10.3 C
Ankara
23. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Yerel Çorum’da İstiklâl Marşı’nı En Güzel Okumak İçin Yarıştılar

Çorum’da İstiklâl Marşı’nı En Güzel Okumak İçin Yarıştılar

Çorum’da İstiklâl Marşı’nı En Güzel Okumak İçin Yarıştılar

Kısa Adı Türkiye TÜRKAV olan Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çorum İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışma 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘İstiklâl’den İstikbale’ konulu İstiklâl Marşı’nı güzel okuma yarışmasının finali ve ödül töreni 11 Mart 2022 akşamı Çorum Buhara Kültür Merkezinde gerçekleşti.

TÜRKAV Çorum İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışmaya 65 öğrenci katılım gösterirken İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen yarışmanın finaline Çorum Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, MHP MYK Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kürşat Azkur, Çorum Belediyesi İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Bektaş, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gülgör, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, Çorum MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Türk Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, TÜRKAV Çorum Şube Başkanı İsmail Deli, Çorum Ülkü Ocakları İl Başkanı Orhan Tosik, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şube Başkanı Galip Deniz, öğrenciler ve veliler katıldı.

Yarışma jürisinde Gökçer Öğünç, Alperen Uluer, Gülay Durukan, Reyhan Cevizci ve Bora Yarımca görev aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın sunuculuğunu ise Demet Güçlü Armutcu üstlendi.

Programın açış konuşmasını yapan TÜRKAV Çorum Şube Başkanı İsmail Deli, İstiklâl Marşı’nın eşsiz bir şaheser olduğunu belirterek, “İstiklâl Marşımız, milli birlik ve beraberlik duygusunun, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunun veciz bir biçimde ortaya konduğu ‘milli mutabakat metni’dir. İstiklâl Marşımız, yüz bir yıl önce bu topraklara operasyon yapmaya kalkışanlara, Akif’in dizeleriyle milletimizin haykırışıdır. Bu öyle bir haykırıştır ki yankısı bugün, Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı, Eren Harekâtları’nda ve Karabağ’da duyulmaktadır. Dün Sakarya’da, Dumlupınar’da, Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda düşmana geçit vermeyen ecdadın torunları, bugün de aynı azim ve kararlılıkla yedi düvelin yanı başımızda kurduğu oyunları canları pahasına bir bir bozmaktadır” dedi.

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ise Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Mücadelesi döneminde Türk milletinin haykıran iradesi ve meydan okuyan nefesi olduğunu ifade ederek, “İstiklâl Marşı’mızın yazılmasına neden olan ahval ve şartları hazırlayan dış ve iç ihanet cepheleri şunu iyi anlamalıdır ki; hür olmanın, bağımsızlığın ne demek olduğunu bilen, Türklük gurur ve şuuru, İslâm ahlâk ve fazileti üzerine yetişen nice neslimiz, İstiklâlimizin dizelerini ebediyyen haykıracaktır” diye konuştu.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise konuşmasında peygamber efendimizin hicreti esnasında gizlendiği Sevr Mağarasına atıfta bulunarak, şunları söyledi: “Efendimiz Ebubekir’e ‘Korkma, Allah bizimle’ diyor. Mehmet Akif bundan 100 yüz yıl önce aynen bir mağarada sıkıştırdıkları gibi milletimizi, etrafımızda İngiliz’i, Amerikalısı ne kadar gavuru varsa, yılanın çıyanın bol olduğu bir noktada milletini gözünden sakındığı için, mazlumların son kalesi olan bu milletin, devletin düşmemesi için milletimize bakarak ‘korkma’ diyor ve devlet yeniden kuruluyor. Bu millet yüz yıl sonra hala tüm mazlumların umuduysa ‘korkma’ ifadesi şu anda da geçerli ve korkmuyoruz.”

- Advertisment -

En popüler

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Son Yorumlar