10.3 C
Ankara
3. Şubat. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Spor Cengiz Kesici Yazdı - Hareketli Yaşamanın Önemi

Cengiz Kesici Yazdı – Hareketli Yaşamanın Önemi

İnsan vücudu hareket etmeden yaşamaya uygun değildir. Bacaklar uzun mesafe yol yürümeye ve koşmaya; kollar yukarı, öne ve yana kolayca uzanabilecek ve yük taşıyabilecek; gövde öne ve kısmen arkaya esneyebilecek şekilde yaratılmıştır. Eller ve ayaklar; bacak ve kolları destekleyecek şekilde çok işlevsel özelliklere sahiptir. Omurga ise vücudun dik durması ve hayati organların korunması için önemlidir. Bütün bu özellikler göz önüne alındığında insanın uyku ve dinlenme zamanları dışında uzun süre hareket etmeden yaşaması ciddi sağlık problemlerine yol açar. Kaslar zayıflar. Halk arasında kireçlenme adı verilen eklem rahatsızlıkları ve hücrelere yeterince oksijen gitmemesine bağlı olarak organ hasarları meydana gelir. Hem ömür kısalır hem de kaliteli bir yaşam sürdürülemez.
İçinde yaşadığımız yüzyılda teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Eskiden ciddi şekilde kas gücü gerektiren birçok iş artık sadece bir düğmeye basılarak yapılabilmektedir. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi ve mutfakta kullanılan diğer elektrikli aletler ev işlerini kolaylaştırırken bilgisayar, yapay zekâ ve iş makineleri gibi birçok teknolojik icat da iş yaşamının ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yine neredeyse ihtiyaç duyulan her şey internet üzerinden sipariş edilerek kapıya kadar getirtilebilmektedir. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonları gün geçtikçe daha çok insan tarafından ve daha uzun sürelerde kullanılmaktadır. Bu cihazların girmediği ev ve kullanmayan kişi hemen hemen yok denecek kadar azalmıştır. Bütün bu teknolojik gelişmeler ve insan yaşamını kolaylaştıran icatlar hem işlerin fazla güç sarf etmeden yapılmasını sağlamış hem de beraberinde hareketsiz bir yaşama doğru gidişi hızlandırmıştır.
Artık günümüzde evden dışarı çıkmadan her türlü ihtiyacı karşılayabilmek ve işleri yürütebilmek mümkündür.
Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen zaman her geçen gün artmaktadır. Özellikle gençler bilgisayar başında sabahladığından okul başarıları düşmekte, sürekli yorgun ve mutsuz hissetmekte; sosyalleşme ve açık havada zaman geçirme konularında gittikçe gerilemektedirler.
Teknoloji, çağımızın vazgeçilemez gerçeğidir. Yerinde ve zamanında kullanıldığında birçok işi yapmak, dünyanın en ücra köşesiyle iletişim halinde olmak mümkündür ama insan sağlığını tehdit etmeye başladığında bu konunun üzerinde durulması, gerekli tedbirlerin alınması gerekir.
Neden hareketli bir yaşamı tercih etmeliyiz?
Artık çağımızın ciddi bir problemi olarak karşımıza çıkan hareketsiz yaşam; başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi sorunları ve osteoporoz gibi birçok hastalığın artmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürebilmek için hangi yaşta olunursa olunsun hareketli yaşam tercih edilmelidir. Kişi zamanını doğru planlamalı, televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği sürenin yanında spor yapmayı, sosyalleşmeyi, doğayla ilgilenmeyi de önemsemeli ve sürekliliğini sağlamalıdır.
Hareketsiz yaşam beden ve ruh sağlığını tehdit ettiği gibi sağlıklı yaşlanmanın önünde de ciddi engeldir. Çocukluğundan itibaren hareketli yaşamayı, yeterli ve dengeli beslenmeyi ve doğru bilgilerle kendini donatmayı başaramayan insanlar yıllar ilerledikçe hem beden hem de akıl sağlığı konusunda ciddi problemlerle karşı karşıya kalacaklardır.
İnsanlar yaşlarına uygun olacak şekilde hareketli yaşamayı tercih etmelidir. Genç bir insanın yapabileceği sporla ileri yaşlardaki bir insanın yapabileceği spor aynı değildir. Bu nedenle kişiler hareketli yaşamayı planlarken yaşlarını göz önünde bulundurmalı ve kendilerine zarar vermeyecek sporları seçmelidir. Gerekirse uzmanlara danışılmalıdır.
Düzenli olarak yapılan yürüyüş, kasları ve kemikleri güçlendirmeye yönelik sporlar hem vücudun genel görüntüsünü güzelleştirir hem de ilerleyen yaşla birlikte daha sağlıklı olmayı destekler. Böylece kaslar ve eklemler daha esnek, kemikler daha güçlü hale gelir. Kondisyon ve dayanıklılık artar. Refleksler gelişir. Dengeli hareket eden bir vücuda sahip olunur. Yorgunluk ve depresyon azalır. Olası kaza ve yaralanmalara karşı bedensel korunma gelişir.
Aynı şekilde hareketli yaşamanın; kalp ve damarların daha sağlıklı olması, kolesterol ve trigliserit düzeyinin normal sınırlarda tutulması, akciğerlerin tam kapasite çalışması sayesinde bütün organlara yeterince oksijen gitmesi, vücudun su, tuz ve mineral kullanımının dengelenmesi, metabolizmanın hızlandırılması gibi birçok faydası vardır.
Düzenli olarak egzersiz yapan kişi kendine zaman ayırmış olur. Hayatın akışı içinde karşılaştığı sorunlarla başa çıkmaya çalışırken biraz nefes alır. Daha toleranslı olmayı öğrenir. Kendini daha iyi ve mutlu hisseder. Sosyalleşir. Olumlu düşünme ve stresle başa çıkma becerileri gelişir. Kilo problemi ortadan kalkar.
Böylece kendisiyle barışık olur. Daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürdürür.

