10.3 C
Ankara
18. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Kıymetli okurlarım; her kararlı davranışımız, bizi mutlak sonuca götürür. Elbette ki bazen, hayata dair süreçler bizi engellese de, niyetinizi gözden geçirip tekrar var gücünüzle ha gayret dediğiniz an, bilin ki mutlak sonuç gerçekleşir.

İstihdam diyelim öyleyse..

Yapılan istatistiki çalışmalar dünyadaki otizm spektrum bozukluğu yaşayan bireylerin yüzde 76-90 aralığında işsiz olduklarını gösteriyor. Otizmli yetişkin bireyler, yeteneklerine etki ederek iş yerlerindeki iletişimini etkileyebilmektedirler. Otizm spektrumlu genç/yetişkin bireylerin karşılaştıkları en büyük engel, bir iş ve sosyal statü bulmak, bunu korumak için destek eksikliğidir.

İstihdam, toplumda ki özel gereksinimli bireylerin tam katılımıyla esastır. Ayrıca, onların yeteneklerini kullanacak olan şirketler içinde yararlıdır. Araştırmalar, özel gereksinimli bireyleri çalıştırması sonucunda, personel sürekliliğinde istikrarlı ilerleyen şirket politikasına sahip olduklarını göstermektedir.

– Engellilerin haklarına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde belirtildiği gibi, sadece istihdam hakkına sahip olmaları yanında, ayrıca kamu ve özel kuruluşların çalışkanlıklarından yararlanabileceği karlı bir yatırımdır.”

– Ülkemizde özel gereksinimli bireylerin İŞ-KUR gibi devlet kurumlarımıza başvurmaları sonucu gerekli destekler verebilecektir.

– Bunların yanı sıra,ülkemizde özel sektör yatırımcıları duyarlı işverenleriyle üstelenebileceği sorumluluklarına, özel gereksinimli bireyleri çalıştırarak başarılı birşirket politikası gerçekleştirmeleri mümkündür.

– Otizm spektrumlu bireyler yetenekleri alanında muhteşem odaklanma kapasiteleriyle çok verimli bir iş disiplini içerisinde çalışabilirler.

Otizm spektrum yelpazesinde düzeylerine göre, istihdam edebilecek bireyler, toplumumuzda yer aldıkça refah içerisinde yaşayabilen vicdanlı Türk toplumu olmanın gururunu taşıyacağız.

Özel gereksinimli bireyler yaşamın her alanında istihdam edilmeleriyle, ülkemiz kamu/özel sektörde faydalı farklı hizmetlere yer vermesi ile gerçekleşebilir. Bu farkındalık geliştiren istihdam koşulları, başta biz ailelere ve toplumumuza çok kıymetli kazanımlar sunacaktır.

Şöyle ki; özel gereksinimli bireylere fırsat verildiğinde, çalışma alanlarından üretmelerinin çokta imkansız olmadığını göreceksiniz.

Beyninde kararlılık, kalbinde iyilik taşıyan, tüm insanlığa, selam olsun!

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar