10.3 C
Ankara
22. Şubat. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Betül Altınsoy’un Yazar Ömür GÜRBÜZ İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Yazar Ömür GÜRBÜZ İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Yazar Ömür GÜRBÜZ İle Söyleşisi

Röportaj: Betül ALTINSOY

Öncelikle davetimizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler.
-Ben teşekkür ederim efendim böyle güzel bir röportajda bana da yer verdiğiniz için.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
-Efendim ben Ömür Gürbüz. 05.07.1981 tarihinde Afyonkarahisar İli, Sinanpaşa İlçesi, Taşoluk Kasabası’nda ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimimi Taşoluk Kasabası’nda tamamladım. 2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Harita Kadastro bölümünü, 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü, 2020 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Bölümünü bitirdim. Evli ve 1 kız, 1 erkek çocuk babasıyım. 17 yıldır Afyon Belediyesinde memur olarak görev yapmaktayım. 1999 yılından bu yana aşk, hasret, ilahi aşk, vatan ve memleket sevgisi, ayrılık, hiciv vs. konuları içeren şiirler yazmaktayım.
Yazı ve tüm şiirlerim https://omrunherdemi.blogspot.com internet adresinde; ayrıca yazdığım ve yorumladığım şiirler Youtube kanalımda ve smule kanalında yer almaktadır. Ayrıca şiirlerim Mukaddesat Dergisi, Çıngı Kültür Edebiyat Dergisi, Alfabe Dergisi, Tarz Edebiyat Dergisi gibi birçok edebiyat dergisinde ve Afyon Hisar ile Anadolu Yakası Haber adlı gazetelerde yayınlanmıştır. Edebiyat defteri, edebiyat evi, antoloji.com gibi edebiyat sitelerinde yayınlanmış şiirlerim bulunmaktadır.
2019 yılı eylül ayında “Ömrün Her Demi” adlı ilk şiir kitabım edebiyat severlerle buluştu. 2019 yılında Kültür Bakanlığı Halk Şairi unvanını aldım. Sanat, edebiyat adına çalışmalarım devam etmektedir. Daha önce Köseoğlu mahlasını kullanmakta iken; 15 Ağustos 2021 Hisarî mahlasını vermesi ile bu mahlasıyla şiirler yazmaya devam ettim. Şiir ve edebiyat alanında çalışmalarım devam etmektedir.
Şiirlerimden bazıları bestelenmiştir. Beste yapılan şiirleri: Bugün Varsan Yarın Yoksun ( Yüksel Ekinci) , Bugün Varsan Yarın Yoksun,-Gelmedin Sen Yar ( Kamil Demirdelen ),- Candan İçre ( TRT sanatçısı Suat Yıldırım ),-Mavili (Güngör Mercan)

 

İyi yazmak için bir formül var mıdır size göre?
-Bence iyi yazmadan önce kelime hazinemizin gelişmesi için çok kitap okumak lazım. Kelime hazinesi geliştikçe daha güzel şiirler yazılıyor. İnsan oldum, yetiştim dememeli, bu modern çağda sürekli kendini geliştirmeli ve edebiyat alanında hoca ve ustalarımızın eleştirilerine de açık olmalı diye düşünüyorum.

Yazarken karşılaştığınız zorluklar oldu mu? Yazmak ve yayınlamak; sizin için hangisi daha zordu?
-Şöyle söyleyeyim. Bazen her gün ilham geldiği olur, bazen de aylarca gelmez. Bir kıta yazarsın sonraya bırakırsın beklersin, ağacın meyve vermesi gibi. İlk zamanlar yazıp sildiğim, tekrar düzenlediğim şiirlerim oldu. Kendime ait blog sitem olunca yayınlamak zor olmadı. Bu bağlamda yazmak daha zor diyebilirim.
-Kısaca şiirden de bahsetmek isterim. Şiir aslında romanın özüdür diyebiliriz. Duyguları, düşünceleri ve toplumun kanayan yaralarını bazen coşkulu, bazen hüzünlü ve edebi kurallar ile sarmalayarak bir sanat icra etmektir. Şiir olmadan şarkı, türkü olmaz. Şiir toplumun ve bireylerin duygularını yansıtan bir aynadır diyebiliriz. Her zaman söylediğim bir söz vardır: Şairler; halkın sessiz çığlıklarıdır.

