10.3 C
Ankara
2. Ekim. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Köşe Yazısı İskender Doğan Yazdı - Telif Bedeli Yayıncıları Bitirdi

İskender Doğan Yazdı – Telif Bedeli Yayıncıları Bitirdi

İskender Doğan Yazdı – Telif Bedeli Yayıncıları Bitirdi
Doğuş Medya Sahibi, Doğuş Müzik Yapımcılık AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı İskender DOĞAN, Meslek birliklerinin ,sanatçılar adına hareket ederek, Özel radyo ve televizyonlardan, her sene pazarlık usulüyle TELİF BEDELİ ALMASINI YANLIŞ‘tır”
İskender DOĞAN “Telif gelir üzerinden alınmalıdır. Her sene de pazarlık la belirlenmemelidir. Bu konuda KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ VEYA RTÜK’ÜN GARANTÖRLÜĞÜNDE YAPILMALIDIR. Şu anda meslek birliklerinin aldığı telif bedeli altında aldıkları çok yüksek ve keyfidir.”dedi
İskender DOĞAN,”DEĞERLİ SANATÇILARIMIZ, ESKİ LÜKS TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINI TERK ETSİNLER. Her akşam gece klüplerinde eğlenme alışkanlıklarını terk etsin. Ülkemizin şartlarında yaşamaya alışsınlar .”dedi.
İskender DOĞAN devamla “Özel radyo ve televizyonlar sanatçıların eserlerini yayınladıkça, sanatçı da, eseri de cazibe merkezi oluşturacaktır. İsmi parlayacaktır. İsimli sanatçının Konser ve Festivallerde yer alması kolaylaşacaktır. Sanatçılar parayı KONSER VE FESTİVALLERDEN KAZANIR. Özel radyo ve televizyonları ÖDENEMEYECEK BEDELLERLE KAPISINA DAYANMAK, İCRA SÜREÇLERİNE SOKMAK TARİHİ BİR HATADIR. Yayıncı kuruluşların yönetim kurulu başkanı ve Genel müdürleri TELİF NEDENİYLE MAHMEKE KORİDORLARINDA SÜRÜNMESİ FACİADIR.
Bir de Telif bedeli için anlaşma yapmayan yayıncı kuruluşlar (Radyo ve TV )temsilcileri ne HAPİS CEZASI VERİLMESİ, DEMOKRASİ İLE HUKUK İLE ADALET İLE BAĞDAŞMAZ. Yayıncı kuruluş hangi eseri yayınlamışsa, o bir eser için bir bedeli sitesinde yayınlar. Sadece belirlenen fiyat talep edilir. Bazı sanatçılarımız kazandıkları Milyon değerindeki paralarla Kumar oynuyor. Her akşam içki masaları kuruyor. Gece kulüplerinde eğleniyor. Bunlar Müsrifçe harcamadır. Sanatçılar bu toplumun bir ferdidir. Kendilerine çeki-düzen versinler. Ülkemizin şartlarında yaşamaya alışmalıdır.
DEĞERLİ SANATÇILARIMIZ, ESKİ LÜKS TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINI TERK ETSİNLER. ÖZEL RADYO VE TELEVİZYONLAR, ülkemizin değeridir. Medya Türkiye’mizin değeridir.
Bir gazeteci kolay yetişmiyor. BİR ŞİRKET KOLAY KURULMUYOR. BİR KURULUŞUN OTURMASI EN AZ 10 YILDIR. Şu an, özel radyo ve televizyonlar Meslek birlikleri dernekleriyle her sene telif bedeli pazarlığı yapıyor. Çok yüksek talep edilen telif bedelleri ile karşılaşıyor. 350 tane Kapanan özel radyo ve televizyonların en büyük sorunu yüksek telif bedeli istenmesidir. Bu da gösteriyor ki, TELİF BEDELİ ZULME DÖNÜŞMÜŞTÜR. TELİF GELİR ÜZERİNDEN ALINSIN..
Özel radyo ve televizyonlar her ay RTÜK’e beyanname düzenlemektedir.
Beyannamede RTÜK’e ödenen reklam payına yerel radyo-Tv ler % 2 pay eklenerek bu sorun kökünden çözülebilir.
Bu şekilde yüzlerce radyo ve TV mahkeme sürecinden kurtulur. Çok rahat nefes alır..
Meslek birlikleri derneklerinin, Yayıncı kuruluşlardan istedikleri, AŞIRI telif bedellerinden de kurtulur. Konu RTÜK ve Kültür Bakanlığı güvencesine kavuşur..
Şu anda özel radyo meslek birliklerine yılda 18.000 tl telif bedeli ödüyor. Tv de dahil edildiğinde rakam 20 bin tl ye çıkıyor. Bu bedeller yerel yayıncılar için altından kalkılamaz bir ücrettir. Yayıncı kuruluşlar ve basın mensupları pandemi sürecinden oldukça fazla etkilendi. RTÜK’ÜN ,kültür bakanlığının konuya el atmasını,TELİF SORUNUN ÇÖZMESİNİ BEKLİYORUZ” dedi.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Terör Örgütleri ve Arkasındaki Destekçileri Ne Yaparlarsa Yapsınlar Asla Emellerine Muvaffak Olamayacaklardır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 1 Ekim 2023 tarihili sosyal medya hesabı X üzerinden yayınladıkları mesajlarını sunuyoruz. Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü...

Faiq Alakbarli: Dünyanın Bütün Güçleri Türkiye-Azerbaycan Birliğini Hesaba Katmalı

Siyaset Bilimci Faiq Alakbarli son günlerde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; Yerel nitelikteki askeri operasyonların Azerbaycan için geniş ufuklar açtı. Şehirlerimizin ve...

Yiğit Emir Ahi’nin Yazar Emre Timur İle Söyleşisi

Röportaj : Yiğit Emir AHİ Emre Bey, size klasik bir sorum olacak belki ama biz okurlarınız olarak Emre Bey’i biraz daha tanımak istesek sizin bize...

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Zamanın Sularla Aktığı Yer (AYDER)

İkindi vakti vardık Ayder’e, dostum Recep Yaşar otelde yerimizi hazırlatmış. Yollar çok kalabalık, araba park yerinde sıkıntı var. Çok sayıda seyahat otobüsleri trafiği yavaşlatıyor....

Son Yorumlar