10.3 C
Ankara
16. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Baygenç Yayınları Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni İle Röportaj

Baygenç Yayınları Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni İle Röportaj

Röportaj: Mesut SAV

Soru: Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz? Baygenç Yayınları nasıl kuruldu, nasıl bir hazırlık sürecinden geçti? Özellikle toplumdaki hangi ihtiyaçlar sizi bu çalışmaya yönlendirdi? Neden Baygenç Yayınları?
Cevap: Ben Antalya ili, Alanya İlçesi Bayır köyünde doğdum. Bayır köyü, Alanya, Denizli ve Eskişehir’de eğitimimi tamamladım. Adıyaman, Bartın ve Adana’da görevde bulundum emekli olduktan sonra memleketime geldim ve halen burada yaşıyorum.
Baygenç Yayıncılık kurulmadan önce kardeşimin ortak olduğu Baygenç Ajans diye bir şirketi vardı. Ağırlıklı reklam ve gazetecilikti işleri. Ben teklifte bulundum kitap yayınlayalım ve bir dergi çıkaralım diye. Güncel Sanat dergisi böyle doğdu. (15. yılındayız) Sonra ajans adına kitap yayınına başladık. Şirket kapandı, kardeşimde devlet kurumuna geçince iş bana kaldı. Çünkü yayınladığımız dergi ve kitaplar ortalıkta kalamaz, diye düşündüm ve 9 yıl önce Baygenç Yayıncılık olarak bir şirket kuruldu ve dergiye ve kitap yayınına yeni şirketimizle kaldığımız yerden devam etmeye başladık.
Bazı yayınevleri dijital baskı yapıyorlar ve inşaları kandırıyorlar. Ben dijital baskıya karşıyım. Çünkü bir süre sonra harflerde sorun oluyor. Sonra sayfalardaki renkler birbirini tutmuyor. İnsanların kandırılmasına karşıyım bunları yapmamak için bir yayınevi işine girdim girdim. Ayrıca dürüst olacağım diye yola çıktım. Bunu söylerken birileri böyle değil anlamında söylemiyorum kesinlikle. Benim dürüstlük ilkelerim var önemli olan bu. Bugüne kadar dürüsttük ilkemden vazgeçmedim, olduğu kadar olsun ama yanlış olmasın dedim. ‘Hırs insanın üstündeki en büyük yüktür’ hırsıma yenilmeden devam etmeye çalışıyorum. Neden Baygenç Yayıncılık? Bunun birkaç nedeni var ama ilk etapta kardeşimin ortağı olduğu Baygenç Ajanstan çıkan kitaplar ortalıkla kalmasın diye. Sonra doğduğum köyün adı Bayır, soyadımda Bayır öyleyse neden ilk üç harf “bay” ile simgelemeyelim, diye düşündüm “genç” eki yeni bir yayınevi olarak iyi olur diye düşündüm ve iki sözcük birleşerek BAYGENÇ oluştu. Genç bir yayıneviyiz. Hep öyle kalacağız umuduyla; Baygenç artık bir simge geline geldi ve böylede devam ederiz diye düşünüyoruz.

Soru: Kitabı olup sizin aracılığınız ile yayınlamak isteyen biri nasıl bir yol izlemeli?
Yanıt: Gerek yayınevimizin gerek dergimiz Güncel Sanat’ın bir yayın kurulu var. Bize gelen eserler öncelikle okunur. Yayın kurulunun çoğunluğunun evet dediği eserler dergi için ise dergide, kitap için ise kitap olarak yayınlanır.
Eserler mail ile bize iletildikten sonra yazar ve şair ile yayın kuralları üzerinde yazışmalarımız ve telefonlaşmalarımız ile iletişim kurulduktan sonra çalışmaya başlanır. Grafik, ISBN ve bandrol konusu özellikle belirtilir ve bunu üzerine anlaşma gereği sözleşme gönderilir. Büyük bir aksilikler olmadığı takdirde anlaşmadan sonra bir ay içinde eser yazara verilir. Şayet doğal bir şey olmuşsa yazar ile iletişim kurulup durum anlatılır ve süre istenir.
Soru: Peki, şimdiye kadar hangi kitapları çıkardınız ve okurlar yeni yayınları nerelerden takip edebilir?
Cevap: 400 civarında kitap çıkardık. Bunları; öykü, şiir, araştırma, deneme, çocuk yazını (öykü şiir, masal) bilimsel kitaplar olmak üzere çeşitlendirebiliriz. Kitaplarımız sitemizden takip ediliyordu, yenilemek için bir süreliğine kapattık. Onun dışında; diğer sosyal medyalardan Baygenç kitap facebooks ve baygencguncel instegram olarak takip edilebilir.
Ayrıca kitaplarımız tüm internet sitelerinde satılmaktadır. Baygenç yayıncılık olarak girildiğinde görülebilir.
Soru: Baygenç Yayınları’nın gelecek hedefleri nelerdir?
Cevap: Biz kısa zamanda çok yere ulaştık ama daha çok işimiz var, diye düşünüyoruz. Baygenç Yayıncılığa bağlı çıkan dergimiz Güncel Sanat 52 ülkeye gidiyor. Başka ülkelerden de eserler yayınlıyoruz. Aynı şekilde Baygenç Yayıncılıkta uluslararası bir yayın olarak olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Türkiye’nin hemen her bölgesinden kitaplar yayınladık ve yayınlamaya devam ediyoruz. Özbekistan, Almanya, Rusya, Romanya, Bulgaristan, Hollanda, Fransa, Sırbistan, Kazakistan, Makedonya, Romanya kitap yayınladığımız ülkeler arasındadır. Daha çok ülke edebiyatçılarına ulaşıp onların eserlerini Türkiye’de yayınlayarak tanıtmak ve yayın ağımızı genişletmek isteğimizdir. Bu yolda yakında yeni çalışmalar olacaktır, başka ülkelerin yazarları yayın listemize alınacaktır.
Ayrıca kitap fuarlarının çoğuna katılmak hedeflerimiz içindedir. Fakat bu mümkün olamamaktadır, bazılarına katılabiliyoruz. Bunu genişletmek istiyoruz ama fuar alanları artık bir rant sistemine dönüşmüş durumda. Ne yazık ki belediyeler kitap fuarı yapacaklarına birilerini kiraya veriyorlar yayıncıda kitabın fiyatını yüksek tutmak zorunda kalıyor. Bu da kitap alımlarını düşürüyor ve okuyucu sayısı azalıyor.
Baygenç yayıncılık olarak uluslararası etkinlikler yapmak hedeflerimiz içindedir. Bunu da zamanla göreceğiz. Her yıl dergimizin etkinliğini yapıyoruz. Bunu kitap yayınları olarak ta yapmak istiyoruz. 6 Mayıs günü Güncel sanat dergisi 14. Kaygusuz Abdal şiir ve öykü yarışması ödül töreni olacaktır.
Soru: Son olarak eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?
Yanıt: Teşekkür ederiz güzel bir söyleşi oldu.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar