10.3 C
Ankara
18. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Yerel Eskişehirli Kadın Girişimcilerin Başarısı

Eskişehirli Kadın Girişimcilerin Başarısı

Eskişehirli Kadın Girişimcilerin Başarısı

Bir Mehmet UĞUR Röportajıdır

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Ben Emine Özgel. Kimya Öğretmenliği mezunu olup 10 yıldır çeşitli imalat sektörlerinde görev aldım. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamla ilgileniyorum. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler düsturu ile hareket ediyorum. Bu düsturdan hareketle sağlıklı yaşam konusunda kendi hayatımın yanı sıra ailemin, sevdiklerimin ve toplumun da yararına çalışmalar yapmaya gayret ediyorum.

Merhaba, Ben Canan Şerefli Avsan. Makine Mühendisliği mezunuyum. Profesyonel meslek hayatım dışında bazı arkadaşlarıma sağlıklı beslenme, günlük aktiviteler, spor ve motivasyonlarını arttırmak konularında destek oluyorum. Etrafımdaki insanlara pozitif yönde etki etmek beni de motive ediyor ve daha çok insanın hayatına dokunmak istiyorum.

Fermantasyon ve fermente gıda nedir?

Fermantasyon bir çeşit mayalanma olup bir gıdanın içerisindeki şekeri faydalı bakteri mikroorganizmaların yeni bileşenler, vitaminler, mineraller, enzimler ve yararlı organik asitlere dönüştürdüğü mucizevi bir gıda oluşumu sürecidir.
Fermente gıdalar bizlerin hayatında çok uzun zamanlardan beri var. Ekşi mayalı ekmek, sirke, tarhana, kefir, turşu, yoğurt, şarap bunlardan en fazla bilinenlerdir. Fermantasyon işlemi besinlerin gıdaların besin değerini katbekat arttırarak sağlıklı bir şekilde daha uzun süre muhafaza edilmelerini sağlar. Örneğin; pişirilen bir yemekte besin değeri düşerken fermente edilmiş bir gıda tükettiğiniz zaman çok daha yüksek besin değerini tüketmiş olursunuz.
Ülkemizde çok bilinen fermente gıdalar biraz önce bahsettiğimiz gibi olmakla beraber, Orta Asyadan topraklarımıza getirmek istediğimiz mucizevi fermente gıdalardan birisi de kombuchadır. Diğer fermente gıdalar ile arasındaki en önemli fark; Kombuchayı günün her saatinde, her yaş aralığında günümüze lezzet ve şifa katmak için rahatlıkla tüketebiliriz.

Kombucha Nedir?

Sanıldığının aksine kombucha yeni bir içecek değil. Aksine 2200 yıllık tarihi ile Uzakdoğu’da hayat bulmuş ve ölümsüzlük içeceği olarak anılan bir şifa kaynağıdır. Kombucha; siyah çay, şeker ve SCOBY adı verilen bakteri maya ve yararlı bir çok mikroorganizmanın koloni halinde yaşadığı bir yapı aracılığıyla fermente edilerek üretilen bir içecektir.
M.Ö.200 yıllarında dermansız hastalığa yakalanmış olan Japon hükümdarını şifalandırmasıyla tarih sayfalarında yerini almaya başlayan kombucha; Samurayların mataraların da enerji ve besin içeceği olarak yerini almış, daha sonra Rusya üzerinden Avrupa’ya yayılan bir üne sahip olmuştur. Ülkemizde yeni yeni bilinmekle beraber hem uluslararası alanda hem de ülkemizde birçok araştırma ve makaleye konu olmuştur.

Kombuchanın bu kadar popülerleşmesini neye bağlıyorsunuz?

Sağlıklı beslenmeyi yaşam şekli haline getiren insanlar artık farklı içecek ve gıda kaynakları araştırıyor. 2019 yılı itibari ile meydana gelen Pandemi ile insanlar daha doğal ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye başladı. Bu süreçte ülkemizde de bilinirliği ve tüketimi arttı.
Dünya çapında fermente gıdaların sağlığa faydaları öne çıkmakta ve artık birçok ülkede evde kuru bakliyat, mantar gibi birçok gıda fermente edildikten sonra tüketilmeye başlandı. Ama kombuchanın yeri ve tüketimi diğer fermente gıdalardan çok daha farklı olduğu için tüketim trendi giderek artmaktadır.

Peki, siz nasıl tanıştınız kombucha ile?

