10.3 C
Ankara
24. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz

Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz

Kenan Kuru: TÜRKAV Olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyoruz
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV)Trabzon Başkanı Kenan KURU’ nun, 10 OCAK BASIN ÇALIŞANLARI GÜNÜ nedeniyle kamuoyu açıklamasını sunuyoruz.
Açıklama şöyle;
ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ. Toplumsal görevlerimizi Gazeteci, STK… gibi sorumluluklarla yapmak önemli yere sahiptir. İnsan kendi başına bir değerdir. Hizmet sunan Kamu Çalışanlarıyla, hizmet alan bütün insanlarımızın bu zor dönemden birlik ve dayanışma ile çıkılacağını özellikle belirterek, gazete çalışanlarıyla haber alma hakkını yerine getiren Basın çalışanlarımızın da hakkını teslim etmeyi önemli görüyorum.

Değerli Basın Mensupları,
TÜRKAV, yürütme erkinin hizmet alanındaki varlığıyla sağlıkta, eğitimde, tarımda, ormanda, alt yapıda, güvenlikte ve yerel yönetimde, her kademede görevler yerine getirmektedir. Yapılan bu hizmet alanlarındaki faaliyetlerinde toplumun bilgilendirilmesi basın aracılığıyla basın çalışanlarınca olmakta ve toplum aydınlatılarak bilgilendirmektedir. Yanı basın çalışanları çok önemli haber alma hakkını yerine getirirken kendi başına bir değerdir ve aynı anlayışla amaçtır.
HABERLEŞME HÜRRİYETİ
Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin objektifliği esastır. Buradan bakarken basın çalışanlarının ne kadar önemli görev sahibi olduğu görülmektedir. Basın ve basın çalışanları bu hürriyete sadık kalarak çok önemli sorumlulukla kamuoyunu aydınlatmaktadır. Kanunlarda, İnsan hakları sözleşmeleri protokollerinde güvece altına alınmıştır. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Basın çalışanları, toplumun aynası durumundadır. Bu ayna her amaç ve gaye için ayrı kabiliyette ve vasıftadır. Bunu kabul etmek zorundayız.
10 Ocak, çalışan gazeteciler gününde basın çalışanlarını sayı çokluğu ile değerlendiren bir anlayış, bir mana ifade eder mi?
10 Ocak, çalışan gazeteciler gününde, basın çalışanlarının güvencesinin olmasını TÜRKAV olarak objektif haber alma hakkında çok önemli olduğunu buradan ifade ediyoruz. Yoksa bir binanın ağzına kadar akçeyle dolmasını temenni eden gazete patronlarının, basın çalışanlarına bakışı objektif haberciliğin önündeki engel olmaya devam edecektir.

“Aydın toplum, objektif habercilikle mümkündür” ifademizin önemini burada görmek gerekecektir. “gazete çalışanları sıradan bir insan değildir” sağlam gözlü insanlar olarak baktıklarını aslı değerinde görürler ve tek olanın çift olduğunu iddia etmezler.
Ancak, göz rahatsızları böyle değildir. Onlar gözlerindeki rahatsızlıktan dolayı konuyu olduğu gibi görmek melekesinden mahrumdurlar. Biri iki olarak görebilirler. Gözlerdeki bu durum biri iki gösterdiği gibi, fikirlerdeki bakış ve kifayetsizlikler de bilgileri olduğundan farklı gösterebilmektedir.
TÜRKAV olarak 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar