10.3 C
Ankara
24. Temmuz. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Kıymetli okurlarım, otizmin aslında bir iletişim küskünlüğü olduğunu artık biliyoruz. Bu iletişim küskünlüğünden çocuğu kurtarmak için ebeveynlerin güçlü iradesine ve çocukla ilişki kuran tüm bireylerle iş birliğine ihtiyaç olunduğunu belirtmek isterim. Dünyanın hemen her yerinde ortak yapılan bazı eğitsel hatalara göz atacak olursak; okul ve ev programları arası işbirliğinin yetersizliği, hatta ülkemizde böyle bir işbirliği çoğu zaman hiç yok.

Okul ile ev programı arasında yeterli işbirliğini sağlamak için özellikle anne çok büyük önem taşıyor. Her iki tarafta birbirinin ne yaptığını bilmiyorsa, okuldaki programda, evdeki programda gerçek bir eğitim programı olmuyor ne yazık ki. Bazı durumlarda okul, çocuğun evde neler yapabildiğine inanmıyor. Otizm spektrumlu bireyler ile çalışırken herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmalıyız. Terapistler veya evdeki eğitimi destekleyen yaşam koçları vb. kişilerin sürekli değişmesi genellikle doğru değildir.

Otizm spektrumlu veya özel gereksinimli bireylere “sevgi ve anlayış duygusuyla “yaklaşılmalı, onların bu duygularının olduğu unutulmamalıdır.”

Aynı zaman diliminde birden çok sayıda eğitsel farklı kuruma gitmesi özel çocuk için en azından başlangıç eğitimi safhalarında istenen bir durum değildir. Özel çocuğun gelişiminde yol aldıktan sonra yeteneği ve ilgisi ölçüsünde bazı destek eğitimlere geçilebilir. (müzik- resim, spor…)

Ebeveynlerin veya öğretmenlerin, çocuğun yanında onun hakkında konuşması… Şayet bunu yapmak zorundaysanız pozitif olmalısınız. Sanki o yokmuş gibi onun hakkında konuşmak doğru bir yaklaşım değildir. Otizm spektrumlu bireylerin birçoğunun çok keskin işitmeye sahip olduğu, geçmiş olayları veya anıları mükemmel hatırlama yetisi vardır. Bu sebeple, yanlış yaklaşımlardan uzak durulması çok önemlidir. Duygu koçluğu çoğu zaman göz ardı edilmektedir.

Otizm spektrumlu bireyler genellikle herkese yabancı ve garip gelen duygu ve davranış girdaplarında kaybolabilirler. Duygularını anlamak, öğrenme için çok önemlidir. Çocukların üzgün hissetmesi normaldir. Onların sakin olmalarını sağlayacak stratejiler olduğunu anlamamız ve öğrenmemiz gerekir. Ayrıca, onlara empati kavramını öğretmeye çalışmamız hayata tutunmaları için büyük önem arz etmektedir.
Yavaş yavaş emin ve kararlılıkla yol alan güçlü iradelere selam olsun!

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar