10.3 C
Ankara
28. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Hüseyin Eşibayan Yazdı- Biz Hazırız Ya Siz ?

Hüseyin Eşibayan Yazdı- Biz Hazırız Ya Siz ?

Hüseyin Eşibayan Yazdı- Biz Hazırız Ya Siz ?
Öncelikle bizim sesimizi duyurmamız noktasında gazetelerde ve haber sitelerinde bizlere yer veren herkese tüm sağlıkçılar adına teşekkürü bir borç bilirim.
Hepimizin bildiği üzere ülkemizde Sağlıkçıların değeri pandemi dönemi ile birlikte daha çok anlaşılır hale geldi. Gecesini gündüzüne katıp ailelerinden, sevdiklerinden fedakarlık ederek pandemi döneminde saat gözetmeksizin çalışan bu illetin biran evvel bitmesi için uğruna hayatlarından olan tüm sağlık çalışanlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor ,halen görev yapan tüm pelerinsiz kahramanlarımızı da saygı ile selamlıyoruz….
Bugün sizlere yıllardır göz ardı edilen Sağlık meslek lisesi mezunlarının sorunlarından dilimizin döndüğü kadar bahsedeceğim…
Ülkemizde 1990 ‘lı yılların başından itibaren başlayan ve sonrasında gelişen sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir hale gelmesi için Ortaöğretim kurumlarında Sağlık meslek Liselerinde bazı bölümler öğrenci kabulüne başladı. Bölümleri şöyle sıralayabiliriz;
• Tıbbi Sekreterlik
• Hemşirelik
• Diş Protez Teknisyenliği
• Ortopedi Teknisyenliği
• Çevre Sağlığı Teknisyenliği
• Radyoloji Teknisyenliği
• Anestezi Teknisyenliği
• Laboratuvar Teknisyenliği ve tabiiki son yıllarda bu bölümlere ek olarak ;
• Ebe Yardımcılığı
• Hasta ve Yaşlı Bakımı
• Sağlık Bakım Teknisyenliği de eklendi.

Bizler Sağlık Meslek Lisesi mezunları olarak ilköğretim sonrasında gerçekleşen sınavlar sonrası neredeyse Anadolu Lisesi ya da Anadolu öğretmen lisesi kadar yüksek puana sahip bu okulları tercih ettik. Çünkü insan hayatının ne kadar önemli olduğunu biliyor ve sağlık alanındaki yukarıda saymış olduğum bölümlerinin de her birinin ne kadar önemli olduğunu anlamıştık.
Oysaki son yıllarda sağlık alanında yapıldığı söylenen reformların tam uygulanmaması ya da takibinin yapılmaması sonrası birçok sağlık meslek lisesi mezunu öğrenci atanamadı ve mağdur oldu.

Örnek verecek olursak 2010 ve 2017 yıllarında Tıbbi Sekreterlerin çalıştırılmasına ve haklarının korunmasına yönelik 2 genelge çıkarılmış olmasına rağmen genelgenin denetiminin yapılmaması sonrası o bölümlerde Tıbbi Sekreterler yerine ya siyasi partilerin talebi ile hastanelerin yüklenici firmalarına taşerondan insanlar çalıştırılmaya başlandı veya Referansı kuvvetli olan kişiler Tıbbi Sekreterlerin işlerini yapmaya başladı.

Baktığınız zaman tek sorun değil aslında. Eğitim seviyesini yükseltme sevdasının başladığı 2012 yılından itibaren üniversitelerin meslek yüksekokulu kısımlarında sağlık alanında 2 yıllık bölümlerin açılması da binlerce Sağlık Meslek Lisesi mezunu genci mağdur etti. Sağlık Personellerinin eğitim seviyelerini Avrupa Birliğinde yer alan ülkelerin eğitim seviyelerine yükseltmeyi hedefleyen bakanlık neredeyse her ilde Sağlık Meslek yüksekokullarının hizmete girmesine karşı sessiz kaldı.

