10.3 C
Ankara
16. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Röportaj Araştırmacı Yazar Habil Yaşar ile Röportaj

Araştırmacı Yazar Habil Yaşar ile Röportaj

Röportaj : Ceren Avcı

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Nabiyev Habil Yaşar oğlu (Habil Yaşar), 26 Şubat 1983’te (“Hocalı soykırımı” nedeniyle doğum günümü kutlamıyorum) Bakü’de doğdum. Bakıhanov’da yerleşen 271 numaralı ortaokuldan mezun olduktan sonra Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde okudum (2000-2004). “N” saylı askeri birliğinde görev yaptıktan sonra birkaç yıl “Bakü Petrol ve Enerji Koleji”nde öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenliğin yanı sıra gazeteci, yönetici, çevirmen, sunucu olarak da çalıştım. Birçok kuruluşa üyeyim. Aynı zamanda birçok kuruluşun yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Azerbaycan Yazarlar Birliği (2003), Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu Başkanı-2013), Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik Teşkilatı Milli Konseyi (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu üyesi-2009), Uluslararası İnsan Hakları (2007), Dünya Azerbaycanlılar Kongresi (2010)), CASCFEN (MTK üyesi-2012), Azerbaycan Yazarlar Birliği Gençlik Konseyi (2014), Azerbaycan Edebiyat Fonu (2023), Yazsader (Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği), vb. Yurt içi ve yurt dışı (Türkiye, İngiltere, Kazakistan, Gürcistan vb.) birçok uluslararası etkinliğe katıldım. 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı bursu ve birçok edebiyat ödülüne layık görüldüm. Eserlerim İngilizce, Rusça, Türkçe vb. dillere çevrilerek kitap, gazete, dergi ve internet sitelerinde (Türkiye, Rusya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan vb.) yayınlandı.

Okuma merakınız nasıl oluştu?
Çocukluğumda ebeveynlerimin, özellikle babam, bana sık-sık edebi eserlerden, yazarların hayatlarından bahsetmesi bende edebiyata, okumaya karşı büyük, sonsuz bir ilgi uyandırmıştı.

Kitap okurken herhangi bir alanda mı okumalı yoksa tüm alanlar ile alakalı kitaplar mı okunmalıdır?

Kişisel olarak felsefi, psikolojik ve mitolojik kitapları okumayı seviyorum ama diğer alanlarda da okumayı ve araştırma yapmayı asla unutmuyorum. Elbette herkesin kendi tercihi vardır. Ama bence farklı konularda ne kadar çok kitap okursak o kadar çok bilgi ve bakış açısına sahip oluruz.

Sizce kitap okurken özellikle nelere dikkat edilmelidir?

Kitaplar da dünyalar gibi farklı ve renklidir. Hangi konuyu okumak istediğinize bakın. Genel olarak önce klasiklerden başlamalı, sonra modern yazarları da okumalısınız. Daha sonra hangi kitabın sizin için daha uygun olduğunu seçeceksiniz. Tüm bunların yanında bir kitapta bulunması gereken şeyler de vardır; sanat, konuyu güzel ifade edebilme, dilin inceliklerini gözlemleyebilme vb.

Yazarlık kariyeriniz nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?

Belki de her şey 7 yaşımdayken birinci sınıfta yazdığım o ilk şiirle başladı… (“Kosmos” -uzay, şiiri). En çok sevdiğim yazar dahi Azerbaycan şairi Nizami Gencevi’dir. Ama çok sevdiğim başka yazarlar da vardır.

Eserlerinize gösterilen ilgiyi tarif etmenizi istersek neler söylersiniz?

Sadece bir mısranın insanlar tarafından sevilmesi bile tarif edilemez bir duygu…O sevinci hiçbir mutluluk veremez sana… Genel olarak yazılarım beğeniliyor. Ancak her zaman adil eleştirileri kabul ediyorum ve hatalarımı düzeltmeye çalışıyorum.

Hangi yazarlar ve eserler sizi etkiledi?
Çok yazarlar beni etkilese de bazıları benim ruhuma daha yakın. Victor Hugo, Nizami Gencevi, Tolstoy, Dostoyevski, Şekspirdir en çok sevdiyim yazarlar.
Etkilendiğim çok eserler vardır. Sadece birkaçını söyleyebilirim. “Xəmsə”, “Hamlet”, “Sefiller” …

Son olarak yazar adaylarına neler tavsiye edebilirsiniz?
Yazmak için çok okumak gerekiyor. Okuyabildiğiniz kadar okuyun. İçten yazın, okuyuculara karşı dürüst olmaya çalışın. Bazı ön yargısız eleştirileri kabul edin ve güçlenin…

Benimle röportaj yaptığınız için sizlere teşekkür eder ve her zaman başarılar dilerim. Azerbaycan, Bakü’den Kardeş Türkiye’ye Selam ve Sevgiler!

Başarılarınız daim olsun.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar