10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Asena Kınacı Moral Yazdı- Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Asena Kınacı Moral Yazdı- Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Asena Kınacı Moral Yazdı- Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Ramazan ayı berekettir. Rahmettir. Sevgidir. Kardeşliktir. Paylaşmaktır. Güzelliklerde buluşmaktır. Ramazan ayı iftarı ile sahuru ile Teravih namazları ile güzeldir. Allah’ı anan diller ve tekbirlerle güzeldir. Kadir gecesi ile güzeldir. Şükreden imanlı yüreklerle güzeldir. Kur’an’ın nuruyla süslenen dünyamız Ramazan ayında Yaradan’a açılan eller, dualı diller, Kabe’ye yönelen gönüller ile güzeldir. Ramazan ayı hatmedilen Kur’anlar, tutulan oruçlar, Müslüman kardeşlerimiz ile açılan iftarlar, ailelerimizle, akrabalarımızla, sevdiklerimizle, sevenlerimizle yapılan sahurlar ile güzeldir. Ramazan ayı evlerimize getirdiği rahmet ve bereket ile güzeldir. Gökyüzündeki yıldızların ışıkları ile yarışan ve şehirleri güzelleştiren mahyalar ile güzeldir.

Her Ramazan ayı geldiğinde nerde o eski Ramazanlar dense de Ramazan ayı tüm maneviyatı, güzelliği, ışıltısı ve değerleriyle bugün, yarın ve gelecekte de daima kâinatı kuşatmaya devam edecek. Ramazan bayramları gelirken de herkes çocukluğunda yaşadığı bayramları özlese bile her yıl yeniden gelen Ramazan Bayramı bütün güzellikleri ve gelenekleri ile hep bayramdır evlere, yüreklere, İslam âlemine…

Yine bir Ramazan Bayramı…

Arife günü ile başlayan mutluluk…heyecan ve hazırlık…

Geçmişlerimizin ruhuna hediye edilen Fatihalar… Kabir ziyaretleri ile unutulmayan aile büyükleri, şehitlerimiz, ahrete göçmüşlerimiz…Geçmişi bugüne bağlayan, bugünü de geleceğe bağlayacak olan geleneklerimiz Ramazan Bayramı ile yaşar, yaşatılır.

Ramazan ayı huzuru ve maneviyatını da alıp güzellikleriyle beraber bizden giderken Ramazan Bayramı’nı da hediye bırakarak gider İslam âlemine. Ramazan Bayramı Ramazan ayında yaşanan tüm güzellikleri içerisinde barındıran huzurun maneviyatın da kutlandığı bayramdır. Ramazan ayında yorulan bedenler bayramla beraber dinlenir. Müslüman’ın oruçlu geçirdiği günlerin ödülü şekerlerle çikolatalarla tatlılarla kutlanan bu bayramla taçlanır. Ramazan ayında tutulan oruçların hediyesi daha ahrete gitmeden Müslüman’ın avucuna Allah tarafından bu bayram ile konuluverir.

Müslümanlar için temizlik imandandır. İslamiyet kişisel temizlik ve çevre temizliğine önem veren prensipleri ile bu bayramda da kendini gösterir. Her evde günler öncesinden başlayan Ramazan Bayramı temizliği bayramın olmazsa olmazıdır. Kapılar, camlar, pencereler silinir. Balkonlar yıkanır, perdeler yıkanır, kurulanır, ütülenir, yeniden asılır camlara pırıl pırıl. Silinen süpürülen temizlenen her yer bayramda gelecek misafirler için bir kez daha silinip süpürülür. Günlerce süren mutfak hazırlıkları yapılır. En güzel bayram sofralarını kurmak için herkes birbiriyle yarışır. Evimize gelecek misafirleri ağırlamak için en güzel ikramlıklar hazırlanır. Evimize gelen misafirlerle bayram bayram olur. Gidilen ziyaret edilen aile dostları, akrabalar, arkadaşlar ile bayram tamama erer.

Çocuklara bayram bir kez daha bayramdır. El öperler. Harçlık alırlar. Şeker toplarlar. Bayram için alınan yeni kıyafetlerini giyip güzel bayram günlerinin tadını çıkarırlar. Oyunlar oynarken yeni giysilerini kirletirler. Bayramlarda hep çocuk olmak geçer herkesin gönlünden. En güzel bayramlar çocuklara gelir.

Ramazan Bayramı’nda büyükler küçüklerin ziyaretini bekler. Küçükler büyüklerini ziyaret eder, büyüklerinin ellerini öper, hal-hatırlarını sorar. Küçükler sevindirilir. Büyükler tarafından küçüklere hediyeler, harçlıklar verilir. Bayram sohbetleri edilir. Bayramlarda dargınlar barışır. Hasretlikler biter. Ramazan Bayramı’nda evden eve, dilden dile, gönülden gönle sevgi akar.

Bu Ramazan Bayramı’nda da Türk İslam âleminde her şey güzel olsun. Savaşlardan uzak olalım. Sevgiye yakın olalım. Nerede bir Türk varsa yüzü gülsün. Nerede bir Müslüman varsa bayramın bereketi ve tebessümü evine uğrasın. Kırım’a sevgimiz gitsin. Kerkük’e selamımız ulaşsın. Kaşgar’da dualarımız buluşsun. Gümülcine’de bayram namazında kalplerimiz bir atsın. Buhara’da Semerkant’ta ruhlarımız buluşsun. Üsküp’te, Kosova’da ellerimiz buluşsun. Ve bayram sabahı Kabe’de yüreklerimiz buluşsun. Müslümanlar bir ve beraber olsun.

Bayram sabahı bayram namazlarında birlikte güzel dileklerde buluşalım. Şanlı ordumuz daima muzaffer olsun. Allah sınırlarda nöbet tutan askerlerimize Hazreti Hamza gücü versin. Ezanlar dinmesin, bayrağımız inmesin. Devletimiz güçlü olsun. Müslüman Türk kimseye muhtaç olmasın. Devletimiz ilelebet yaşasın. Allah Müslüman Türk’e her türlü zorluğu, güçlüğü yenme kuvveti versin. Çocuklarımızın, gençlerimizin yüzü gülsün. Umut olsun. Bayram olsun. Ramazan Bayramı kutlu olsun.

Kaynak : https://www.ulkucukadro.com/2022/05/ramazan-bayrami-kutlu-olsun/

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar