10.3 C
Ankara
24. Temmuz. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Köşe Yazısı Leyla Düzel Yazdı - Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Leyla Düzel Yazdı – Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Leyla Düzel Yazdı – Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Yanlış hatırlamıyorsam 2006 senesi idi. ABD Büyükelçisi Wilson Ankara’ya yeni atanmıştı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi Şubat ayında ziyaret etmek istemişti. Sayın Bahçeli “Acele etmesinler, diğer partileri gezsinler sonra bana gelsinler.” demişti.

MHP, Mayıs gibi Amerikan elçisine istediği randevuyu vermiş ve görüşme oldukça elektrikli bir ortamda geçmişti. Bu görüşmede Wilson, Bahçeli’ye, “İktidardan şikayetçi olduğunuz konular var mı?” sorusunu yöneltmiş.

Wilson’ın sorusu üzerine Sayın Bahçeli hoşnut olmadığı durumlarda her zaman yaptığı gibi kaşlarını çatmış ve önce Amerika’nın Ortadoğu politikalarını ve PKK ile ilişkisini sert bir dille eleştirmiş, Türk Askerine çuval geçirme hadisesinin hesabını sormuş ardından “Takdir edersiniz ki, yabancı bir devletin büyükelçisi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidarını konuşmam veya sorun iletmem mümkün değildir!” demiş ve görüşmeyi sonlandırmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli tüm konuşmaları kayıt altına aldırarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na da göndermeyi ihmal etmemişti.

Bir süre sonra Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle’un da ziyareti olmuştu. O da Devlet Bahçeli’yi tanımayan ve diğer partiler ile aynı kefeye koyan Wilson gibi, “İktidarla olan problemleriniz nedir?” diye sorma gafletine düşmüştü. Devlet Bahçeli de kelimesi kelimesine Wilson’a verdiği yanıtı, Doyle’a da tekrarlamıştı.

Yine kayıt altına alınan konuşmaları Dışişleri Bakanlığı’na göndermişti.

O dönem yönetime hakim olan AKP iktidarını her gün eleştiren Bahçeli, muhalefette olmasına rağmen işte böyle adı gibi ilkeli Devlet adamıdır.

Şimdikiler gibi kapı ardında kayıt tutulmadan hiçbir büyükelçi ile konuşma yapmaz, ülkesini çekiştirmezdi.

Bir süredir yabancı büyükelçiler Millet İttifakı partilerini kapı komşusu yaptılar.

Devlet ciddiyetinden uzak baş başa yapılan bu konuşmaların kayıtları tutuluyor mu?

Dışişleri Bakanlığına bu kayıtlar teslim ediliyor mu?

Türk Milleti’nin bir ferdi olarak merak ediyorum.

Lütfen kamuoyuna açıklar mısınız?

Yabancı büyükelçiler ile ne konuşuyorsunuz?

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar