10.3 C
Ankara
1. Aralık. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz

Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz

Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV)Trabzon Başkanı Kenan KURU’ nun, 10 OCAK BASIN ÇALIŞANLARI GÜNÜ nedeniyle kamuoyu açıklamasını sunuyoruz.
Açıklama şöyle;
ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ. Toplumsal görevlerimizi Gazeteci, STK… gibi sorumluluklarla yapmak önemli yere sahiptir. İnsan kendi başına bir değerdir. Hizmet sunan Kamu Çalışanlarıyla, hizmet alan bütün insanlarımızın bu zor dönemden birlik ve dayanışma ile çıkılacağını özellikle belirterek, gazete çalışanlarıyla haber alma hakkını yerine getiren Basın çalışanlarımızın da hakkını teslim etmeyi önemli görüyorum.

Değerli Basın Mensupları,
TÜRKAV, yürütme erkinin hizmet alanındaki varlığıyla sağlıkta, eğitimde, tarımda, ormanda, alt yapıda, güvenlikte ve yerel yönetimde, her kademede görevler yerine getirmektedir. Yapılan bu hizmet alanlarındaki faaliyetlerinde toplumun bilgilendirilmesi basın aracılığıyla basın çalışanlarınca olmakta ve toplum aydınlatılarak bilgilendirmektedir. Yanı basın çalışanları çok önemli haber alma hakkını yerine getirirken kendi başına bir değerdir ve aynı anlayışla amaçtır.
HABERLEŞME HÜRRİYETİ
Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin objektifliği esastır. Buradan bakarken basın çalışanlarının ne kadar önemli görev sahibi olduğu görülmektedir. Basın ve basın çalışanları bu hürriyete sadık kalarak çok önemli sorumlulukla kamuoyunu aydınlatmaktadır. Kanunlarda, İnsan hakları sözleşmeleri protokollerinde güvece altına alınmıştır. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Basın çalışanları, toplumun aynası durumundadır. Bu ayna her amaç ve gaye için ayrı kabiliyette ve vasıftadır. Bunu kabul etmek zorundayız.
10 Ocak, çalışan gazeteciler gününde basın çalışanlarını sayı çokluğu ile değerlendiren bir anlayış, bir mana ifade eder mi?
10 Ocak, çalışan gazeteciler gününde, basın çalışanlarının güvencesinin olmasını TÜRKAV olarak objektif haber alma hakkında çok önemli olduğunu buradan ifade ediyoruz. Yoksa bir binanın ağzına kadar akçeyle dolmasını temenni eden gazete patronlarının, basın çalışanlarına bakışı objektif haberciliğin önündeki engel olmaya devam edecektir.

“Aydın toplum, objektif habercilikle mümkündür” ifademizin önemini burada görmek gerekecektir. “gazete çalışanları sıradan bir insan değildir” sağlam gözlü insanlar olarak baktıklarını aslı değerinde görürler ve tek olanın çift olduğunu iddia etmezler.
Ancak, göz rahatsızları böyle değildir. Onlar gözlerindeki rahatsızlıktan dolayı konuyu olduğu gibi görmek melekesinden mahrumdurlar. Biri iki olarak görebilirler. Gözlerdeki bu durum biri iki gösterdiği gibi, fikirlerdeki bakış ve kifayetsizlikler de bilgileri olduğundan farklı gösterebilmektedir.
TÜRKAV olarak 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Bugün Filistin, Yarın Tüm Bölge ve Nihayet Türkiye’nin Kuşatılması Amaçlanıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 24 Ekim 2023 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmanın tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Milletvekilleri Muhterem...

Kerem Taşkın-Gizli Mektup

Dil söyler, kalem yazar Mutluluk olur yüreğimde Hayatta güzellikler olur her zaman Benim tek yüreğim var. Kalbimde hep güzellikler olmuştur Mektubum dolmuştur Hiçbir zaman bahsetmedim İçimde hep gizli tuttum Son sözlerimi yazdım Seninle...

Betül Altınsoy’un Yazar Ömür Özbenim Kahyaoğlu İle Söyleşisi

Röportaj: Betül Altınsoy Merhabalar. Öncelikle kendinizi bize tanıtabilir misiniz? Sizi, sizin kelimelerinizle tanıyalım. Merhabalar. Ben, Ömür Özbenim Kahyaoğlu. 28.06.1980 İstanbul doğumluyum. Güzel sanatlar mezunu ve 3...

Betül Altınsoy’un Yazar Gülsen Çakmak İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Kısaca kendinizi anlatır mısınız? 1979 Sivas Koyulhisar Gökdere köyünde doğdum. 4 yaşında babamın işi gereği Afyon’a taşındık. Lise son sınıfa kadar Afyon’da yaşadım ve...

Son Yorumlar