10.3 C
Ankara
5. Mart. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Köşe Yazısı Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Gümüşhane Karaca Mağarası

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Gümüşhane Karaca Mağarası

Yıllardır kendimi şehirlerin sokaklarında kaybolmuş gibi hissediyorum. Kendimi dağlara atıp beni arıyorum. Sanki o dağlara beni anam çağırıyor. İşte bu dağlarda anamın peşine koşturduğum, tarlalarda çalıştığım, gece ay ışığında çekirgelerin sesini dinlediğim aklımdan çıkmıyor. Beni şehirlerde anlamıyorlar gibi bir duyguya kapıldım. Çocuklarım bile benden uzaklaştı. Tek beni terk etmeyen Köroğlu yani hanımım. O da ne zaman bıkacak, yorulacak diye bekliyorum. Ben o dağları seviyorum, soğukta üşüdüğüm, yağmurda ıslandığım, güneşinde yandığım o dağları…
Ben dağlarla hemhal olmuşum, silip atamıyorum.
Dağ ve mağara gezilerini severim. Her fırsatta kendimi dağlara atarım. Bu sefer dağdan bahsetmeyeyim çünkü on beş gündür neredeyse düzü olmayan her tarafı yüksekli alçaklı dağ olan Bayburt çevresinde geziyorum. Bugün Gümüşhane’ye gezimiz asıl hedefimizde Karaca Mağarası var.
Karaca Mağarası gezisi hem dağ hem de mağara gezisi sayılır. Çünkü mağaraya ulaşmak için çok zorlu ve yüksek dağlara tırmanmak gerekiyor. Ana yol dediğiniz yer bir derenin kenarında iki dar yamaç arasında kıvrıla kıvrıla geçen yer. Yalnız yoldan ayrılıp dağa vurduğunuz anda zorlu bir tırmanış başlıyor. Bazı arabalar dinlenerek çıkıyor. Yol kıvrılıyor, yamaç dikleşiyor, altınızda araba oflayıp pufluyor. Virajlarda bire düşüyorsunuz, karşıdan araba gelince durmak zorundasınız.
Buralarda hava çok temiz, içiniz açılıyor. Dağlar yeşil, derelerden sular akıyor. Dağların tepesine doğru vahşi kayalıklar yükseliyor. Uzaktan ulaşılması zor mağaraları görebilirsiniz. Onları da açmayı düşünüyorlar. Yoo bu mağaralarda insan yaşamamış, belki kurt kuş zaman zaman kalmış. Şimdi insanların ilgisini çekiyor. Evet biraz şaşkınız bu dağın başına yakın bu mağara?..
Karaca Mağarası’na ulaşmak için dağların zirvesine oldukça yaklaşıyorsunuz. Buraya kadar yol bakımlı. Burada arabalar rahatça park yapabiliyor ve satış dükkanları kurulmuş. Bir şeyler yiyebilir, içebilirsiniz. Uçuruma doğru oturma çardakları yapılmış. Oraya geçip aşağıları seyredip hayal kurabilirsiniz.
Burada insanın duyguları farklı tecelli ediyor. Bir an kopuyor hayattan kendine dönüyor. Burada sesler derelerde yankılanıyor. Buralarda insan varlığının farkına varıyor. Hani şöyle, “Heyyy!..” diye var gücüyle bağırmak istiyor.
Karaca Mağarası’na sıra geldi. Biletinizi alıp içeri girdik. Bura çok kalabalık değil lakin başka gelenler de var. Bazısı etrafı seyrediyor, bazısı defterine bir şeyler yazıyor ben de fotoğraf çekiyorum. Fotoğraf çekmek öyle sıradan değil sanki bir şeyler arıyorum ama ne?.. Bakalım fotoğraf makinama neler takılacak?
Ben daha öncede mağaralar gezdim. Bunların içinde Tokat Ballıca mağarasına hayran kaldım, yıllar önce gezmiştim. Orası yaşayan bir mağaraydı. İçeriden çıkmak istememiştim. Karaca Mağarası ölü bir mağara. Burada hayat çoktan bitmiş yalnız aşağılarda çok az bir oluşum devam ediyor acaba denebilir mi? Bence bu mağarada çoktan oluşum sona ermiş. Yani mevcutlar korunmalı. İnsanlar da sıcak günlerde kendilerini bu serin yere atmalılar. Mağara da oluşum sonlandığından öyle nemli hava oksijen bolluğu ummayın. Aslında deklerine göre de orta büyüklükte bir mağara. Bir mağara yaşarken meydana gelen oluşumları burada görebilirsiniz.
Girişten itibaren matlaşmış sarkıtlar, dikitler sizi karşılıyor. Elinizin ulaşamadığı yerlerde, üste, sağda solda camlaşmış taşlar oluşmuş. Bazı sarkıtlar dikite yetişemeden hasret kalmışlar. Bazı sütunlar kendini tamamlamış. Sular akışına taşların yüzünü kaplamış. Usta bir el gibi nakışlamış. Sütunların bazısı nakış nakış karşımıza çıkıyor. Genellikle aynı renkler hâkim. Suyun akışına göre desenler dizilmiş.
Mağaranın en altta, dip kısımda küçük bir su birikintisi var lakin buradaki su mağaranın havasını nemlendirmeye yetmiyor. Bir defa da olsa burayı görmeye değer.
Yalnız dışarıdaki dağların güzelliğini buradan seyretmek güzel. Yükseklerden seyrettik, ufkumuz çok genişledi. Bu tabloyu unutmak mümkün değil. Emektar fotoğraf makinam çok malzeme biriktirdi. Ayrılıyoruz Karaca Mağarası’ndan.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Bugünkü CHP, Atatürk’ün Partisi Değil, DEM’in Oyun Uşağı, Türkiye Düşmanlarının Altı Oklu Uydusudur.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Şubat 2024 tarihli Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısı konuşmasının...

Şair Kerem Taşkın-Hüzün

Yüreğim hüzünlü Göz yaşım akmıyor Kurudu göz pınarlarım Son baharda dökülen yapraklar gibi Tıpkı içimde dökülen Bir kül gibi savrulur Oradan oraya gönlüm Olduğum yerde Sanki avuçlarım içinde hepsi, Sıksam bir türlü, bıraksam...

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Son Yorumlar