10.3 C
Ankara
16. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Köşe Yazısı Niyazi Tuncer Yazdı- Edep Ya Hu!!!

Niyazi Tuncer Yazdı- Edep Ya Hu!!!

Niyazi Tuncer Yazdı- Edep Ya Hu!!!
Çocukluk yıllarımızdan hatırlarım, birisi yanlış bir hareket yaptığı zaman; ‘’Edep Ya Hu’’ derdi büyüklerimiz.
Hemen ardı sıra da ‘’Edebi olana, edebi bilene denir, edep ya hu diye… Bunlarda edep ne gezer de bunları edebe davet ediyoruz ki’’ diye eklerlerdi.
Şimdilerde koca koca insanlara bakıyorum da bunların yaptığı hareketleri, kurduğu cümleleri görünce o günlerin yaramaz, haylaz, edepsiz çocukları bunlar mı idi yoksa diye kendi kendime soruyorum! Meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalar, gayrı ahlaki hareketler, küfürler, hakaretler… Allah aşkına nedir, neyin nesidir?
Allah’ım sen aklımıza mukayyet ol.
Bunlar mı ülkeyi yönetenler?
Bunlar mı milletin geleceğini hazırlayacak olanlar?
Birbirlerine küfür ederek, birbirine yumruk atarak mı çocuklarımızın geleceğini hazırlayacaklar?
Bu arada Meclis Televizyonuna da bir tavsiyem olacak!
Özellikle Meclis görüşmeleri canlı yayınlanırken akıllı işaretler (+) koysunlar. Zira Türk milleti orada vatanın, milletin geleceği için bir çalışma yapılacağı zannı ile kadın, erkek, yaşlı, genç hatta çocuklar bile televizyon karşısına geçip ülke ve millet meselesi konuşacak diye beklerken o hareketleri, o hakaretleri, o küfürleri, o kavgaları karşısında buluyor.
Birçoğu çok yüzlü olmuş, özellikle iki yüzlü demiyorum! Bir problem partisinde olduğu zaman başka konuşuyor, sokakta olursa başka, mecliste başka konuşuyor.
Tavır ve davranışları yere, zamana, olaylara göre değişiyor.
Toplum huzuruna çıkıyor liyakatten bahsediyor. Meclis kürsüsünden konuşurken öyle bir hareket yapıyor ki ergen çocuklar kendi aralarında böyle bir hareket yapsalar ayıplayıp o arkadaşları ile arkadaşlıklarını bitiriyorlar.
Bir diğeri çıkıyor, kendi vekili bir şehidin bacısına küfrediyor tahrik vardı filan sözleri ile meşrulaştırmaya çalışıyor. Şehidin bacısı nerede, kimi nasıl tahrik etmiş bununla ilgili bir bilgi de verilmeden, hedef şaşırtıp, gündem değiştirmeye çalışılıyor. Bu olaylardan sonra kadınlarla ilgili bir gündemde mecliste yaptığı konuşmada ‘’Ülkemizde kadınlar; sokakta, metroda, evde, işyerinde, hiçbir yerde güvende değil. Haksızlığa uğradığında adaletin yanında olacağından emin değil’’ diyor.
Bir başka konuşmasında da merhume mimar Başak Cengiz’in katili için “Bu ülkede kadını aşağılayan, onu hor gören ona her türlü hakareti yapan zihniyetten cesaret almıştır” diyor. Acaba bu zihniyet kendilerinin zihniyeti mi? Ortaya koydukları icraatlar böyle olunca insanın aklına böyle sorular geliyor.
Meclisteki o yumruklu kavgalar, sinkaflı küfürler, hakaretler ’’edep ya hu, edep yahu,’’ herkes sizi izliyor. Sözde koca koca insanlarsınız! Okumuş mevki makam sahibi olmuşsunuz. Belki bu hareketler size yakışıyor ancak büyük Türk milletine yakışmıyor.
Sizleri izlerken Ziya Paşa’nın o meşhur sözü geliyor aklıma… Ama ben burada tekrarlamayacağım o sözü ki, siz onu bilirsiniz. Bilmeyeniniz var ise bilenlerden öğrenirsiniz.
Yunus Emre diyor ya; ‘’Edebim elvermez edepsizlik edene. Susmak en güzel cevap edebi elden gidene.’’

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar