10.3 C
Ankara
26. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Trabzon’ un tarihi varlığının yanında, tabiatının insanlığa sunduğu özellikleri bulunmaktadır.
Tonya Kadıralak ve Köprübaşı Barma yaylaları da Mavi çiçek bitki varlığıyla Trabzon’ un tabiat harikası yerlerinden bazılarıdır.
Uluslararası Bern sözleşmesiyle koruma altına alınan “MAVİ YILDIZ” yaylasına gölet yapılması için planlanan ihaleye onay verildiği açıklaması gündemde yer almaktadır? TÜRKAV olarak ifade etmekteyiz ki; Tonya Kadıralak yaylasında planlanan “GÖLET” in Kamu hizmetiyle yapılmasını ve turizme kazandırılmasını faydalı görmekteyiz. O halde Trabzon, dağları, tepeleri, yaylaları, denizi ve göletleriyle bir bütün olarak özelliklerini bünyesinde barındırarak turizme kazandırılması olmalıdır.
Diğer taraftan Trabzon’ un ayrı bir köşesinde, tabi özelliği ve güzelliği bulunan tabiat harikası yerlere kendi isimleri verilmelidir. İsim arayışı gerekmemektedir?
KADIRALAK NEDEN UZUNGÖL OLSUN? Olmasına da gerek yoktur.
Kamu Hizmetlerinin sorumluluğuyla TÜRKAV ifade etmektedir ki, ortak toplumsal değerler sisteminden gelişebilen bu değerler sistemini nasıl kullanabiliriz? Konforu ve geometrik standartları düşük, fakat kültür standartları yüksek eserler yapmak mecburiyetindeyiz. Buradan bakmak gerekmektedir. Çünkü insanların, özellikle çocukların çevresiyle bilinçli olarak yüksek kültür düzeyinde yaşama hakları olduğunu anlamak zorundayız.
Bakın, modern çağın birkaç büyük yanılgısını ifade etmekte fayda görüyorum; Trabzon’ da varlığı bulunan Ülkemizin çok önemli bir tabiat harikası Uzungöl’ ün, tabi özelliği korunabildi mi? Yalnız insanlara barınak yapmakla yetinmeyi düşünmek, bu hakkın teslim edilmemesi olmamış mıdır? Örnek verirsek, Konfüçyüs ne diyordu; mevcut Yönetici kendinden önce gelmiş iki Yöneticinin kültürünü birleştirmesine;” O ne güzeldir. Onun için bu Yöneticiyi takip ediyorum” diyordu.
Uzungöl’ ün etrafında inşa edilen yapılar, yanındaki yapıyı etkilemektedir. Her inşa edilen yapı, O eseri sipariş edenin de yaşayamayacağı noktaya taşınmıştır.
Tonya Kadıralak Kendisine benzeyerek çevrenin bilincinde olur ise, Trabzon daha da büyüyecektir.
Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Betül Altınsoy’un Yazar Oktay FERİK İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Bendeniz Oktay Ferik, 1987 yılı Bursa doğumluyum. İlk ve Orta Öğrenimimi Yenişehir’de, Liseyi Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamladım. Anadolu Üniversitesi...

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Semih Yalçın: Muhalif Medya’ya Sert Tepki, Halen Uyanamamışlar…

- CHP çığırtkanı muhalif TV kanallarının sahip ve sorumluları; gördükleri iktidar rüyasından zillet ittifakının seçimlerde uğradığı hezimete rağmen uyanamamıştır. Bu yüzden CHP yandaşı kanallar...

Son Yorumlar