Birazda blog çalışmalarınızdan bahsedelim. Ömrün her demi ismini nerden buldunuz?
-Öncelikle blog sitemin kurulmasında kuzenlerim Hilmi ve Beytullah’ın emekleri var, buradan teşekkür ediyorum kendilerine. Kuzenlerimin yıllar önce oluşturdukları blog siteleri vardı. Onların desteği ile blog sitemde yazdığım şiirlerim, yorumladığım ve yorumlamakta olduğum hem şahsıma ait, hem de edebi üstatlara ait seslendirdiğim şiirler ve makale türü yazılar bulunmaktadır. Genel de şiirlerim hece ölçüsü ve kafiye düzenindedir, az da olsa serbest vezinle yazdığım şiirler de vardır. Ömrün her demi kelime anlamı olarak Ömür’ün her anı demek, her anından kesitler sunan ve ilk şiir kitabımın da adıdır. Ondan esinlenerek bu isimle sitemi oluşturdum.

Antoloji çalışmalarınıza devam ediyor musunuz, hangi antolojilerde yer aldınız?
-Eskisi kadar olmasa da antoloji çalışmalarınıza devam ediyorum. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında “Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın”, “Kadınlar Ölüyor Dünya Utansın” , “Bırakın Kızlar Okusun” , “1 Şehit, 1 Öykü,1 Şiir” ve “Büyük Taarruzun 100.Yılına Ahde Vefa” antolojilerinde yer aldım. Son zamanlarda birbirinden kıymetli şair ve yazar arkadaşlarla “1 Şehit, 1 Öykü,1 Şiir” projesinin 2. sini hazırladık. Yakın bir zamanda 1 Şehit, 1 Öykü,1 Şiir kitabımızın 2. cildi çıkacak inşallah. Bu vatan için canını feda eden şehitlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Bir nebze olsun çorbada tuzumuz bulunsun diye şiir ve öykülerimizle aziz şehitlerimizin hatırasını yad etmeye çalışıyoruz. Bu antolojinin satışından elde edilen gelirin tamamı şehit ailelerine bağışlanacak, ilkinde olduğu gibi.

En son okuduğunuz roman hangisi hatırlıyor musunuz?
-Efendim güzel olan roman, şiir, araştırma, hikâye vs. kitapları okumaya çalışırım hemen her gün. En son okuduğum Soner Yalçın’ın “ Kara Kutu” kitabıdır. Ondan önce de “Etkileyici Hitabet Sanatı ve Beden Dili” kitabımı okudum.

Okur sayısının arttırılması için neler yapılmalıdır?
-Okur sayısı demişken, dertli olduğum bir noktaya değindiniz. Maalesef şiir kitaplarına ilgi az. Kitap fuarlarına da insanların bazıları gezmeye geliyor yaşayarak tecrübe ettim. Öğrencilerin ellerinde tablet, telefon sosyal medyada ömürlerini heba ediyorlar. Bence reklamlarda, sosyal medyada, tv ve sinemalarda kitap tanıtımları olmalı ve kitap sevgisini içeren konular işlenmeli. Ürün reklamları yapılması demiyorum bu arada. Kitaplarla ilgili Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimler ortaklaşa bir çalışma yaparak kitap tanıtımları yapılarak, okur sayıları artırabilir.

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Sizi tanımaktan çok mutlu olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. İlhamınız bol olsun efendim.
-Ben teşekkür ederim efendim kıymetli vaktinizi ayırdığınız için. Sizi tanımaktan ben de mutlu oldum. Çalışmalarınız da başarılar dilerim. Allah’a emanet olun. Saygı ve selamlarımla.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Şair Kerem Taşkın-Çiçek Bahçem

Bahçemde tohumlar ekiyorum. Bekliyorum onları, Büyüsünler diye. Bana bir nefes olsunlar diye. Yaşıyorum onların hep içinde, Göz bebeklerimin önünde, Sarı, yeşil, mor, pembe, Hepsi gözümün önünde. Bahçeme bir adım attım. Sanki rüzgarla beraber...

Türkav Asil Kalemler’in Bu Haftaki Konuğu Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca Oldu.

Türkav Asil Kalemler Yazarlık Okulu bu haftaki yazar buluşması toplantısında Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca’yı misafir etti. Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (Türkav)...

Son Yorumlar