10.3 C
Ankara
2. Şubat. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Araştırma Hulusi Akar’ın Kırgızistan’a Sürpriz Ziyaretinde Gündemde Bayraktar mı Var?

Hulusi Akar’ın Kırgızistan’a Sürpriz Ziyaretinde Gündemde Bayraktar mı Var?

Hulusi Akar’ın Kırgızistan’a Sürpriz Ziyaretinde Gündemde Bayraktar mı Var?
Batuhan Ateş / Kırgızistan
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyarette bulunmak üzere Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gitti.
Manas Uluslararası Havalimanı’nda Savunma Bakan Yardımcısı Akılbek İbrayev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar’a yerel kıyafetli iki genç tarafından Kırgız adetlerine uygun olarak yöresel ekmek ikram edildi.
İkram edilen ekmekten alan Bakan Akar daha sonra Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliğini ziyaret etti.
Ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kırgızistan’da mevkidaşı Tuğgeneral Taalaybek Omuraliev ile görüştü.
Bakan Akar, “Kırgızistan’ın siyasi istikrarı ve toplumsal huzuru her zaman bizim önceliğimizdir. Türkiye olarak kardeş Kırgız halkının huzur, istikrar ve refahına yönelik desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.
Türkiye ve Kırgızistan arasındaki tarihi ve kültürel bağlara dikkati çeken Omuraliev ise, “Cumhurbaşkanımızın Türkiye ziyaretinin ardından sizin ülkemize gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret bizim için ayrı bir anlam, önem taşıyor” diye konuştu. Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerde ikili askeri, güvenlik ve savunma sanayi konularının yanı sıra Fetö ile mücadelede iş birliğinin ele alındığı belirtildi.

Hulusi Akar’ın ziyaret amacı insansız hava aracı Bayraktar TB2 ve Sihalar mı?
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 9-11 Haziran 2021 tarihinde Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaretler kapsamında askeri bir dizi anlaşmalar yapılmıştı. Bu ziyaret Kırgızistan Tacikistan akarsu paylaşımı ve sınır çatışması olayının ardında yapılması kamuoyunun dikkatini çekmişti. Bu çatışma her iki tarafında çok sayıda insanın yaralanmasına, Kırgız tarafının 34 insanın ölümüne ve 183 kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

Ziyaretin sonunda yapılan basın açıklamasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘’Bişkek’in talep etmesi durumunda ülkeye askeri yardıma hazır olacaklarını’’ iletti. Sınır çatışmasında dikkat çeken durumun Rusya’nın Kırgızistan’a hiç bir koşulda yardım etmemesi idi. Kırgızistan’ın 1. Müttefiki ve askeri ortağı olan Rusya tarafsız kalmıştı. Kırgız halkı sosyal medya üzerinden duruma öfkelenmiş ve isyanını dile getirmişti. Çok sayıda kanaat önderi, ünlü kişiler ve halk Rusya’nın dışında Türkiye’den destek alınmasını ve Azerbaycan Karabağ savaşında Bayraktar’ın övgü dolu başarısının aynı şekilde Kırgızistan sınırları içinde vazgeçilmez bir askeri araç olduğunu öne sürmüşlerdi. Bu görüşmelerden sonra Özbekistan ve Kazakistan’ın Bayraktar’a olan ilgisinin yanı sıra Kırgızistan’da bu ilgide ilk sırada yer aldı. Bayraktar Kırgızistan için de sınır korumasındaki bir ihtiyaç olarak görünüyor.

BATUHAN ATEŞ / KIRGIZİSTAN

- Advertisment -

En popüler

Kenan Eroğlu Yazdı – Biz Her Konudan Anlarız(!)

Kenan Eroğlu Yazdı - Biz Her Konudan Anlarız(!) Monşer: -Bir türlü anlamıyorum, Polis bugün tutukluyor, ertesi günü birkaçını serbest bırakıyor. Adamın suçu yoksa neden tutukluyorsunuz?...

Kerem Taşkın-Zeytin Dalı

Kerem Taşkın-Zeytin Dalı Barışın simgesidir zeytin dalı Küskünlerde artık barışmalı Kırılmışsa bir zeytin dalı Herkes birbirinine koşmalı Dallar da zeytinler Bahçelerde çiçekler Gönüllerde filizler Gülsün artık yüzler Nedir bu inatlar Kırılmış kanatlar Bitmezse bu ayrılıklar Paklar...

Devlet Bahçeli: Kiralık Anket Şirketleri Amasya’ya Baktınız mı?

Devlet Bahçeli: Kiralık Anket Şirketleri Amasya’ya Baktınız mı? Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 31 Ocak 2023 tarihli TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları...

Devlet Bahçeli: İP Başkanı Diyarbakır’a Gidip Utanmadan, Sıkılmadan, Vicdanı Sızlamadan Silahlara Veda Mesajı Vermiştir.

Devlet Bahçeli: İP Başkanı Diyarbakır’a Gidip Utanmadan, Sıkılmadan, Vicdanı Sızlamadan Silahlara Veda Mesajı Vermiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Ocak 2023...

Son Yorumlar