmalara dayalı olduğunun bilincine varıldığından önemli yer tutar.

Sayın Vali’miz İsmail Ustaoğlu başta olmakla, TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin’ e, TTK Bilim kuruluna, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına, Ortahisar Belediye Başkanına, TÜRKAV’ la dayanışma içinde olanlar; Prof. Dr. Sayın İNAN’ a, Dr. Öğr. Üyesi sayın Bilgin’ e, Doç. Dr. Sayın Bostan’ a, TÜRKAV Yönetim kurlumuza ve Tarihçilerimize, akademisyenlerimize, Sendikalarımıza, Dernek, oda, vakıf ve meslek kuruluşlarından bizatihi çalışmalarda yer alanlara ve bu çalışmalarımızı destekleyen STK’lara, Trabzon Kent Konseyi ile sorumluluk içinde yapılan çalışmaları haber yaparak kamuoyunu bilgilendiren basınımıza, Trabzon halkına teşekkür ediyoruz. Tarih adına şükranlarımızı sunuyorum.

15 AĞUSTOS 1461 OLARAK TESCİL EDİLMİŞTİR

Devletin önemli bir erki olan yürütme alanında ciddi, gerçekçi ve ilkeli varlığı bulunan TÜRKAV, sivil toplum kuruluşu olarak, sorumluluk, görev- yetki paylaşımı genişliğiyle kamunun bütün alanlarından bakarken, belirtmek gerekir ki; kamunun en önemlisi verim ya da, bir başka anlatımla başarım (performans) değerlendirilmesidir. Devletin işlerliği bakımından da önemli bir önem taşımaktadır. Bu nedenle; Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Trabzon Şubesi olarak Türk Tarih Kurumu Başkanlığına sunulmak üzere Trabzon Valiliğine verdiğimiz yazımızın Sayın Valimizce Türk Tarih Kurumu Başkanlığına sunulması, kamuda verimlilik hizmetlerinin kabul edilebilirlik düzeyidir.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı olarak bilimsel değerlendirmelerle, tarihi vesikalarla yapılan çalışmalar Valilik Makamı kanalıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANLIĞINA sunulması çözümün özünü oluşturmuştur. Türk Tarih Kurumunca ortada olan belirsizlik 15 Ağustos 1461 olarak Trabzon’ un fetih tarihinin, gün ve ay olduğu yönünde değerlendirilmesi yapılarak belirsizlik giderilmiştir.

“Trabzon’ da Fetih ve Şehir adlı kitap ile Mecmua-i Feth-i Trabzon”,  Trabzon Fetih Mecmuası, eserleri Trabzon Büyükşehir Belediyesince Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfımıza gönderilmiştir.

 

ÇÖZÜMÜN MERKEZİ

Görünen şudur; yapılan çalışmalar objektiflikle çözmeye yöneliktir. En önemlisi toplumsal mutabakatımız olmaktadır. 29 Mayıs 1453 yılında İstanbul’ u fetheden Fatih, bundan tam sekiz yıl sonra 1461 yılında, yanı, 15 Ağustos 1461 yılında Trabzon’ un fethini gerçekleştirmiştir.

15 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon’ un fethinin 561. yılını kutlayacağız. Bakın 561 yılının son iki rakamı 61 Trabzon’ un plakasını ifade ederken, 561. Yılında Trabzon’ un fethinin 15 Ağustos 1461 olarak tescil edilmesinin bahtiyarlığını yaşayacağız.  Tarihi hakikatlerin varlığı için de önemli bir dönüm noktasıdır.

 

Değerli Basın Mensupları

Yarım asırdan fazladır Trabzon’ un fetih etkinlikleri gerçek tarihinde kutlanılmamaktaydı.  Bir başka ifadeyle 15 Ağustos’ ta Trabzon’ un fethinin 561. Yılında kutlanılması devlet hayatında şuur, mana ve ciddiyet arayanlar içinde cevap olacaktır.

Dünün hatalarından kurtulmak, eksiklikleri gidermek suretiyle yarına daha güvenli adımlarla yürümenin kapıları açılmıştır.  Aklı, bilimi ve bilimsel metodu benimseyen sağlıklı toplumların anlamlı bir özeti sayılabilmektedir.

Bu gün burada tarihe bir kez daha not düşmekteyiz. İnsanın var olduğu ve öz şuuruna ulaştığı andan itibaren inanan, düşünen ve düşündüğünü yaşayan olmuştur. O halde hakikat nedir? Sorusunun cevabı olmuştur.

TÜRKAV olarak ortak bir çalışmayı önemli gördüğümüzden yaptığımız katkılarla bu tarihi gerçeğe ışık olma gibi sorumluluğu hep beraber yaşamaktayız. 15 Ağustos 1461 Trabzon’un fetih tarihi Türk tarihine, Trabzon’umuza kutlu olsun.

Trabzon için yapılan araştırmalar, tarihi kayıtlar ve akademik çalışmalarımız devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kenan KURU

Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar