10.3 C
Ankara
22. Şubat. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Mehtap Akgül Yazdı-Cennetten Bir Parça

Kıymetli okurlarım, otizmin aslında bir iletişim küskünlüğü olduğunu artık biliyoruz. Bu iletişim küskünlüğünden çocuğu kurtarmak için ebeveynlerin güçlü iradesine ve çocukla ilişki kuran tüm bireylerle iş birliğine ihtiyaç olunduğunu belirtmek isterim. Dünyanın hemen her yerinde ortak yapılan bazı eğitsel hatalara göz atacak olursak; okul ve ev programları arası işbirliğinin yetersizliği, hatta ülkemizde böyle bir işbirliği çoğu zaman hiç yok.

Okul ile ev programı arasında yeterli işbirliğini sağlamak için özellikle anne çok büyük önem taşıyor. Her iki tarafta birbirinin ne yaptığını bilmiyorsa, okuldaki programda, evdeki programda gerçek bir eğitim programı olmuyor ne yazık ki. Bazı durumlarda okul, çocuğun evde neler yapabildiğine inanmıyor. Otizm spektrumlu bireyler ile çalışırken herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmalıyız. Terapistler veya evdeki eğitimi destekleyen yaşam koçları vb. kişilerin sürekli değişmesi genellikle doğru değildir.

Otizm spektrumlu veya özel gereksinimli bireylere “sevgi ve anlayış duygusuyla “yaklaşılmalı, onların bu duygularının olduğu unutulmamalıdır.”

Aynı zaman diliminde birden çok sayıda eğitsel farklı kuruma gitmesi özel çocuk için en azından başlangıç eğitimi safhalarında istenen bir durum değildir. Özel çocuğun gelişiminde yol aldıktan sonra yeteneği ve ilgisi ölçüsünde bazı destek eğitimlere geçilebilir. (müzik- resim, spor…)

Ebeveynlerin veya öğretmenlerin, çocuğun yanında onun hakkında konuşması… Şayet bunu yapmak zorundaysanız pozitif olmalısınız. Sanki o yokmuş gibi onun hakkında konuşmak doğru bir yaklaşım değildir. Otizm spektrumlu bireylerin birçoğunun çok keskin işitmeye sahip olduğu, geçmiş olayları veya anıları mükemmel hatırlama yetisi vardır. Bu sebeple, yanlış yaklaşımlardan uzak durulması çok önemlidir. Duygu koçluğu çoğu zaman göz ardı edilmektedir.

Otizm spektrumlu bireyler genellikle herkese yabancı ve garip gelen duygu ve davranış girdaplarında kaybolabilirler. Duygularını anlamak, öğrenme için çok önemlidir. Çocukların üzgün hissetmesi normaldir. Onların sakin olmalarını sağlayacak stratejiler olduğunu anlamamız ve öğrenmemiz gerekir. Ayrıca, onlara empati kavramını öğretmeye çalışmamız hayata tutunmaları için büyük önem arz etmektedir.
Yavaş yavaş emin ve kararlılıkla yol alan güçlü iradelere selam olsun!

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Şair Kerem Taşkın-Çiçek Bahçem

Bahçemde tohumlar ekiyorum. Bekliyorum onları, Büyüsünler diye. Bana bir nefes olsunlar diye. Yaşıyorum onların hep içinde, Göz bebeklerimin önünde, Sarı, yeşil, mor, pembe, Hepsi gözümün önünde. Bahçeme bir adım attım. Sanki rüzgarla beraber...

Türkav Asil Kalemler’in Bu Haftaki Konuğu Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca Oldu.

Türkav Asil Kalemler Yazarlık Okulu bu haftaki yazar buluşması toplantısında Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca’yı misafir etti. Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (Türkav)...

Son Yorumlar