Oysaki Sağlık Meslek liselerinde verilen 4 yıllık eğitimin 2 yılını uygulamalı ve teorik olarak alan ve kalifiyeli birer Sağlık personeli hâle gelen meslek lisesi mezunları varken çoğu üniversitede tabela üniversitesi hale gelen ve uygulamalı eğitimi bile almadan öğrenciler mezun olmaktadır. Hâlbuki Sağlık Bakanlığı’nın yapmaya çalıştığı eğitimi Avrupa ülkeleri seviyelerine getirme çabasının bu olduğunu görülmektedir. Çünkü Avrupa’daki ülkeler üzerinde 15 elit ülke üzerinden yaptığım araştırmaya göre hiçbir Avrupa ülkesinde “Sağlık Teknikerliği “ adı altında çalışan ya da eğitim alan kişiler bulunmuyor. Bahsi olan ülkelerde ya “Sağlık Teknisyenleri” ya da Sağlık Lisansiyerleri” çalıştırılmaktadır. İllaki Sağlık Bakanlığı’nın eğitim seviyesini yükseltilmesi sevdası devam edecekse o zaman tüm Sağlık meslek lisesinde gerekli altyapıyı almış Sağlık Teknisyenlerine bir kontenjan açılmasını sağlayıp üniversitelerden 4 yıllık bölümlerinden mezun olmasını sağlayabilir.

Hepinizin anlayabilmesi adına sizlere çok kolay bir örnek vereceğim. Bunu görevde olduğu dönemde Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Eski Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu’ya da söyledim.

Farz edelim ki;
Yaşadığınız şehirde bir firması açmak istiyorsunuz. Bunun için de tüm teknik altyapınız ve donanımınız hazır ve elinizde tek bir otobüsünüz kaldı. İki tanede şoför adayı size başvurdu. Bunlardan biri 4 yıl boyunca Ülkenin her tarafına yolcu taşımış ve tek bir trafik kuralı dahi ihlali olmayan bir şoför adayı, diğeri ise size sadece referansı ile gelen ehliyetini alalı iki yıl olmasına rağmen hiçbir şekilde yol tecrübesi olmayan bir şoför adayı siz olsanız hangisine daha güvenip aracınızı ve yolcularınızın hayatını teslim edersiniz?

Evet, hepinizin cevabının ne olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu yüzden da Bakanlığımızdan ricamız her sınav döneminde stres yaşayıp aylarca kafasını kitaptan kaldırmayan ve yüksek puanlar alarak atanma hayalini kuran gençlerimizin daha fazla mağdur edilmemesini istiyoruz. Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen 4 Sağlık Bakanlığı alımında Ortaöğretim sağlıkçılara kadro verilmedi. Oysaki bunun yerine 81 vilayeti olan ülkemizin her iline tüm sağlık meslek lisesi mezunlarından sadece ve sadece 2 kişi alması bile her alımda o bölümlerde 162 kişinin atanması demek olur ki bu da sanırım devletimize çok fazladan bir yük getirmese gerek.

Ayrıca son 10 yıldır başbakan olduğu dönemden itibaren meslek lisesinin öneminden bahseden ve meslek liselerine gerekli önemi vermeliyiz diyen Sayın Cumhurbaşkanının da açıklamalarına ters bir durum olduğu da ortadadır.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve Bakanlıktaki yer alan yetkililerin biran evvel bu tezat durumu ortadan kaldırıp yeniden Sağlık Meslek Lisesi Mezunlarına gereken önemi verip hak ettiği kadroları vermeleri gerekmektedir.

Çünkü biz Sağlık Meslek Liseleri Mezunları olarak aldığımız eğitimler ile sağlık kurumlarında görev almaya ve ülkemize, insanlarımıza hizmet etmek için bekliyoruz.

Biz Hazırız Ya Siz ?

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın-Susuz Çöl

Susuz Çöl Aşk nedir? Susuz çölde açan bir çiçek mi? Sonsuz denizlerdeki küçük bir adam mı? Gecenin karanlığında parlayan bir yıldız mı? Yoksa bir tohumun toprakla buluştuktan Sonraki beklediği can...

Çevre Sağlıkçılar Derneğinden 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü Ziyaretleri

2022 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerinin mesleki haklarını savunan kısa adı ÇEVSADER olan Çevre Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği...

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Son Yorumlar