Cengiz KESİCİ
Uzman Gıda Mühendisi
Uluslararası Sağlıklı Yaşam Derneği Genel Başkanı

1 Yorum

Comments are closed.

- Advertisment -

En popüler

Kenan Eroğlu Yazdı – Biz Her Konudan Anlarız(!)

Kenan Eroğlu Yazdı - Biz Her Konudan Anlarız(!) Monşer: -Bir türlü anlamıyorum, Polis bugün tutukluyor, ertesi günü birkaçını serbest bırakıyor. Adamın suçu yoksa neden tutukluyorsunuz?...

Kerem Taşkın-Zeytin Dalı

Kerem Taşkın-Zeytin Dalı Barışın simgesidir zeytin dalı Küskünlerde artık barışmalı Kırılmışsa bir zeytin dalı Herkes birbirinine koşmalı Dallar da zeytinler Bahçelerde çiçekler Gönüllerde filizler Gülsün artık yüzler Nedir bu inatlar Kırılmış kanatlar Bitmezse bu ayrılıklar Paklar...

Devlet Bahçeli: Kiralık Anket Şirketleri Amasya’ya Baktınız mı?

Devlet Bahçeli: Kiralık Anket Şirketleri Amasya’ya Baktınız mı? Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 31 Ocak 2023 tarihli TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları...

Devlet Bahçeli: İP Başkanı Diyarbakır’a Gidip Utanmadan, Sıkılmadan, Vicdanı Sızlamadan Silahlara Veda Mesajı Vermiştir.

Devlet Bahçeli: İP Başkanı Diyarbakır’a Gidip Utanmadan, Sıkılmadan, Vicdanı Sızlamadan Silahlara Veda Mesajı Vermiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Ocak 2023...

Son Yorumlar