10.3 C
Ankara
5. Mart. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Betül Altınsoy’un Değerli Şair Suat YAVUZ İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Değerli Şair Suat YAVUZ İle Söyleşisi

Röportaj: Betül ALTINSOY

Merhabalar. Öncelikle kendinizi bize tanıtabilir misiniz? Sizi, sizin kelimelerinizle tanıyalım.

Merhaba Betül Hanım, Suat Yavuz kim diye soracak olursanız Vatan sevdalısı, kendi halinde mütevazi biriyim. 1.6.1968 yılında Aksaray’ın Ortaköy’e bağlı Bozkır köyünde doğdum. İlk öğrenimimi köyümüzde tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi ilçemiz olan Ortaköy’de tamamladım. Lisede edebiyat bölümünü büyük bir başarıyla tamamladım. Okullar arası şiir yarışmalarına katılarak birincilik ve ikincilik derecelerini aldım. 1990 yılında evlilik yaparak yurtdışına Fransa’ya yerleştim. Şiirlerimi yazmaya orada devam ediyorum. “YAZARSAM ŞİİRİMSİN SUSARSAM SIRRIM” Kitabımın yanı sıra birçok Antolojilerde, dergilerde yayımlanmış şiirlerim vardır. Aynı zamanda Uluslararası Yazarlar ve şairler birliğinin üyesiyim, bundan dolayı da Uluslararası yapılan programlarda da şiirlerimle katılımda bulunuyorum.


Şiirlere olan merakınız ne zaman başladı?
Şiirlere olan merakım ilkokulda başladı fakat lisede Edebiyat bölümünü seçerek şiirin teknik ve duygu açısından birbirini tamamlaması için kendimi geliştirerek okuyucularıma şiirin en güzelini aktarmaya çalışıyorum.
Kitabınızın ismi nereden geliyor?
Kitabımın ismini birçok okuyucum merak ediyor. İlk şiire başladığım yıllarda seçmiştim aslına bakarsanız şahıs ya da kişiye özel bir seçim değildir, sadece kitabıma seçtiğim bir isimdir.
Kitabınızda okuyucuyu neler bekliyor?
Birçok okuyucu kitabımı okuduğunda mutlak kendinden de bir şeyler bulacak diye düşünüyorum. Toplumun kanayan yerlerine dokunmaya çalıştım geçmişten geleceğe bir yolculuktur benim kitabım.
Şiirlerinizi yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?
Yukarda da açıkladığım gibi kişi ya da bir şahıs İlham kaynağım olmadı, kendi içsel duygularımı kaleme almaya çalıştım Fransa’da yaşadığım için özlemlerimi dile getirdim.
Yazmak bilinçli olan insana ne kazandırmaktadır?
Çok şey kazandırır gelişi güzel yazmakta vardır fakat bilinçli yazan insan, topluma da fayda sağlaması için temaları inceleyerek ve ciddiye alarak yazar buda şu demek oluyor ki, yazan okuyucuyu da yönlendirir kalemin gücü diyorum buna.
Ülkenizdeki kitapların fiyatları konusunda ne düşünüyorsunuz?
Avrupa’da yaşadığım için Türkiye’de kitap fiyatlarını çok bilmiyorum fakat tahminim çok pahalı diye düşünüyorum.
Yazdığınız bir kitabın raflarda yerini aldığını görmek nasıl bir his?
Çok isterdim ki yazmış olduğum kitabım, Yazarsam Şiirimsin Susarsam Sırrım “tüm kütüphaneler de evlerde okuyucusuyla buluşsun. Tabiki de Türkiye ve Fransa’da birçok okurumla buluşarak taktirini aldı, buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.
Güzel ve keyifli bir sohbetti. İlave olarak başka neler söylemek istersiniz? Eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bir şiir sevdalısı olarak okuyucularıma şunu demek istiyorum hiçbir şiir duygusuz ve boşa yazılmamıştır. Sevgi ve selamlarımla teşekkür ediyorum.
Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Ben teşekkür ederim. Benim için çok keyifli bir sohbet oldu.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Bugünkü CHP, Atatürk’ün Partisi Değil, DEM’in Oyun Uşağı, Türkiye Düşmanlarının Altı Oklu Uydusudur.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Şubat 2024 tarihli Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısı konuşmasının...

Şair Kerem Taşkın-Hüzün

Yüreğim hüzünlü Göz yaşım akmıyor Kurudu göz pınarlarım Son baharda dökülen yapraklar gibi Tıpkı içimde dökülen Bir kül gibi savrulur Oradan oraya gönlüm Olduğum yerde Sanki avuçlarım içinde hepsi, Sıksam bir türlü, bıraksam...

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Son Yorumlar