10.3 C
Ankara
15. Haziran. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Betül Altınsoy’un Yazar Özge DOĞAR İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Yazar Özge DOĞAR İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Yazar Özge DOĞAR İle Söyleşisi
Röportaj: Betül ALTINSOY

Merhaba, öncelikle âdettendir sorulur, kimdir Özge DOĞAR?
Aslında çok kolay görünen, zor bir soru. Sinirlendiklerinde insanlar birbirlerine “Kimsin Sen?” diye soruyorlar. Evet kimiz biz, dünyadaki yerimizi nasıl tanımlıyoruz. Dışarıdan ve bazen içeriden kendimize baktığımızda kiminle karşılaşıyoruz. Ben kendimi haksızlığın olmadığı bir dünya yaratmaya çalışan birey olarak tanımlıyorum çünkü hayatım bunun üzerine kurulu. Nerede haksızlığa uğrayan bir unsur varsa, ben onunlayım. Romanlarıma da bu yansıyor tabi.

Yazmak sizin için ne ifade ediyor?
Yazmak, hayata dair bir duruş sergilemektir. Bir derde çözüm arayışıdır ve bunu yazar çoğu zaman kurgu karakterleriyle yapar. Bazen sonuç olur, bazen almaz, mühim olan yazmanın kendisidir.

İlk kitabınızı elinize aldığınızda neler hissettiniz?
2013 Meraklı Pandora benim ilk kitabımdı. Deneme türündeki yazılardan oluşuyordu. Çok heyecanlanmıştım. Okuduktan sonra insanların tepkisi ne olacaktı, neler söyleyeceklerdi. Fuarlar yazarlığımın ilk yılları benim için çok önemliydi çünkü kitabımı eline alıp bakan her okuyucunun yüz ifadesinden bir şeyler çıkarmaya çalışıyordum.
Sizi yazmaya özendiren şeyler nedir?
Yaşam, mucizevi bir yer. Nefes almak, vermek bunu hissetmek. Yaşamak kendi başına bir devrim. Doğanın kendisi yılmaz bir savaşçı, insanın özünde bitmeyen bir kaynak var. Yazmak için daha ne olsun.

Bu sıralar üstünde çalıştığınız başka kitaplar var mı?
İki çalışman var; biri okullara dağıtılacak olan etkinlik kitabı. Diğeri de Renkli Çiçeklerim var, öykü dosyası. Bu dosya, çiçekçi kadın Pembe’nin düşlerinden oluşuyor.

Edebiyatı bir şehre benzetseydiniz hangi şehre benzetirdiniz, neden?
İstanbul. Çünkü İstanbul her şey. Edebiyat ’in bütün türlerini içinde barındırıyor.

Eserlerinizde tam olarak yansıtmak istediğiniz konular nelerdir?
Eserlerimde çocuk ve kadın sorunları ön planda. Herkesin mutlu çocukluk geçirdiği bir dünya hayal ediyorum. Emeğin kazandığı ve insanların birbirlerini öldürmediği, çocuk ve kadın istismarının olmadığı, kadın cinayetlerinin engellendiği bir dünya. Bu çok zor değil kurgusu varsa gerçekleştirebiliriz de.

Yazarlık alanında en büyük hayaliniz nedir?
Sonsuza kadar yazabilmek…

Sorularıma verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederim. Siz bir şey eklemek ister misiniz?
Okumak, insanları diğer insanlardan farklı kılar. Çünkü okudukça değişir dönüşürüz. Algımız değişir, duruşumuz değişir. Okuyun, daha çok okuyun.

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Sizi tanımaktan çok mutlu olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. İlhamınız bol olsun efendim.

 

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar