10.3 C
Ankara
15. Haziran. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Röportaj Avukat Aslan Şahingöz ile Hukuk Fakültelerinin Durumu ve Avukatlık Mesleği Üzerine

Avukat Aslan Şahingöz ile Hukuk Fakültelerinin Durumu ve Avukatlık Mesleği Üzerine

Soru: Kendinizden bahseder misiniz, kısaca okuyucularımıza bahsedelim.

Cevap: Merhaba, davetiniz için teşekkür ederim. Ben Aslan Şahingöz. Yozgatlıyım. 2011 yılına kadar Yozgat’ta yaşadım. 2011 yılında üniversite eğitimin için Ankara’ya geldim. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Onur Derecesiyle mezun oldum.  2016 yılından beri Ankara Barosuna kayıtlı olarak, Ankara’nın Tandoğan semtinde mesleğimi icra etmekteyim.

Soru: Ülkemizde hukuk fakültelerinin son dönemdeki halini kısaca özetleyebilir misiniz?

Cevap: Ülkemizde özellikle benim gözlemleyebildiğim kadarıyla son 10 yılda hukuk fakültelerinde bir kalitesizleşme durumu oldu. Kontenjanları artırıldı ancak plansız bir artış olduğu için öğrencilere yeterli kalitede eğitim verilemedi. Ayrıca akademik kadrosu yetersiz sayılabilecek yerlerde hukuk fakültesinin açılması kaliteyi oldukça düşürdü. Hukuk fakültesine giden öğrencilere yeteri kadar uygulama eğitimi verilememesi zaten uzun yıllardır süregelen bir sorundu ve bu sorun çözüme kavuşmadan devam etti. Bu ve bunun gibi birçok sorunun daha olduğunu hatırlatarak hukuk fakültelerinin son dönemde halini özetlemek mümkündür.

Soru: Ülkemizde hukuk fakültesinden mezun olan bir kişi avukat olmak istediğinde hangi süreçlerden geçmesi gerekiyor?

Cevap: Son yapılan düzenlemelere göre avukat, hâkim, savcı olabilmek için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavında başarılı olmak gerekecektir. Ondan sonra kişiler avukatlık stajına başlayabilecektir. Avukatlık stajı ilk 6 ayı adliyede, ikinci 6 ayı avukat yanında olmak üzere toplam 1 yıldır. Bu staj tamamlandıktan sonra stajyer avukatlar, avukatlık ruhsatı alabilecektir. Avukatlık stajı döneminde öncelikle uygulama yani fakültede öğrendiğimiz bilgilerin pratikte nasıl uygulandığını öğreniyoruz. Bunun yanında etik ilkeler, müvekkille iletişim, davanın baştan sona yolculuğu gibi konuları görüyoruz. Bu sebeple stajın avukatlığa geçişte önemi yüksektir.

Soru: Bir avukat olarak ülkemizde yargı sisteminin sorunlarından bahsedebilir misiniz? Varsa çözüm önerilerinizi de öğrenmek isteriz.

Cevap: Yaklaşık olarak 8-9 yıldır yargı sisteminin önemli 3 sacayağından biri olan savunma kısmında yer alıyorum. Bunun ilk 1 yılı stajyer geri kalan kısmı avukat olarak geçti. Yargımızın sorunlarına geçecek olarak ilk sıraya elbette yargı sürecinin uzun sürmesi derim. Tarafsızlık ve bağımsızlık konusu da diğer büyük önemli sorundur. Bunun dışında iş yükü, personelin tecrübe ve bilgi azlığıdır. Bunları çözebilmek için öncelikle dijitalleşmenin artırılması gerekir. Bağımsızlık ve tarafsızlığa leke düşüren etkilerin ortadan kaldırılması, personel eğitiminin artırılması ve performans denetiminin sağlanması gibi çözüm önerileri sunabilirim.

Soru: Son olarak hukuk fakültesinde okumak isteyen veya hukuk fakültesinde okuyan öğrencilere neler söylemek istersiniz?

Cevap: Elbette. Hukuk karmaşık ve sürekli değişen bir alan olduğundan ilginizin olması oldukça önemlidir. Eğer okumaya karar verdiyseniz pratik bilgilerinizi geliştirmeye, dil öğrenmeye açık olmak gerekir. Bunun dışında fakülteden itibaren hedeflerini belirlemeliler ve buna yönelik çalışmalar ve ağlarını geliştirmeliler. Ayrıca hukukun hangi alanı olursa olsun sürekli öğrenmeye açık olmalılar.

Sonuç olarak hukuk fakültesinde geçirdikleri zamanı etkili kullanmalarını, sürekli öğrenmeye hevesli olmalarını, farklı fikirlere açık olmalarını ve tutkularını diri tutmalarını sürdürmeliler. Başarılar dilerim.

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar