10.3 C
Ankara
30. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Genel Dünya Türk Gençleri Birliği: Kerkük'te Gelişen Hadiseleri Kaygı ve Dikkatle İzliyoruz.

Dünya Türk Gençleri Birliği: Kerkük’te Gelişen Hadiseleri Kaygı ve Dikkatle İzliyoruz.

Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Merkezi 4 Eylül 2023 günü ve sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Açıklama şöyle;
TÜRK VE DÜNYA KAMUOYUNA DUYURULUR
Irak’ta, özellikle de Kerkük’te, son dönemde yaşanan tahrikler ve baskı politikalarını endişeyle ve büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Bu çerçevede Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanlığı güçlerinin kullandığı karargâh binasının Barzani aşiretine teslim edilmesini öngören kararı ve bu karar sonrasında şehirde vuku bulan hadiseleri kaygı ve dikkatle izliyoruz.
Kerkük’ü istikrarsızlaştırmak isteyen, Türkmen realitesini görmezden gelen ve şehrin demografik yapısını hedef alan her türlü girişimi kınıyoruz. Irak’ın kurucu asli unsurlarından olan Türkmen toplumu, Irak’ın toprak bütünlüğünün de yegâne koruyucusudur, bunu da yeniden ikrar ediyoruz. Neyse ki; Kerkük’ü Kürtleştirmeyi ve Irak’tan ayırmayı hedefleyen hatalı karar, Türkmenler ve Araplar tarafından engellenmiştir.
Kerkük’ün statüsü, Irak’ta güvenliğin ve huzurun teminatıdır. Bu nedenle şehrin statüsünü değiştirmeye çalışmak, hiç kuşkusuz ülkenin ve bölgenin huzur ve güvenliğini ateşe atmaktır. Bölgede adaletin kurucusu ve barışın koruyucusu olan Türk toplumunu ve Türk devletini yok sayarak atılacak her adımın karşısındayız.
Bölge halkları unutmamalıdır ki; Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan bölgedeki tek güç Türkiye Devletidir. Irak halkı ve Türkiye arasında güçlü bir dostluk köprüsü vardır. Bu köprünün ayaklarını Türkmenler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda 32 ülkede yer alan 72 teşkilatımızla Türk Devletinin bölgedeki istikrarı koruyucu ve kargaşayı önleyici politikalarını ve çabasını destekliyoruz.
Türk Devletinin, bölgede istikrarı bozmaya çalışanlara karşı caydırıcı tedbirlerini desteklemekte ve aldığı tedbirleri memnuniyetle izlenmektedir.
Dünya Türk Gençleri Birliği
- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın-Susuz Çöl

Susuz Çöl Aşk nedir? Susuz çölde açan bir çiçek mi? Sonsuz denizlerdeki küçük bir adam mı? Gecenin karanlığında parlayan bir yıldız mı? Yoksa bir tohumun toprakla buluştuktan Sonraki beklediği can...

Çevre Sağlıkçılar Derneğinden 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü Ziyaretleri

2022 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerinin mesleki haklarını savunan kısa adı ÇEVSADER olan Çevre Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği...

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Son Yorumlar