10.3 C
Ankara
24. Temmuz. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Ömer Çeker: İlimize Atanacak Sağlık Müdürüne Ekibini Belirleme Hakkı Tanınmalıdır.

Ömer Çeker: İlimize Atanacak Sağlık Müdürüne Ekibini Belirleme Hakkı Tanınmalıdır.

2019 yılının verilerine göre Kocaeli İlinin nüfusu 1.953.035’dir. Nüfusun 988,098 erkek, 964,937 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak hesaplandığında ise Yüzde 50.59 erkek, Yüzde 49,41 kadındır. Kocaeli’nin nüfusu bir önceki yıla göre 46.644 artmıştır. Yıllık nüfus artış oranı ise Yüzde 2,45’tir. Kocaeli’nin yüzölçümü 3.623 km2 olup, Kilometreye 539 insan düşmektedir.
2019 verilerine göre Kocaeli İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin Yüzde 10,63’nü karşılayan üçüncü il dir. İlimiz, 2019 yılında 71 milyar 555 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye’nin genelinde 69 ilin vergi gelirlerinin toplamından 68 milyar 749 milyon TL fazladır.
Aynı zamanda, İlimiz yüzde 90,8 ile tahakkukta birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2019 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 36 bin 638 TL olmuştur. Böylece Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile Türkiye ortalamasının 8 bin 97 TL ile kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il, olmuştur.
Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamasına rağmen bu güne kadar ilin nüfus sayısına göre hak ettiği sağlık yatırımları gerçekleştirilmemiştir. Yeterli yatak sayısı olmadığı gibi fiziki mekan sıkıntısı da çekilmektedir. Halen prefabrikte vatandaşımıza hizmet vermeye çalışan hastane var, devlet hastanesi bulunmayan ilçelerde bulunmaktadır.
İlimizde kamuya ait hastane ve sağlık kuruluşlarında görev yapan personellerin huzur içinde, mobbing ve tehdit’e maruz kalmadan, verimli bir şekilde hizmet üretebilmesi sağlanamadığından, personelin sevk ve idaresinin planlaması yapılamadığından, kurumları sevk ve idare edecek amir atamalarında liyakat ve ehliyete önem verilmediğinden, ilimizde yaşayan nüfusa orantılı olarak yatak sayısı, fiziki mekan kıtlığı, kurumların yönetimine atanacak idarecilerde liyakat ve ehliyet aranmaması nedeniyle sağlık kurumları iyi yönetilmemiştir.
Bunun tek sorumlusu 2010 yılında sözleşmeli yöneticilik dönemine geçildikten sonra sağlık kurumlarını sevk ve idaresini mevzuatlara uygun sağlayamayan, sağlık yatırımlarının planlanmasını yapamayan, idarecilerdir.
İdarecilerin sözleşmelerinin yenileneceği süreçte yerel basında çıkan haberlerde sağlık teşkilatının iyi yönetilmediği, girift ilişkiler, tarikat cemaat yapılanmalarının yoğun olduğu idareci atamalarında bu unsurların etkili olduğu yazıldı çizildi.
Haberlerden kısa bir süre sonra İl Sağlık Müdürü İstifa etmiştir. Bazı idarecilerinde istifa ettikleri haberleri basına yansımıştır. İl Sağlık Müdürü kamuoyu baskısı sonucu sorumluluğu üzerine alarak istifa etmiştir.
Sağlık Müdürünün tek başına istifa etmesi yeterli değildir. Basında çıkan iddialara konu olan süreç içinde sağlık müdürü ile birlikte görev yapan sözleşmeli idarecilerde, yani tüm ekibi de istifa etmelidir. Sağlık Müdürü olarak görev yapan bir kişinin istifa ederek ayrılması bir takım kuşkular yaratmaktadır. İstifa gerekçelerinin ortaya çıkarılması için geriye yönelik 10 yıllık sürecin tetkik edilmesi ve müfettişler tarafından soruşturulması gerekmektedir.
Yöneticiler istifa ederek aklanamazlar. Görev yaptıkları sürenin hesabını vererek kamu vicdanında aklanabilirler. Görevi devralacak yeni müdürün geçmiş dönemi sorgulayarak ve ehil yöneticilerle sözleşme imzalayarak görevine başlayacağını ümit ediyoruz.
İlimizin metropol bir kent olması, nüfus artış hızının çok yüksek olması, Sağlık Bakanlığına bağlı iki adet SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi, YÖK’e bağlı bir adet Tıp Fakültesi Hastanesinin faaliyet göstermesi ve yakın zamanda şehir hastanesinin faaliyete geçecek olması nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğüne Profesör veya Doçent unvanına sahip, liyakatli ve ehliyet sahibi, tecrübeli, ekip anlayışına sahip, çalışanların hak ve hukukunu gözeten adaletli bir şahsiyetin atanması sağlanmalıdır.
İl Sağlık Müdürlüğüne ataması yapılacak kişinin Cumhuriyeti kuran iradenin fikri yapısına sıkı sıkıya bağlı, milli düşüncelere sahip, çizgileri net hiçbir cemaat ve tarikatlar ile ilintisi ve ilişiği olmayan, Liyakat ve ehliyet sahibi, Devlet terbiyesi almış, gücünü makamdan değil de, makama güç katacak, hiçbir kimsenin etkisine girmeyen, devletin ve milletin adamı ve emrinde olacak bir şahsiyetin il sağlık müdürlüğü görevine getirilmesi devletimiz, Kocaeli ilinde yaşayan vatandaşlarımız ve sağlık çalışanları için faydalı olacaktır.
Yerel basın üzerine düşen sorumluluğun gereğini yaparak, kamu adına kurumlardaki usulsüzlükler hakkında kamuoyunu aydınlattığı için vatandaşlarımız ve sağlık çalışanları adına yerel basına teşekkür ederiz.
Geçmiş de olduğu gibi bundan sonrada mevzuatları yok sayarak kurumları kendi kurallarına göre yönetmeye çalışan, sağlık çalışanlarına mobbing uygulayan, tehdit eden, idarecilerle hukuki mücadelemiz devam edecektir.

“Haklı Dava Güçlü Sendika” Türk Sağlık Sen

Ömer Çeker
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı
Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

 

 

 

 

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar