10.3 C
Ankara
30. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Kıymetli okurlarım; her kararlı davranışımız, bizi mutlak sonuca götürür. Elbette ki bazen, hayata dair süreçler bizi engellese de, niyetinizi gözden geçirip tekrar var gücünüzle ha gayret dediğiniz an, bilin ki mutlak sonuç gerçekleşir.

İstihdam diyelim öyleyse..

Yapılan istatistiki çalışmalar dünyadaki otizm spektrum bozukluğu yaşayan bireylerin yüzde 76-90 aralığında işsiz olduklarını gösteriyor. Otizmli yetişkin bireyler, yeteneklerine etki ederek iş yerlerindeki iletişimini etkileyebilmektedirler. Otizm spektrumlu genç/yetişkin bireylerin karşılaştıkları en büyük engel, bir iş ve sosyal statü bulmak, bunu korumak için destek eksikliğidir.

İstihdam, toplumda ki özel gereksinimli bireylerin tam katılımıyla esastır. Ayrıca, onların yeteneklerini kullanacak olan şirketler içinde yararlıdır. Araştırmalar, özel gereksinimli bireyleri çalıştırması sonucunda, personel sürekliliğinde istikrarlı ilerleyen şirket politikasına sahip olduklarını göstermektedir.

– Engellilerin haklarına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde belirtildiği gibi, sadece istihdam hakkına sahip olmaları yanında, ayrıca kamu ve özel kuruluşların çalışkanlıklarından yararlanabileceği karlı bir yatırımdır.”

– Ülkemizde özel gereksinimli bireylerin İŞ-KUR gibi devlet kurumlarımıza başvurmaları sonucu gerekli destekler verebilecektir.

– Bunların yanı sıra,ülkemizde özel sektör yatırımcıları duyarlı işverenleriyle üstelenebileceği sorumluluklarına, özel gereksinimli bireyleri çalıştırarak başarılı birşirket politikası gerçekleştirmeleri mümkündür.

– Otizm spektrumlu bireyler yetenekleri alanında muhteşem odaklanma kapasiteleriyle çok verimli bir iş disiplini içerisinde çalışabilirler.

Otizm spektrum yelpazesinde düzeylerine göre, istihdam edebilecek bireyler, toplumumuzda yer aldıkça refah içerisinde yaşayabilen vicdanlı Türk toplumu olmanın gururunu taşıyacağız.

Özel gereksinimli bireyler yaşamın her alanında istihdam edilmeleriyle, ülkemiz kamu/özel sektörde faydalı farklı hizmetlere yer vermesi ile gerçekleşebilir. Bu farkındalık geliştiren istihdam koşulları, başta biz ailelere ve toplumumuza çok kıymetli kazanımlar sunacaktır.

Şöyle ki; özel gereksinimli bireylere fırsat verildiğinde, çalışma alanlarından üretmelerinin çokta imkansız olmadığını göreceksiniz.

Beyninde kararlılık, kalbinde iyilik taşıyan, tüm insanlığa, selam olsun!

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın-Susuz Çöl

Susuz Çöl Aşk nedir? Susuz çölde açan bir çiçek mi? Sonsuz denizlerdeki küçük bir adam mı? Gecenin karanlığında parlayan bir yıldız mı? Yoksa bir tohumun toprakla buluştuktan Sonraki beklediği can...

Çevre Sağlıkçılar Derneğinden 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü Ziyaretleri

2022 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerinin mesleki haklarını savunan kısa adı ÇEVSADER olan Çevre Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği...

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Son Yorumlar