Bundan birkaç yıl önce sağlıklı yemekler yapan bir restoranda kombuchayı deneyimle fırsatı buldum. Lezzeti bizi sararken sağlıklı olması bizi kombuchaya daha da bağladı. Daha sonra bu içeceğin kökeni ve faydaları üzerine araştırma yaptık. Bilimsel makaleler, üniversitelerin farklı araştırmaları, tarihten günümüze olan serüveni, farklı ülkelerdeki yeri ve kullanımı üzerine araştırmalar yaptık. Yurtdışında kombucha üzerine özel cafe ve mekanların hizmet verdiğini gördük ve ülkemizde de bunun yaygınlaşması gerektiğini düşündük. O günden beri en yakın dostlarımız başta olmak üzere herkesle hem içeceği hem de edindiğimiz tüm bilgileri paylaşarak büyümeye odaklandık.

Kombuchanın faydaları nelerdir?

İçeriğinde yedi farklı probiyotik mikroorganizma olduğu bilindiğinden en yüksek probiyotik orana sahip olan içeceklerin başında gelir. Bu nedenle bağırsak sağlığı için çok önemli bir besindir. Bağırsak florasını düzenlediği için bir çok hastalığın önlenmesine ve tedavi edilmesinde destek olur. Ayrıca mutluluk hormonlarının bağırsak da salgılanması nedeniyle endorfin oksitosin gibi hormonların salgı hızını arttırarak anksiyetik bozukluklarda ve depresyon gibi psikolojik ve zihinsel iyi olma halleri için tavsiye edilir. Araştırmalarda profilaktik ve teröpatik etkisinden sıkça söz edilir. Avrupa’da birçok psikolojik rahatsızlıklarda destekleyici içecek olarak tavsiye edilmektedir. İçeriğindeki glukuronik asitler sayesinde pankreasın yükünü azaltır ve karaciğeri sağlıklı tutar. Enzim mineral dengesini sağladığı için birçok cilt hastalığında iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
C vitamini içeriğiyle ile kalp damar sağlığını korunmasında yüksek tansiyonun dengelenmesinde görev alır. Şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebildiği, insülin direncine olumlu olarak destek sağladığı için özellikle tip iki diyabet hastalarında kullanılması tavsiye edilir. Son yapılan çalışmalarda kanser hastalığı üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiş olup kanser oluşumunu önlemede faydalıdır. İçeriğindeki hyaluronik asitler sayesinde antiaging özelliği bulunur ve cildin kolojen üretimini arttırır. B vitamini içeriğiyle beyin fonksiyonlarında dengeli çalışmayı sağlar. Antioksidan ve detoks etkisi sağlar. Bunlara ilaveten sayılabilecek o kadar çok fayda ve etkisi var ki ölümsüzlük iksiri veya şampiyonların içeceği olarak anılmasının hakkını veren bir içecektir. Tabiki kombucha bir ilaç değil bunu da unutmamak gerekiyor.


Peki içine şeker katıyorsunuz bu ürünün sağlıklı olması ile çelişmiyor mu?

İçine koyulan şeker SCOBY kültürünün beslenmesi ve çayın fermente olması için gerekli. Biz bu şekeri kendimiz için değil SCOBY için ekliyoruz. Örnek vermek gerekirse elektrikli bir cihazı fişe takmadan yani enerji almadan çalıştıramazsınız. SCOBY’ye enerji vermeden yani şekerle beslemeden fermantasyonu başlatamazsınız. Zaten şekerin %90’ından fazlasını SCOBY tüketiyor.

Bilinen zararları var mı?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Buradaki en önemli kriter kombuchanın üretildiği ortam koşullarıdır. Eğer ortam ve çalışılan malzemeler steril değilse farklı bulaşlar kaynaklı hastalıklar oluşabilir. Ama bu doğrudan doğruya kombucha kaynaklı değildir. Bu nedenle kombucha hangi şartlarda üretildiği, hangi şartlarda saklandığı emin olunan yerlerden alınmalıdır.

Kombucha ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Combo çayı sürekli düzenli kullanan herkesten vücudunu takip etmesini ve bize mutlaka geri dönüşlerde bulunmasını istiyoruz. Tabiki aldığımız geri dönüşler kişilerin kullanım amaçlarıyla orantılı oluyor. En fazla aldıklarımızda bahsedersek; bağırsak sisteminin düzenlendiği, sindirimlerinin kolaylaştığı ve mide problemlerin azaldığı; cilt kuruluğu ve birtakım cilt hastalıklarında gerilemeler olduğu, gece uykusunun daha rahat olduğunu söyleyenler var; sabah daha enerjik ve zinde kalktığını söyleyenler var. Üç yaş üstü kullanan tüketicilerimiz var ki bunlar keyifle içtikleri için aileleriyle beraber asitli zararlı bileşenler içeren içecekler tüketmemiş oluyorlar Bu da ayrıca bir keyif bizler için.

 

Peki Kombucha’yı siz düzenli olarak tüketiyor musunuz ve tüketiminiz sonrası kendinizde neler gözlemledinız bizlerle paylaşır mısınız?

Elbette zaten bu işe başlarken kendimizde gördüğümüz faydalarını gözlemledikçe, etrafımızla paylaşmak onların da birçok alanda şifalanmasını isteyerek biz bu yola çıktık. Cildimizde, bağırsak ve sindirim sistemimizde değişiklik gözlemdiğimizi ve psikolojik olarak kendimizi daha iyi hissettiğimizi söyleyebiliriz.

Kombuchayı nasıl tüketmeliyiz?

Kombuchayı isterseniz sabah uyandığınızda, istersiniz kahvaltınızda, isterseniz gün içerisinde Yemeğinizin yanında ya da uyumadan önce rahatlamak için tüketebilirsiniz. Biz sürekli farklı lezzetler arıyor, tükettiğimiz besinleri daha faydalı ve probiyotik hale getirmek için kombuchalı tarifler hazırlıyoruz. Bu lezzetlere instagram hesabımızdan rahatlıkla ulaşılabilir. İster içeceklerde ister et ya da sebze yemeklerinde ya da arzunuza göre tatlılarda da kombucha kullanarak sizlerde yemeklerinizi lezzetlendirip şifalandırabilirsiniz.


Vücudumuzdaki etkisini görmek için ne kadar düzenli içmemiz lazım?

Bu kişiden kişiye bünye yapısına bağlı olarak değişmekle beraber bir hafta içerisinde günde bir ya da iki kez tüketilmesi ile olumlu sonuçlar almaya başladığını görebiliyorsunuz.

Peki hangi çeşit kombuchalarınız var?

Nüwa Kombucha olarak biz dört çeşit diyoruz. Sade,elma-tarçın, kahveli ve neli isterseniz.
Eğer farklı bir aroma isterseniz istediğiniz aromayla, sayfamızdaki tarifleri de kullanarak kendiniz yaratabilirsiniz; çilekli, karpuzlu, kavunlu, naneli… Karar size kalmış ama

Peki sizin favoriniz hangisi?

Açıkçası günün saatine ve ruh halime bağlı olarak değişiyor. Sabahları uyandığımda sade kombuchayı tercih ederken, öğle saatlerinde arkadaşlarımla sohbet ederken kahveli, kızımla vakit geçirirken de kombucha ile hazırladığımız smoothiler favorim.

Orjinal bir isminiz var ve logo tasarımınız da birçok çağrışımlar uyandırıyor. İsminizin ve logonuzu hikayesini anlatır mısınız?

İki kadın girişimci olarak hem markamızın hem de logomuzun öncelikle kadını ve kadının gücünü temsil etmesi gerekiyordu. Kombucha Uzakdoğu kökenli ve ölümsüzlük iksiri olarak anılıyor. Biz de orijinal kökenlerine saygımızı göstermek, yenilenmenin ve kadının gücünü temsil edecek bir isim arayışına girdik. Çin mitolojisinde yer alan Nü-wa tanrıçası, yeryüzünde meydana gelen felaket sonrası gök ayrılırken ve dünya yok olmak üzereyken kaosa son veren ve hayatın yeniden yeşermesine vesile olmuş bir tanrıçadır. Bir noktada tüm dünyaya can veren bir annedir. Bütün özellikleri bizim felsefemize uyduğu için Nü-wa ismini seçtik. Burada yüzümüzü doğaya döndüğümüz bir şifalanma, canlanma ve dönüşüm içerisinde olduğumuzu anlatan bir logo ile duygu ve düşüncelerimizi herkese yansıtmak istedik. Logomuza her baktığımızda kadının ve doğanın gücünü, ikisinin birleştiği zaman her şeyin üstesinden gelinebileceğini çağrıştırıyor. Böylelikle Nü-wa kombucha filizlenmeye başlamış oldu. Bundan sonraki süreçte köklenerek dallarımızı gökyüzünün en yüksek mertebesine kadar yükseltmeye niyetliyiz.


Nü-wa Kombucha’ya nerelerden ulaşabiliriz?

Eskişehir’de bir üreticiyiz. Eskişehir içinde kendimiz dağıtımını yapıyoruz, şehirlerarasında ise kargo ile gönderim yapıyoruz.
@nuwakombucha Instagram adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar