10.3 C
Ankara
23. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Halk Şairi Fendiye DİNÇ ile Röportaj

Halk Şairi Fendiye DİNÇ ile Röportaj

Halk Şairi Fendiye DİNÇ ile Röportaj

Fendiye Hanım okuyucularımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Örneğin kaç yıldır Kırşehir’de yaşıyorsunuz, nerelisiniz?
1968 ‘de Aksaray’ın Harmandalı kasabasında doğdum. Gurbetçi bir ailenin en küçük kızıyım. Evliyim iki kız bir erkek çocuğum var.
2014 yılında eşimin tayini dolayısıyla Kırşehir’e taşındım. Aynı zamanda şiirle iç içe olmama vesile olmuştur. Kırşehir Yazarlar Ve Şairler Derneğine üye olduktan sonra kısa bir zaman zarfında şiirde uzun bir yol katettim. Özel Yaşamda çalışıyorum.

Sizce bir şiir kitabı hangi özellikleri taşımalıdır?
Bence bir şiir kitabı her konuyu ele aldığı gibi birçok şiir tarzını da içinde barındırmalıdır, yani demek istediğim tek düze şiir klasikleşti diye düşünüyorum. Yeri gelmişken nacizane fikrimi de belirtmek isterim siyaset ya da küfür konulu şiirleri kitabımda özellikle istemiyorum, saygı çerçevesinde her gönüle dokunacak yeni şiir tarzlarıyla bezenmiş, özellikte olmalıdır.

Kariyeriniz boyunca yorulduğunuz, umutsuzluğa düştüğünüz, her şeyi bırakıp gitmek istediğiniz anlar oldu mu?
Hayır bu konuda asla hiçbir zaman yorulmadım, halkla iç içe olmayı her daim sevmişimdir çünkü okuyucu ve dinleyici Sayesinde bende yüreğimi ayakta tuttum, onların desteği olmasa idi tabiki de şu anki yerde olamazdım.

Bu zamana kadar edebiyat alanında hangi etkinliklere, antolojilere vb. çalışmalara katıldınız?
İlk katıldığım program Neşet Ertaş anma programıdır. Ayrıca Uluslararası Ahi Programı, 10.Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni, 2.Pekmez Festivali, Dadaloğlu Programı, Aşık Sait 5.Ozanlar Şöleni, Uluslararası Ahi Programı, Şemsi Yaslıman Gönül Birliği Kültür Şöleni, 3.Pekmez Festivalleri, Alirıza Güney Anma Programı, 11 Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni Olmak Üzere Birçok Programda Yer Aldım.
Sonrasında ” KALBİ KIRIK HAYALLER” adı altında ilk roman türü kitabımı çıkardım.
İkinci kitabım olan “GÖNÜLDEN KALEME SIRLAR” İsimli kitabımı çıkardım.
Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneğinin katkılarıyla “GÖNÜL DAĞI” isimli Antolojiye katıldım.
CENDERE antolojisine katıldım.
Uluslararası şiir Yarışmalarında birincilik ve ikincilik derecesi aldım.
Bursa, Altın Kalemler Yarışmasında da dereceye girdim.

Sizce kültür ve sanat konusunda neler yapılabilir?
Kültürün ve Sanatın devamı için geçmişten geleceğe aktarılması gerekiyor. Tabiki de maddi ve manevi desteğin olmasıyla birlikte.

Her sene binlerce şiir kitabı çıkıyor. Yazarlık/şairlik mesleğinde fark yaratmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı?
Evet, birçok şairimiz kitap çıkartıyor. Gençlerimiz fark yaratmak istiyorlarsa farklı tarzda şiir üretmeliler, hece zenginliği de çok önemli, halkın anladığı dilde duyguyu aktarmalılar.

Son olarak, ne söylemek istersiniz?
Bu söyleşiden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Bu söyleşiye katıldığınız için çok teşekkür ederiz.

- Advertisment -

En popüler

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Son Yorumlar